Dizüstü bilgisayar pili şarj olmuyor

Mizah

Hectopat
Yer
Çaycuma
Daha fazla  
Ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi dizüstü bilgisayarımın pili artık ömrünü tamamlamış. Benim asıl merak ettiğim husus bu aralar maddi sıkıntılar çekiyorum 1 ya da 2 ay kadar bu şekilde kullansam bilgisayarımın diğer donanımlarına bir zararı olur mu acaba ? Lütfen zor bir durumdayım konumu görüp de başına gelen ya da anlayan arkadaşların fikir verebilmeleri rica olunur.

Adsız.png

Son düzenleme:
Bir akrabam yaklaşık 3-4 yıldır bu şekilde kullanıyor. En son 2 yıl önce HDD bozulmuştu ama bataryadan dolayı mıdır bilmem. Eğer çalışırken kabloyu çekmezseniz iyi olur.

Öncelikle cevabınız için size çok teşekkür ederim. Zaten 1-2 ay kadar bu şekilde kullanacağım sonra hemen servise vereceğim. Peki bu pil değişimi bana ne kadara mal olur ? Bir bilginiz var mıdır acaba ?

Öncelikle cevabınız için size çok teşekkür ederim. Zaten 1-2 ay kadar bu şekilde kullanacağım sonra hemen servise vereceğim. Peki bu pil değişimi bana ne kadara mal olur ? Bir bilginiz var mıdır acaba ?
Pil gömülü mü? Eğer değilse Gittigidiyor gibi sitelerden satın alabilirsiniz.

Ben yaklaşık 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum. Elektrik gittiğinde 10 sn kadar dayanıyor, o sırada da jeneratör devreye giriyor ve hiç bir sıkıntı olmadı bu zamana kadar. Ayrıca Windows 10'a geçmeni tavsiye ederim daha stabil bir işletim sistemi. BIOS güncellemelerini de yapmayı unutma.

Ben yaklaşık 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum. Elektrik gittiğinde 10 sn kadar dayanıyor, o sırada da jeneratör devreye giriyor ve hiç bir sıkıntı olmadı bu zamana kadar. Ayrıca Windows 10'a geçmeni tavsiye ederim daha stabil bir işletim sistemi. BIOS güncellemelerini de yapmayı unutma.

Öncelikle size de çok teşekkür ederim. Dediğim gibi 1-2 ay kadar bu şekil kullanacağım ardından hemen servise vereceğim. Son olarak aniden elektrikler giderse bir sorun olur mu acaba ?

Bataryadan o kadar çabuk vazgeçme.
Biraz deneme yap, mesela aygıt yöneticisinde Microsoft ACPI-Compliant batarya driverlarını kaldırıp sonra donanım tarat, belki işe yarar. Garantisi olmayan bir laptop ise gömülü bataryayı da söküp başka denemeler yapabilirsin.

Öncelikle size de çok teşekkür ederim. Driverları kaldırıp bir denerim sağ olun. Garantisinin bitmesine daha 4 ay var. Başka denemeler derken pek anlayamadım ama kusuruma bakmayın nasıl denemeler bunlar acaba ?

Makinayı kapat.
Fişi çek.
Pili çıkart.
Fişi tak.
Makinayı aç.
Aygıt yöneticisinde, pil altındaki tüm microsoftlu girişleri kaldır. (korkma sistem açılırken otomatik yükleniyor)
Makinayı kapat.
Fişi çıkart.
Pili tak.
Fişi tak.
Makinayı çalıştır.

Ek olarak bataryayı ve fişi çıkartıp güç düğmesine basılı tutarak biriken elektriği deşarj edip de deneyebilirsin. Bataryanda hiç can yoksa da bunu deneyebilirsin ama lityum pillerde hala şarj vardır yani aynı etkiyi yaratmayabilir.

HWmonitor indirip çalıştırırsan güncel sürümünde bataryanın aşınma yüzdesini de veriyor.
Bataryanı değiştirmen gerekirse de eski bataryanı almayı unutma, genelde içindeki pillerde çalışan çıkar, hele ki seninki gibi yeni makinalarda. Powerbank kutusu vb. şeyler için kullanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı