Dizüstü Bilgisayar USB Girişleri Çalışmıyor

Poisonous

Centipat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhabalar, yaklaşık üç hafta önce babam benden habersiz ikinci el bir bilgisayar satın almış. Bilgisayarın marka ve modeli Casper Nirvana C810.7500 B155P. Bilgisayarı ilk gördüğümde hiçbir problem yoktu. Açıp mouse'umu bağlamayı denedim ve mouse'un çalışmadığı fark ettim. Sorunun mouse'da olabileceğini düşünüp klavyemi denedim, yine çalışmıyor. Bilgisayar üzerinde iki adet USB 3.0 iki adet USB 2.0 bulunuyor ve bunların hiçbiri çalışmıyor. Yazılımsal olabilecek neredeyse her şeyi denedim. İşletim sistemim Windows 10, Uzun uzun araştırmalar yaptım, videolar izledim. Yabancı kaynaklarda sorunu araştırdım fakat nafile. En sonunda bir bilgisayarcıya gittim, söküp anakarta bir süre baktı ve şöyle dedi; "Güney köprüsünde sorun vardır 250-450TL arası masraf çıkar.". Bilgisayarımı geri alıp geldim ve alternatif yollar aramaya başladım.

En azından bir USB Girişi kullanmak için ne yapabilirim? İnternetten KVM Switch diye bir şey sipariş ettim. Asıl amacı birden fazla bilgisayarı tek monitör, klavye ve mouse ile tek bir tuşla geçiş yaparak yönetmek. VGA girişim çalışıyor ve onu bilgisayarıma VGA kablo ile bağlayıp üzerindeki USB girişlerini kullanabileceğimi düşündüm. Ürün henüz gelmedi fakat ürün hakkında da araştırma yaptıkça o ürünün güç alması için bir USB bağlantısına ihtiyaç duyduğunu öğrendim(ne kadar doğru bilmiyorum). Bunun dışında VGA girişinden USB Dişi sağlayabileceğim bir çevirici var mı, veya daha farklı bir öneriniz var mı? Bilgisayar üzerindeki USB hariç tüm girişler çalışıyor(Jak, VGA, DVD-Rom).

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Vga görüntü aktarmak için bir standart ve usb girişini vga üzerinden sağlayamazsınız maalesef. Sorununuzun çözümü yazılımsal olabilir, Belki bir driver belki de biosta bir ayar usbleri kullanmanızı engelliyor olabilir. Öncelikle başka bir bilgisayarcıya Usb girişindeki problemden bahsetmeden format attırmayı deneyebilirsiniz, sorun yazılımsal ise format atarken zaten çözülecektir, değilse çözülmeyecek ve o zaman donanımsal sorunu çözmek için çözüm aramaya başlayabileceksiniz. Vga usb için çözüm olmaz maalesef.

Vga görüntü aktarmak için bir standart ve usb girişini vga üzerinden sağlayamazsınız maalesef. Sorununuzun çözümü yazılımsal olabilir, Belki bir driver belki de biosta bir ayar usbleri kullanmanızı engelliyor olabilir. Öncelikle başka bir bilgisayarcıya Usb girişindeki problemden bahsetmeden format attırmayı deneyebilirsiniz, sorun yazılımsal ise format atarken zaten çözülecektir, değilse çözülmeyecek ve o zaman donanımsal sorunu çözmek için çözüm aramaya başlayabileceksiniz. Vga usb için çözüm olmaz maalesef.
Umarım CD sürücüsü vardır. Boot ekranında da USB çalışmaz ise sorun donanımda olabilir.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Bilgisayarımın işletim sistemi Windows 10'du. Elime ilk geçtiğinde ayarlarından sıfırlama yaptım, hatta epey bir süre bekledim. Yaklaşık 5-6 saat sürmüştü belki. Tüm ayarları sıfırladığımda sorun çözülmedi, elimden gelse Windows 10'u Enterprise sürümünde değil de Pro sürümünde kullanmak isterim. Hoş bir şeyi değiştirmeyecek ama zaten sorunum USB girişleri olduğu için mümkün gözükmüyor. Şaka gibi ama CD-ROM'da da arıza var, ona elektrik gidiyor fakat bastığımda çıkartmıyor. İçinden sesler geliyor, ışık yanıyor fakat sanırım onun arızası mekanik. Sıkışmış diye düşünüyorum. Kaldı ki cihazın CD-ROM'u internette uygun fiyatlara satılıyor.

İlk gönderimde belirttiğim KVM Switch cihazı bugün elime ulaştı fakat adamların açıklama kısmına koskoca "Bu Ürün Kablo İçermez!" yazmalarına rağmen kablo almadan sipariş etmişim, bugün de kablo siparişi verdim. Kablon toplamda 4 ucu var, iki ucu bilgisayara iki ucu cihaza takılıyor. Bilgisayara takılan uçlardan birisi USB ve ona Powerbank'ten güç vermeye çalışacağım. Gücü almaya alır ama bilgisayar ile olan ilişkisini nasıl yapacak bilmiyorum. Denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Yazım biraz uzun oldu, kusuruma bakmayın. Kısaca dediklerinizden anladığım kadarıyla diğer çıkışlardan USB girişi almam mümkün değil. Bu durumda yapacak tek bir şey kalıyor. Sorunun donanımsal olduğuna emin olup emin ellere teslim etmek ve güney köprüsünü onartmak.
Bugün sorunun donanımsal olduğuna emin oldum, nasıl oldun diyecek olursanız elimde bulunan ve halihazırda sorunsuz çalışan bir HDD'yi, Dizüstü bilgisayar üzerindekini söküp onun yerine taktım. Gâyet güzel açıldı fakat yine USB'ler çalışmıyordu. Yazılımsal olsa idi çalışacaktı. Ek olarak KVM Switch'in kablosu geldi ve onu Powerbank'a takıp denedim, Adaptör'e takıp denedim nafile. Alternatif çözüm ararken yaklaşık 70-80TL bir parayı çöpe atmış oldum. İlginiz için teşekkür ederim. 🙂

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı