Çözüldü Dizüstü bilgisayarda RAM ve SSD yükseltmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gokalp_mgk

Femtopat
Bilgisayarımda şu an 8 GB 2400 MHz RAM ve 128 GB M.2 SSD bulunmakta. Boş olan 2. RAM portuna 16 GB 2400 MHz RAM eklemeyi(sistemin kaldıracağı Max RAM miktarının altında) ve 128 GB M.2 SSD çıkarıp 500GB Samsung Evo 970X takmayı düşünüyorum.

İlk sorum, ekleyeceğim RAM frekansı eskisi ile aynı mı olmalı yoksa farklı frekanslarda iki RAM kullanabilir miyim?
İkinci sorum, SSD değiştirdikten sonra bilgisayara yeniden işetim sistemi kurmak mı gerekiyor, detayları neler acaba? Bilgisayarda SSD dışında 1TB harddisk bulunuyor, SSD değiştirdikten sonra harddisk içindeki verilere herhangi bir şey olur mu yani harddisk içindeki veriler de silinir mi?

Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler.

Çözüm
RAM önerisi için CPU-Z programından SPD kısmını paylaşın. Ayrıca neden 24 GB RAM yapmak istiyorsunuz? 16 GB oldukça yeterli bir miktar.

SSD için de bilgisayarınızın modelini belirtin. Sistemde neler yapıyorsunuz? Oyun, günlük kullanım vs. ise NVMe SSD'ye ihtiyacınız yok, daha ucuza SATA bir SSD tercih edilebilir.

Ve hayır, HDD'deki veriler silinmez.
RAM önerisi için CPU-Z programından SPD kısmını paylaşın. Ayrıca neden 24 GB RAM yapmak istiyorsunuz? 16 GB oldukça yeterli bir miktar.

SSD için de bilgisayarınızın modelini belirtin. Sistemde neler yapıyorsunuz? Oyun, günlük kullanım vs. ise NVMe SSD'ye ihtiyacınız yok, daha ucuza SATA bir SSD tercih edilebilir.

Çözüm
Hocam, RAM değerleri aynı olması iyi olur. SSD yenisi ile değişince temiz kurulum yapın. Eski diskte bulunan veriler saklı kalır. Daha sonra bir kablo veya kutu ile verileri alabilirsiniz. Sıkıntı olmaz.

Öncelikle herkese cevapları için teşekkür ederim. Eklemeyi düşündüğüm RAM modelini paylaştım. Mühendis olduğum için AutoCAD, revit, Matlab, Python programlarını yoğun bir şekilde kullanıyorum. Oyun çok fazla oynamıyorum ama ara sıra oynuyorum. Pek çok sekmeyi aynı anda açma ihtiyacı duyuyorum, bundan dolayı RAM yükseltmesini yapmak istedim. GeForce GTX 1050 Ti ekran kartı var bilgisayarda ve işimi görüyor. Mevcut SSD 500 MB yazma ve okuma değerlerine sahip. Samsung Evo 970 X modelini bir arkadaşım önerdi (3500 MB yazma değeri var). Sizce bu SSD almama gerek var mı, ben de çok emin olamadım. 128 GB depolama alanı bana yetiyor, değiştirme nedenim SSD hızı olacak.

Dosya Ekleri

• 123.PNG
    123.PNG
    102,4 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    42 KB · Görüntüleme: 31
Anladım, 2666 MHz bir RAM tercih etmeniz daha iyi olur. Şu tarz bir ürün alınabilir.
Bahsettiğiniz SSD PCI-e bir SSD olduğu ve bazı laptoplar bunu desteklemediği için cihazınızın tam modeline ihtiyacımız var. Ayrıca Evo 970X diye bir model yok, 970 Evo ve 970 Evo Plus var.

Yeni konular

Geri
Yukarı