Dizüstü bilgisayarı sürekli prizde kullanmak pil ömrünü olumsuz etkiler mi?

Vasconcelos

Centipat
Merhabalar. Öncelikle bilgisayarı ister prizde kullanalım ister pilden kullanalım zaman geçtikçe her türlü ömrü kısalmaya başlar. Ancak sürekli prizde kullanıldığı zaman, dizüstü bilgisayar elektriği pilden değil, prizden çekiyor diye duydum. Ben gerek oyun oynadığım zaman gerekse internette gezindiğim zaman cihaz sürekli prize takılı oluyor ve şarj kısmında %100 yerine ''%96 kullanılabilir (prize takılı) yazıyor. Pil kendini korumaya alıyor diye okudum bu durumu.

Kısaca özetlemek gerekirse; dizüstü bilgisayarımızı sürekli prize takılı kullanmak mı bataryanın ömrünü daha çabuk bitirir yoksa pilden kullanmak mı? Prizde iken cihaz elektriği prizden çekiyorsa eğer mantıken pilin daha ömürlü olması gerekmez mi?

Evet uzun vadede baya koyar, en son laptopumun fişini çekince pc direk gidiyordu. Yani bu bataryayı tamamen sömürdüğü anlamına geliyor, sadece kablo takılı kalırken çalışmaya devam ediyordu. Bu arada dikkat edin bazı laptoplarda (bknz:monster) kabloyu çekince performansı aşırı derece otomatik olarak azaltıyor, oyun deneyiminizi kısıtlayabilir eğer böyle bir durum söz konusu ise.

Eski bilgisayarlarda öyle pilde kullanırsan ömrü kısalır bu yüzden bataryayı çıkartman lazım. Gelelim günümüz pc lere,günümüz pc lerde özellikle gaming pc lerde böyle sorun olmamakla beraber bataryası gömülü oluyor. Bu yüzden yeni nesil notebook kullanıyorsanız hiç bir sorun olmaz.
İyi forumlar.

Evet uzun vadede baya koyar, en son laptopumun fişini çekince pc direk gidiyordu. Yani bu bataryayı tamamen sömürdüğü anlamına geliyor, sadece kablo takılı kalırken çalışmaya devam ediyordu. Bu arada dikkat edin bazı laptoplarda (bknz:monster) kabloyu çekince performansı aşırı derece otomatik olarak azaltıyor, oyun deneyiminizi kısıtlayabilir eğer böyle bir durum söz konusu ise.
Bataryayı sömürmesinin nedeni bataryayı hiç kullanmamanız. Belirli periyodlarla pili boşaltıp yeniden şarjda devam edilirse sorun oluşmaz.

Ayrıca performans kaybı her laptopta olur. Hem pilin daha uzun süre dayanabilmesi hem de pilin yıpranmaması için performans yarıdan fazla oranda otomatikmen düşürülür.

Bataryayı sömürmesinin nedeni bataryayı hiç kullanmamanız. Belirli periyodlarla pili boşaltıp yeniden şarjda devam edilirse sorun oluşmaz.

Ayrıca performans kaybı her laptopta olur. Hem pilin daha uzun süre dayanabilmesi hem de pilin yıpranmaması için performans yarıdan fazla oranda otomatikmen düşürülür.
Kusura bakma, şevkini kırmak istemedim ama ben zaten öyle dedim. Ve her notebookta olmuyor. Sadece gaming amaçlı herhangi bir notebookta olmayabilir?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı