Dizüstü bilgisayarım 1 saatte açılıyor

HDD dahi olsa o kadar uzun süreceğini tahmin etmiyorum 3 tane 6-7 senelik HDD sahibiyim hala çalışıyorlar hiçbir zamanda bir saat falan sürmedi yani açılması maksimum 5 dakikada açıldı.

Elbette gelmiyor bu tamamen kullanıma bağlı. Ve özelliklere baktığımızda epeyi eski bir notebook olduğunu görüyoruz. Herkes bilinçli şekilde kullanamayabiliyor.

Arkadaşın kullanımına bakarsak SSD alması ya da daha eski bir Windows sürümüne geçmesi daha mantıklı olacaktır.
Yaklaşık 4 ay önce formatladım. Formattan önce bu kadar uzun sürmüyordu.

Her şeyi kapatıp sağlık testi yapın. HD Tune Pro

Benim bilgisayarım 2 dakikada açılıyordu ve HDD ve daha sizin laptoptan kötü bileşenler ile.
Yok artık.
SSD takarsan 4 saniyede açılır.

Dediğim gibi SSD almanız lazım. Ama 1-2 yöntem daha var.

Core settingsın Windows 10
  1. Windows arama kısmına "msconfig" yaz.
  2. Başlangıç kısmına gel. (bilgisayarım İngilizce ne diye geçiyor bilmiyorum.)

1610611492184.png

Başlangıç kısmından gelişmiş kısmına gir ve orada kullanılacak işlemciler gibi bir şey yazmalı. Oradaki sayıyı 1 yerine 2 veya 3 yap. Hızlanacaktır ama bu kesin çözüm değildir. SSD almak daha mantıklıdır.

Çözüm; SSD!
HDD herhalde ömrünün sonuna gelmiş. Başka türlü yavaş açılamaz çünkü. Virüs olsa bile en kötü 10 dakikada açılır. HD Tune ile bir test yapın HDD'ye. Bad Sector olabilir çünkü.

Geri
Yukarı