Dizüstü bilgisayarımdaki HDD'nin Durumu nasıl?

Makaleler
15
Daha fazla  
Herkese merhaba. Ekim 2019 gibi ek işlerimde daha iyi olduğu için ana bilgisayarıma ek olarak laptop almıştım. Laptop 2017 üretimi Lenovo bir laptop. Ama teşhir ürünüydü, sıfır değil. Aldığımda ana SATA girişindeki HDD'de Windows 10 yüklüydü. Yaklaşık 20 gün önce 500 GB 870 EVO alıp Windows vs. her şeyi ona kurdum. Bilgisayarımda ikinci bir sabit disk girişi olmadığı için HDD'yi biçimlendirip Caddy aparatı yardımıyla DVD ROM bölmesine taktım, D diski olarak kullanıyorum. Fakat yaklaşık bir yıl önce HDD sentinel programı ile HDD'nin ayrıntılarına baktığımda programa göre disk ölmüş, 13 günlük ömrü kalmıştı. Şimdi ise 30 günlük ömrü var diye gözüküyor. Neden böyle anlayamadım açıkçası. HDD'nin üretim tarihini vs. bilmiyorum. Tek bildiğim benim 1.5 yıldır kullandığım. Size sorum sizce bu HDD ne kadar daha kullanılabilir ve durumu nasıl? Gerekli olabilecek görselleri aşağıda paylaşıyorum.
CrystalDiskInfo değerleri:

hdd1.png

CrystalDiskMark okuma-yazma değerleri:

hdd2.png

CrystalDiskMark IOPS değerleri:

hdd3.png

HD Tune Error Scan:

hdd4.png

HD Tune Health sekmesi:

hdd5.png

HDD Sentinel genel bakış sekmesi:

hdd6.png

Umarım görsellerle yeterli bilgiyi vermişimdir. Cevaplarınızı bekliyorum. @PossibleTurco hocam siz bu konuda iyisiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gidiyor gönlümün baharı, öyle söyleyeyim.
Sağlık baya çökmüş, 30 gün dediğine bakma o rahat 3 yıl daha dayanır ama sağlığı kötü aklınızdan çıkmasın, herhangi bir darbe almamasına dikkate edin. "Bad Sector" yok, sıkıntı yok.

Gidiyor gönlümün baharı, öyle söyleyeyim.
Sağlık baya çökmüş, 30 gün dediğine bakma o rahat 3 yıl daha dayanır ama sağlığı kötü aklınızdan çıkmasın, herhangi bir darbe almamasına dikkate edin. "Bad Sector" yok, sıkıntı yok.

Teşekkürler, benim de kafamda soru işareti vardı, geçen sene HDD Sentinel 13 gün ömür biçmişti, şimdi 30 gün gözüküyor. Demek ki o değerin doğrudan bir alakası yokmuş. Yenisini alabilirim benim için sıkıntı olmaz ama en az 2 yıl daha götürmesini istiyordum. Cevabınız için teşekkür ederim.

Teşekkürler, benim de kafamda soru işareti vardı, geçen sene HDD Sentinel 13 gün ömür biçmişti, şimdi 30 gün gözüküyor. Demek ki o değerin doğrudan bir alakası yokmuş. Yenisini alabilirim benim için sıkıntı olmaz ama en az 2 yıl daha götürmesini istiyordum. Cevabınız için teşekkür ederim.
2 yıl daha götürür ama oyunlarda açılma hızı yavaşlayabilir.

2 yıl daha götürür ama oyunlarda açılma hızı yavaşlayabilir.

Sıkıntı yok hocam, Windows, programlar, oyunlar vs. her şey SSD'ye kurulu. HDD'de ise önemli notları, fotoğraflar vs. tutuyorum, neredeyse tamamen boş.

Diskte bad sektörler oluşmaya başlamış. Ömrün 13 günden 30 güne yükselmesinin sebebi kararsız ve düzeltilemeyen sektörlerin sıfırlanması. Bence 1 yıl dayanmış.

Nedenini şimdi daha iyi anladım. 1 yıl dayanmaz ise ne zaman bozulacağı belli olmaz diyorsunuz yani. O zaman önemli verilerimi depolamamaya çalışayım HDD'de. Cevabınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı