Dizüstü Fanını Tam Devirde Çalıştırma

sniper845

Hectopat
İyi günler arkadaşlar.
Casper marka bir dizüstü bilgisayarım var ne yazık ki. Yaklaşık 4 yaşında. Son zamanlarda işlemci sıcaklığından kaynaklı kapanmalar yaşıyorum. Aslında sorunu güç seçeneklerinde işlemci hızını düşürerek çözdüm. Ancak performans da düştü. Çünkü işlemci hızını ancak %60'a düşürerek ısınıp kapanmasını engelleyebildim. Performans olarak bilgisayar 2 yıl daha eskimiş gibi oldu. Öncelikle dizüstünü iç-dış klavye tuşlarına varıncaya kadar temizledim. Termal macun yenilendi ancak sıcaklığa etkisi çok olmadı. Sanırım işlemcinin bakır soğutma devreleri de işlevini yitirdi.
Bilgisayarı da tabiri caizse çiçek gibi kullanırım. Yazılım anlamında tamamen güncel ve gereksiz hiçbir yazılım yok. Ve belli aralıklarla yazılım ve donanım temizliği yaparım. Bunlar çözüm olmayınca etkili soğutma işime yarayabilir diye düşündüm. Dizüstü soğutucu almak son çarem. Bununla ilgili sorularıma gelecek olursak;

1- Dizüstü içindeki fanı tam devirde çalıştırmak istiyorum. Bunu denediğim hiçbir yazılımla yapamadım. Aklıma, fanı anakartın üzerinden söküp ufak bir lehim işlemiyle USB üzerinden çalıştırmak geldi. Ancak fanın ne kadar volt ve amper istediğini bilmiyorum. 5 voltluk USB girişi, küçük işlemci fanını tam devirde çalıştırmaya yeter mi?

Bu soğutmaya yetmezse;
2- Elimde 2 adet 12 cm fan var. Bunları birbirine bağlayıp USB üzerinden çalışmalarını sağladım. Ancak her biri 12 volt istediği için devir hızları düşükte kaldı. Ayrı iki USB girişi yapsam da tam devir çalışmayacaklar. Bir adaptör bağlantısı yapıp direkt priz üzerinden çalıştırmayı düşünüyorum.

3- Ancak 2 fanı dizüstünün altına nasıl yerleştirmeliyim emin değilim. Alt ızgaranın 2 farklı noktasına mı koymalıyım? Fanları üst üste gelecek şekilde koysam hava sirkülasyonu bozulur mu? Fanları havayı içeri verecek şekilde mi, yoksa sıcak havayı dışarı çekecek şekilde mi yerleştirmeliyim? Ve son olarak üst üste koyduğumda hava sirkülasyonu bozulmuyorsa bu fanları tam olarak işlemci fanı üzerine yerleştirsem - yani 3 fan üst üste olacak şekilde - daha etkili bir soğutma sağlar mı?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Bilgili arkadaşların yardımları için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı