Dizüstü PC Kasma Sorunu

Çok basit bir çözüm olabilir ama bilgisayarının markasına bağlı olarak özel güç tasarrufu profilleri olabilir. Mesela MSI laptopların hepsinde var neredeyse.

Bu sistem Windows'un güç planlarından ayrı çalışıyor ve markaya özel program yardımıyla güç profilleri arasında geçiş yapıyor.

Ben neredeyse aynı özelliklere sahip laptopumda neredeyse aynı sorundan kafayı yiyecekken MSI'ın "Dragon Gaming Center" ve "SCM" adlı uygulamalarını kurduktan sonra uygulama içinden bilgisayarın özel bir güç tasarrufu profilinde olduğunu görmüştüm. Ayarı normal kullanım moduna aldığımda bilgisayar birden şaha kalkmıştı.

Yani dediğim gibi sorun basit bir ayardan ibaret olabilir. Tahminimce laptopun ya Lenovo ya MSI. İkisi de kısmen aynı tür uygulamalar kullanıyor. Ayrıca bu uygulamaları bilgisayarın ekran kartı driveri yüklü iken kurman gerekiyor. Yani temiz bir formattan sonra ilk uygulamayı kurup sonra driveri yüklersen, uygulama algılayamadığından dolayı ayarları değiştiremiyorsun.

Bu güç ayarlarına ve programlara bir bak derim.

Report.htm rapor

run as adminastor tıkladım ama hala sildiğimde hata alıyorum

Ben raporu incelerken aşağıdaki programlar ile Virüs taraması yaptırın.
Güvenlik | Technopat Sosyal

Avast'ı kaldırıp. Kaspersky Free kullanabilirsiniz.

Windows versiyonun güncel değil. Windows Update ile en son güncelleştirmeleri al.
https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4027667/windows-update-windows-10

Ekran kartı sürücün güncel değil. Aşağıdaki bağlantıdan güncelle yada Nvidia GeForce Experience üzerinden güncellemeleri kontrol edebilirsin.
Sürücüleri Yükle | NVIDIA

Aşağıdaki bağlantıdaki sürücüleri yükle.
Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility
Realtek High Definition Audio Driver - Windows 10 64 Bit
Intel Rapid Storage Technology (RST)
Intel Management Engine Interface

Java ve K-Lite Codec programların güncel değil. Programları kaldır.
K-Lite Codec varken VLC yada GOM Player gibi uygulamaları önermem. İçinde sunduğu Media Player Classic gayet yeterli bir uygulamadır.
Aşağıdaki bağlantılardan güncel versiyonlarını indir.
Ücretsiz Java Yazılımını İndir
Download K-Lite Codec Pack

Bazı AMD programları gördüm. Denetim masasında kullanmadığın adını sanını bilmediğin uygulamaları kaldır. Aynı anda farklı Antivirüs, Bakım programları kullanma.

KMSpicoyu kaldır. 48 ₺ civarına OEM key bulabilirsin.
Windows 10 Professional Satın Al, PRO| 93% İndirim - DurmaPLAY

Yukarıdaki işlemler bittikten sonra aşağıdaki yönergeye göre bakım yap. Bilgisayarı yeniden başlat.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

acer

Çok basit bir çözüm olabilir ama bilgisayarının markasına bağlı olarak özel güç tasarrufu profilleri olabilir. Mesela MSI laptopların hepsinde var neredeyse.

Bu sistem Windows'un güç planlarından ayrı çalışıyor ve markaya özel program yardımıyla güç profilleri arasında geçiş yapıyor.

Ben neredeyse aynı özelliklere sahip laptopumda neredeyse aynı sorundan kafayı yiyecekken MSI'ın "Dragon Gaming Center" ve "SCM" adlı uygulamalarını kurduktan sonra uygulama içinden bilgisayarın özel bir güç tasarrufu profilinde olduğunu görmüştüm. Ayarı normal kullanım moduna aldığımda bilgisayar birden şaha kalkmıştı.

Yani dediğim gibi sorun basit bir ayardan ibaret olabilir. Tahminimce laptopun ya Lenovo ya MSI. İkisi de kısmen aynı tür uygulamalar kullanıyor. Ayrıca bu uygulamaları bilgisayarın ekran kartı driveri yüklü iken kurman gerekiyor. Yani temiz bir formattan sonra ilk uygulamayı kurup sonra driveri yüklersen, uygulama algılayamadığından dolayı ayarları değiştiremiyorsun.

Bu güç ayarlarına ve programlara bir bak derim.
acer

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı