DJI Mini 3 Pro uçurmak için izin lazım mı?

Emredemo

Decapat
Daha fazla  
DJI Mini 3 Pro Drone aldım 249 gram Türkiye'de sınır 500 GR diye biliyorum ama ne olur ne olmaz diye sormak istedim. Sizce izin lazım mı?

DJI mini 3 Pro drone aldım 249 gram Türkiye'de sınır 500 gr diye biliyorum ama ne olur ne olmaz diye sormak istedim. Sizce izin lazım mı?

Hayır hocam gerekli değil, 500 gram üstü Drone'ları İHA sistemine kayıt etmeniz gerekiyor ve uçuş yasak bölgelerde uçurmamalısınız kısacası herhangi bir izne ihtiyacınız yok.

Hayır hocam gerekli değil, 500 gram üstü Drone'ları İHA sistemine kayıt etmeniz gerekiyor ve uçuş yasak bölgelerde uçurmamalısınız kısacası herhangi bir izne ihtiyacınız yok.

Yanlışınız var. Emniyet ile görüştüğümde sadece Shgm'nin sayfasında yer alan haritalarda sadece yeşil olan bölgelerde 112'yi arayıp uçurduğunuzu bildirerek uçurma hakkınız var. Onun dışında kırmızı ve gri diye adlandırılan renksiz alanlarda uçurduğunuzda bir vatandaş şikayet ederse veya bir memur sizi görürse hakkınızda işlem yapmak zorunda. Bu durumda drone sahibine 30.000₺ ceza yazılabileceğini ilettiler.

Kanunen olarak haritada yeşil olsa bile izin almak gerekiyor, kırmızı olanlarda hiç uçaramıyorsun, ben mavic miniyi çok rahat uçuruyordum Sabiha Gökçen'e yakın yaşıyordum, polis gelse bile dronu indir diyor, adam drona bir bakıyor sonra gidiyor bir şey demeden, ufak drone olduğu için taviz veriyorlar

Kanunen olarak haritada yeşil olsa bile izin almak gerekiyor, kırmızı olanlarda hiç uçaramıyorsun, ben mavic miniyi çok rahat uçuruyordum Sabiha Gökçen'e yakın yaşıyordum, polis gelse bile dronu indir diyor, adam drona bir bakıyor sonra gidiyor bir şey demeden, ufak drone olduğu için taviz veriyorlar
Büyük drone olması ne gibi problemlere neden oluyor?

Büyük drone olması ne gibi problemlere neden oluyor?

Herhangi bir problem yok gerçek hayat gzünden bakınca fakat kanunlar böyle istiyor:)fakat şu var olası bir drone arızasında 500gramlık yere düşen cisim ile 250gr arasında çok fark olur, birisinin kafasına düşse imamın kayığın binip gidersin

Herhangi bir problem yok gerçek hayat gzünden bakınca fakat kanunlar böyle istiyor:)fakat şu var olası bir drone arızasında 500gramlık yere düşen cisim ile 250gr arasında çok fark olur, birisinin kafasına düşse imamın kayığın binip gidersin
İnsan içinde, şehir içinde kullanmamam kısıtlamasını anlıyorum. Dediğiniz gibi düşer falan birisi ölebilir. Bir de sapıklık için de kullananlar var.

İnsan içinde, şehir içinde kullanmamam kısıtlamasını anlıyorum. Dediğiniz gibi düşer falan birisi ölebilir. Bir de sapıklık için de kullananlar var.

Evet her amaçla kullanan var fakat bizdeki önlemler daha çok terör saldırısı için genelde, zaten şehir içinde drone kullanmakta pek güzel değil bana göre sinyal sıkıntısı çok oluyor, ben Karadeniz dağlarında kullanıyordum ve drone gerçekten 3km mesafe gider diyorsa gidiyordu mesela kendim yagi antenler yapıp 3.4km gibi mesafelere gitmiştim ve kullandığım drone mavic mini modeliydi sinyal sorunu ile bilinen cihaz, şehir içinde ise 200M bile gitmiyordu, yazılım ile 500M yükseklik limitlerini kaldırıp 800M gibi yüksekliklere çıkıyordum:)bunları şehir içinde yapmak imkansız gibi

Yeni konular

Geri
Yukarı