DLSS abartılmıyor mu?

DLSS gerçekten sinirimi bozuyor. Üstelik görüntüyü fark edilecek kadar bozduğunu duydum.

Görüntüyü bozup bozmadığını kendiniz deneyimlemeden "gerçekten sinir bozması" garip geldi.

DLSS 3 oldukça başarılı. Mümkün olan her oyunda açılması taraftarıyım. 3 için söylüyorum. Eski sürümleri başarısızdı.

2K ve özellikle 4K oyun deneyiminde devrim niteliğinde bir teknoloji. Ancak FHD çözünürlükte görselliğe önem veren insanların olmasa da olur diyeceği bir özellik. O çözünürlükte cidden görüntü bozulmaları göze batıyor. Tabi kaliteden ödün vermek pahasına daha akıcı bir oyun deneyimi arayanlar da gayet güzel faydalanabilir. Doğrudan çözünürlüğü düşürmek kadar bozmuyor sonuçta görüntüyü.

Sizce de DLSS olayı bizim için kötü olmadı mı? Şu teknoloji yüzünden NVIDIA hem ekran kartlarının donanımını güçlendirmeyi azalttı hem de kaç yıl beklediğimiz RTX 4000 serisi maalesef F/P anlamında çok çok kötü çıktı. 8 GB VRAM de cabası, NVIDIA bunun reklamını gerçekten iyi yaptı ama bizim için iyi olmadı galiba.

Bu aralar ekran kartımı yükseltmeyi düşünüyordum ama DLSS gerçekten sinirimi bozuyor. Üstelik görüntüyü fark edilecek kadar bozduğunu duydum. Doğru mudur? Bu konuda biraz hassasım diyebiliriz. Ufak detaylar eğlencemi kaçırabiliyor. Şu anki ekran kartım RX 570, zamanında galiba 700 TL idi ve gerçekten çok F/P kartlar vardı. Sizin düşünceniz nedir bu konuda?

Hocam bende laptopumda 4080 ile deniyorum. DLSS kalite modunda tutarsanız bence görüntüyü bozmuyor. Sadece kenar yumuşatma olayını kapatıyor. VRAM konusunda katılıyorum özellikle masaüstü olan ekran kartlarında çok sıkıntı bence. Performansa alırsanız en net görüntü bozukluğu orada oluyor. Hikayeli oyun oynayan birisi için bence kalite modu veya balanced mod iş görür. DLSS 3.5 veya 3 destekleyen oyun sayısı arttıkça 4000 serisi daha da güçlenecektir. Bence zaten en son oyun dünyasında 2020 yılında güzel devrimsel diyebileceğimiz oyunlar gördük. Son 2 yıldır çıkan oyunların pek de grafiksel anlamda esprisi yok. GTA 6 da mesela devrim gibi olacak o zaman DLSS 4 mü olur artık bilemeyiz ama 4000 serisine de çok yüksek ihtimalle geleceği için VRAM sorunu da yaşamadan oynarız.

Yeni konular

Geri
Yukarı