DLSS açınsa FPS düşüyor

Bust3d

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, DLSS desteği bulunana oyunlarda (örneğin: Spider-Man, Cyberpunk, Witcher 3) DLSS'i açtığım zaman sıklıklar tekrar eden anlık FPS düşüşleri yaşıyorum. DLSS açmadığımda pek bir sıkıntı hissetmiyorum, RTX açınca zaten iyice zortluyor. Çift monitör kullanıyorum 2'side 1080p oyunlarda ekran kartı %85-%95, işlemci %80 civarında çalışıyor.(AC Valhalla'da 1080p ultrada test ettim).
Sistem;
3060 Ti, Ryzen3600, 24 GB 3000MHz RAM, 1TB M.2 SSD.

DLSS'i tek başına açıyorsanız normal denebilir. Aynı durum FSR'da da oluyor.

DLSS teknolojisinin amacı basitçe yapay zeka kullanarak yükü azaltıp yapay kareler oluşturup FPS artışı sağlamak değil mi? Teknolojik olarak niye FPS düşüşü sağlıyor ki mantığını anlayamadım.

DLSS teknolojisinin amacı basitçe yapay zeka kullanarak yükü azaltıp yapay kareler oluşturup FPS artışı sağlamak değil mi? Teknolojik olarak niye FPS düşüşü sağlıyor ki mantığını anlayamadım.

GPU'daki yükü düşürüyor, ama GPU'da azalan yükün bir yere gitmesi lazım. CPU da %80'de çalışıp darboğaza girince sonuç böyle oluyor. Normalde %99'da çalışması lazım GPU'nun.

Sorun işlemci kaynaklı, 3600 ile oc yapmadan 1080p ile 3060 ti ile darboğaz yaşarsın. Dlss açınca fps artıp ekran kartının yükü daha çok işlemciye bindikce hem oynun donar, hem de fps kaybı yaşarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı