Rehber DMDE ile formatlanmış diskten veri kurtarma

Merhaba Technopat kullanıcıları. Sizlere formatlanmış bir diskten DMDE Free Edition programı ile veri kurtarmayı göstereceğim.

Öncelikle bilmeniz gereken şey formatladıktan sonra diske hiçbir dosya kaydetmemeniz gerektiğidir. Aksi takdirde dosyalarınızı kurtarma ihtimaliniz azalır. Ben kurtarma işlemi için iki tane flash bellek kullandım. Birine programı yükledim diğerini de kurtaracağım dosyaları kaydetmek için kullandım. Program çok küçük olduğu için bilgisayara yükleyip kurmanız belki çok problem olmaz ama kurtarılacak dosyalar için kesinlikle ayrı bir disk veya flash bellek kullanın.

Programın indirme linki: Download DMDE Free Edition - DMDE (DM Disk Editor and Data Recovery Software).
Program ZIP dosyası içinde gelecektir. Görseldeki gibi dosyayı açarak programı başlatıyoruz.

1.PNG

Program açılınca şöyle bir pencereyle karşılaşacaksınız.

2.PNG

Sol tarafta bazı seçenekler var onlardan birini seçmemiz gerekiyor. Birincide fiziksel cihazlar ikincide ise mantıksal disk seçeneği var. Bunların tam olarak ne olduğunu, aralarında ne fark olduğunu bilmiyorum ama mantıksal disk seçeneğiyle aratınca ben daha fazla dosyaya ulaştım. Bir tanesini seçip "OK" ile devam ediyoruz. Karşımıza şöyle bir pencere çıkacak.

3.PNG

"Full Scan" butonuna tıklıyoruz. Karşımıza yeni bir pencere geliyor.

4.PNG

Muhtemelen Windows kullanıyorsunuzdur bu nedenle "NTFS" seçeneğinin seçili olmasına dikkat ediniz. Bir disk değil de flash bellek tarayacaksanız "FAT" ya da "exFAT" seçeneklerini seçmeniz gerekebilir. "Scan" diyerek devam ediyoruz.

5.PNG

Program yukarıdaki görselde olduğu gibi diski taramaya başlıyor. Bilgisayarınızı tanıyorsanız taramanın bitmesini beklemenize gerek yok. Ben sildiğim disk bölümünün boyutunu ve içindeki dosya sayısını yaklaşık olarak bildiğim için, ekranda o bölümü görünce taramayı "Stop" ile durdurdum. İsterseniz sonuna kadar bekleyebilirsiniz zaten DMDE, muadili programlara göre daha hızlı çalışıyor. Tabi ki tarama sonucunu "Save" diyerek kaydetmek faydalı olacaktır.

6.PNG

Aradığımız bölümü seçip "Open volume" diyoruz.

7.PNG

Burada biraz bekliyoruz.

8.PNG

Karşımıza şöyle bir ekran çıkacak. Sol bölümden istediğiniz klasöre tıklayıp sağ bölümden içine bakabilirsiniz. Şimdi önemli olan nokta şu, ben programın ücretsiz versiyonunu kullandığım için klasör yapısını olduğu gibi geri getiremiyorum. Örneğin "aktif değil" klasörünü tümden kurtarmak istediğimde alt klasörlerdeki dosyaları kurtaramıyor. Bu nedenle ya bütün dosyaları tek bir klasöre kurtarın veya klasör isimleri sizin için önemliyse önce kurtaracağınız yerde o klasörleri oluşturun ve daha sonra o klasörleri teker teker kurtarın.
İstediğimiz dosyaları seçtikten sonra "CTRL+U" diyerek veya sol üstten "Tools > Recover/Create File List" yolunu izleyerek devam ediyoruz. Karşımıza şöyle bir pencere gelecek.

9.PNG

Burada dikkat etmek gereken nokta şu, sol bölümde ikinci seçenek olan "from current directory" seçeneğini kullanabilmem için ürün anahtarını alıp programı aktif etmem gerek. Bu sayede yukarıda bahsettiğim gibi klasör yapısını olduğu gibi kurtarabilirim. Bu yapmadığım için üçüncü seçenek olan "current panel files" seçeneğini seçmem gerekiyor. Sağ alttaki üç nokta butonu ile kurtaracağımız konumu seçiyoruz. Unutmayın aynı diske değil farklı bir diske ya da flash belleğe kurtarmak gerek. Son olarak "OK" butonuna basarak işlemi bitiriyoruz.
Videolu anlatıma şu linkten ulaşabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Umarım işinize yarar. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Teşekkürler gerçekten işime yarayacak. Artık akrabalara yapınca hacker ünvanını alacağım :D

Anlatım için teşekkürler. Bir sorum olacak. Ben biostan yanlışlıkla 1 tanesi ssd disk olmak üzere 3 tane hdd'yi birleştirdim. Sonra durumun farkına varınca tekrar hepsini ayırdım fakat takdir edersinizki tüm veriler silindi. Şimdi bilgisayarı açınca bu 3 tane hdd'yi sadece disk yönetiminden görebiliyorum ve kullanabilmek için sürücülere harf yolu atamak gerekiyor. Şu ana kadar herhangi bir işlem yapmadım ve sizin bu paylaştığınız programla açıp taratsam bu diskleri görebilirmiyim ve içinde silinen verileri kurtarabilmem mümkün mü?
Anlatım için teşekkürler. Bir sorum olacak. Ben biostan yanlışlıkla 1 tanesi ssd disk olmak üzere 3 tane hdd'yi birleştirdim. Sonra durumun farkına varınca tekrar hepsini ayırdım fakat takdir edersinizki tüm veriler silindi. Şimdi bilgisayarı açınca bu 3 tane hdd'yi sadece disk yönetiminden görebiliyorum ve kullanabilmek için sürücülere harf yolu atamak gerekiyor. Şu ana kadar herhangi bir işlem yapmadım ve sizin bu paylaştığınız programla açıp taratsam bu diskleri görebilirmiyim ve içinde silinen verileri kurtarabilmem mümkün mü?
Merak edenler için yazıyorum. Herhangi bir işlem yapmadan, sürücü yolu atamadan ve biçimlendirme yapmadan 2 hard diskteki tüm verileri sorunsuz olarak kurtardım. Geriye kalan diğerindeki veriler ise yapmış olduğum bir hata yüzünden tamamen silindi ve kurtarma programları tek bir tane veri dahi bulamıyor. Yapmış olduğum hatalı işlem sürücüyü biçimlerdirmek ve bu işlemi yaparken "hızlı biçimlerdir" seçeneğindeki işareti kaldırmak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı