DNS ayarlarım nasıl olmalı?

Yer
İstanbul/Ataşehir
Şu an denetim masası IPv4 kısmı varsayılan yani otomatik halde. Daha önce buraya manuel olarak cloudflare DNS adresini yazmıştım.1.5-2 ay kadar öyle kullandım. Fakat bu şekilde pingin arttığını söyledi Technopat Sosyal'de birisi. O kişi IPv4 kısmını varsayılan halde kullandığını söyledi. Sebebi hem oyunlardaki pingten dolayı hem de sunucularda çökme olduğunda oyuna etki etmemesi için dedi. O sadece Chrome'daki DNS ayarını açtığını belirtti. Bende onun dediği gibi yaptım fakat, galiba ara ara bu DNS adreslerinde sorun olabiliyor. YouTube'a girmedi bir ara, fakat Vatan Bilgisayar, İtopya tarzı siteler açıldı. Varsayılan halde de çok yavaş açıyor siteleri. Ne yapmalıyım acaba, eski kullandığım gibi mi yapsam? Yoksa tarayıcıdan mı sadece DNS açsam, şu an kullandığım gibi? Biraz önce Google'a MSI yazdım ve ulaşılamıyor dedi, Refresh yaptım 2. denemede uyarı vermeden açtı. Şu an Google public DNS'yi kapattım.'Mevcut servis sağlayıcınızla' seçeneği seçili vaziyette.Bu şekilde kullanacağım o zaman artık.
@Jang Geum'un Danji Yemeği hocam ilgilenirseniz sevinirm.

Son düzenleme:
DNS kullanmanızı gerektirecek bir durum yok. İlla DNS kullanmak istiyorsanız Google'ın DNS'sini kullanın. Belki Google'ın DNS'si daha hızlı çalışır. Birincil DNS'yi "8.8.8.8", ikincil DNS'yi "8.8.4.4" olarak ayalayın.

Hocam ben bu yavaşlığın sebebini buldum; denetim masası IPv4 kısmındaki yerde ben cloudflare DNS adresini kullanıyordum. Ping vs. artar diye duyunca onu otomatiğe aldım. Sanırım çok yavaş bir DNS sunucusuna bağlanıyorum, siteler o yüzden geç açılıyor. Dediğiniz numaraları IPv4 kısmına mı yazmalıyım?Ayrıca cloudflare mı yoksa Google DNS mi iyidir?Tarayıcıdan Google DNS seçili haldeyken,ara ara internet olmasına rağmen yok gibi gösterdi.Sanırım chrome ile alakalı oldu veya dns sunucusu ile alakalı oldu.

Hiç bilmiyorum hangisinin hızlı olduğunu. Deneyip görmeniz lazım. IPv4 alanına yazın.

Peki bu ara ara internet yok gibi gözükmesi ne ile ilgiliydi acaba? Sanırım Chrome'un DNS ayarlarından Google Public DNS seçili olduğu için yaptı. Cloudflare seçiliyken de oldu bu durum. Speedtest'te değerler gayet iyi, sanırım anlık kopmalar oldu sunucu kaynaklı.

Peki bu ara ara internet yok gibi gözükmesi ne ile ilgiliydi acaba? Sanırım Chrome'un DNS ayarlarından Google Public DNS seçili olduğu için yaptı. Cloudflare seçiliyken de oldu bu durum. Speedtest'te değerler gayet iyi, sanırım anlık kopmalar oldu sunucu kaynaklı.
Emin değilim. Hiç DNS kullanma ihtiyacı hissetmedim.

oyunlardaki ping ile DNS'in pek bi alakası yok.
Cloudflare DNS sunucusu ile Google DNS sunucusu arasında genelde 40ms kadar fark olur. Cloudflare daha hızlıdır.
40ms dediğiniz de 1 saniyenin yüzde 4'üdür. Bana sorarsanız o bile kolay farkedilecek bir fark değil.

Otomatik ayarlar seçtiğinizde servis sağlayıcınızın DNS sunucusunu kullanırsınız, belki o sunucuda bir performans ya da stabilite problemi vardır.
Şu an için (çoğu servis sağlayıcı için) Türkiye'de en hızlı erşebileceğinizi sunucu Cloudflare.
Ben 2ms ile erişebiliyorum Turk.net fiber ile.
Vdsl ile de 7ms

Oyunlardaki ping ile DNS'in pek bir alakası yok.
Cloudflare DNS sunucusu ile Google DNS sunucusu arasında genelde 40MS kadar fark olur. Cloudflare daha hızlıdır.
40MS dediğiniz de 1 saniyenin yüzde 4'üdür. Bana sorarsanız o bile kolay farkedilecek bir fark değil.

Otomatik ayarlar seçtiğinizde servis sağlayıcınızın DNS sunucusunu kullanırsınız, belki o sunucuda bir performans ya da stabilite problemi vardır.
Şu an için (çoğu servis sağlayıcı için) Türkiye'de en hızlı erşebileceğinizi sunucu Cloudflare.
VDSL ile de 7ms

IPv4 kısmından CloudFlare seçtim. Şu an eskisi gibi gayet hızlı, teşekkür ederim. Sanırım IPv4 kısmı otomatik olduğu vakit, yavaş ve sıkıntılı DNS adreslerine bağlanma sonucunda bu gecikme ve kopmalar yaşanıyor. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Cloudflare DNS sunucusu ile Google DNS sunucusu arasında genelde 40MS kadar fark olur. Cloudflare daha hızlıdır.
40MS dediğiniz de 1 saniyenin yüzde 4'üdür. Bana sorarsanız o bile kolay farkedilecek bir fark değil.

VDSL ile de 7ms

Hocam ayrıca bende TürkNet kullanıyorum, bana en hızlı gelen cloudflare dns oldu. Google Chrome üzerinden DNS seçmek pek sağlıklı olmuyor. Orada da seçenekler kısmında CloudFlare var, fakat ara ara kopma olabiliyor. IPv4 kısmı ona göre daha iyi o açıdan, sıkıntısız.

VDSL ile de 7ms

Hocam bir şey daha soracağım. Google'a en hızlı DNS sunucuları yazdığımda CloudFlare biraz alt konumda. Ondan daha hızlı sunucular var mı, ve onlara bağlanmak ne kadar güvenli?

Son düzenleme:
Google Chrome üzerinden DNS seçmek'ten neyi kastettiğinizi anlamadım.
DNS için en sağlıklısı, kullanmak istediğinizi DNS IP'sini Modem'e ya da Router'a yazmak.
O olmuyorsa, bilgisayarın IP yapılandırmasına da yazabilirsiniz.

Google'a yazıp ulaştığınız sayfalardaki bilginin doğruluğunu bilmiyorum ama Cloudflare genel görüş itibai ile en hızlı sunucudur.

Şurada her coğrafyadan yapılan testlerle ulaşılan ortalama hızları görebilirsiniz.

Burada da 1.1.1.1 özelinde değerler:

Ayrıca dediğim gibi Turk.net'ten en hızlı ulaşabileceğiniz (kendi iç DNS sunucusu hariç) sunucu da Cloudflare.

İki traceroute sonucu bırakayım aşağıya.

Birincisi cloudflare
İkincisi Google

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    16,5 KB · Görüntüleme: 153
  • 2.png
    2.png
    22,9 KB · Görüntüleme: 145

Geri
Yukarı