Dövizin inip çıkmasının bize bağlı olduğu gerçeği

Mercedes Cortez

Centipat
Yer
Albayın gemisi
Forumda biraz dolaşırken şuna dikkat ettim "Biden gelirse ehonomi kötü olur, işte şu bize yaptırım uygulayacakmış..."
Şöyle bir gerçek var bizim ekonomimize herhangi bir devlet yaptırım söz konusu olursa o devletin para birimi bizim muhatabımız olur, yani ABD ile kötü olursak dolar çıkar, İngiltere ile siyasi meselemiz olursa İngiliz sterlini bizim muhatabımız olur.
"Dış güçler bizi batırıyor yeğenim." Dediğimiz de aslında biz kendi kendimizi batırıyoruz, ABD bize yaptırım yaptı diye Zimbabve para birimi değer kazanmaz eğer kazanıyorsa söz konusu dış güçler değil, kendi ekonomi yönetimimizden kaynaklıdır. Bunu aydınlatmak istedim teşekkür ederim.
Detayı daha net görmek isteyenler sırayla Dolar, Euro, İsviçre Frangı gibi döviz grafiklerini inceleyebilirsiniz.

Anladık "ekonomi, döviz, dolar şöyle..."

Şu konuları günde 10 kere görmek can sıkıcı.

Bütün döviz, dolar, Euro, ekonomi vs. bir konu üzerinden konuşalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkes iktisatçı sitede, bir iktisatçı olarak söylüyorum. Bir ülkenin parasının değeri o ülkenin Katma Değerli ürün üretiminden başlar, ithal ettiği ara mallar ve ihraç ettiği mallara kadar gider, istihdam, siyasi, ekonomik ve dışsal tüm etkenler piyasayı etkiler, piyasa güven kaybederse o ülkenin para birimi değer kaybeder, yatırımcı dövizini o ülkeye getirmez. Forumda söylenen şeylerin çoğu doğru ancak eskik bilgiler içeriyor. Dünyanın bir ucunda olan olay Türkiye'yi etkilediği gibi dünyayı da etkiler. Dolar dünyada değer kaybediyorsa '' ki Covid-19 döneminde bu yaşandı kısa süre de olsa" dolara bağlı tüm piyasalar sorun yaşar. Dolara son dönemde dünya üzerinde ciddi talep var, Türkiye de aynı şekilde dolar talep ediyor haliyle, ancak bizim dolar karşısında swap yapabileceğimiz bir üretim veya ihraç modelimiz olmadığı için dışa bağımlıyız. Kısacası ne kadar çok yatırımcı o kadar çok ekmek. Türkiye içerisinde bulunduğu siyasi olaylar ve uluslararası ilişkiler yüzünden talep ettiği dövizi alamıyor ve bu sebeple tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor. Bize düşen problemleri gösterip " şunu yapsalardı, böyle yapsalardı" demek yerine, nitelikli iş gücü ve hizmet ağını ülkeye entegre edebilmek. Dert yanıp sağa sola sallamak ne sana ne bana ne de ülkeye bir kar getirmiyor, sadece oturup konuşmuş ve sidik yarıştırmış oluyoruz.

Herkes iktisatçı sitede, bir iktisatçı olarak söylüyorum. Bir ülkenin parasının değeri o ülkenin Katma Değerli ürün üretiminden başlar, ithal ettiği ara mallar ve ihraç ettiği mallara kadar gider, istihdam, siyasi, ekonomik ve dışsal tüm etkenler piyasayı etkiler, piyasa güven kaybederse o ülkenin para birimi değer kaybeder, yatırımcı dövizini o ülkeye getirmez. Forumda söylenen şeylerin çoğu doğru ancak eksik bilgiler içeriyor. Dünyanın bir ucunda olan olay Türkiye'yi etkilediği gibi dünyayı da etkiler. Dolar dünyada değer kaybediyorsa '' ki Covid-19 döneminde bu yaşandı kısa süre de olsa" dolara bağlı tüm piyasalar sorun yaşar. Dolara son dönemde dünya üzerinde ciddi talep var, Türkiye de aynı şekilde dolar talep ediyor haliyle, ancak bizim dolar karşısında swap yapabileceğimiz bir üretim veya ihraç modelimiz olmadığı için dışa bağımlıyız. Kısacası ne kadar çok yatırımcı o kadar çok ekmek. Türkiye içerisinde bulunduğu siyasi olaylar ve uluslararası ilişkiler yüzünden talep ettiği dövizi alamıyor ve bu sebeple tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor. Bize düşen problemleri gösterip " şunu yapsalardı, böyle yapsalardı" demek yerine, nitelikli iş gücü ve hizmet ağını ülkeye entegre edebilmek. Dert yanıp sağa sola sallamak ne sana ne bana ne de ülkeye bir kar getirmiyor, sadece oturup konuşmuş ve sidik yarıştırmış oluyoruz.
Ben de fark ettiyseniz aksini iddia etmedim, konunun başlığı da göründüğü gibi bizimle alakalı, tepkim şunaydı "a kişisi gelirse çok kötü olur, b kişi gelirse böyle batarız" söyleyen kesime yanlış bir bilgiyi doğruyu göstermekti.

Ben de fark ettiyseniz aksini iddia etmedim, konunun başlığı da göründüğü gibi bizimle alakalı, tepkim şunaydı "a kişisi gelirse çok kötü olur, b kişi gelirse böyle batarız" söyleyen kesime yanlış bir bilgiyi doğruyu göstermekti.
Sana tepki vermek için yazmadım, yanlış anlama bu genel olarak yazdığım bir şeydi. Evet hepimiz isteriz iyi bir ekonomi modeli ancak biraz da gerçekçi olmak lazım, üretemiyoruz değil biz üretmiyoruz ve neden ekonomi böyle diyoruz. Çok da adil bir şey değil bu açıdan denkleme bakınca, a kişisi veya b kişisi makama gelebilir, sorunu günlük çözerler ancak günlük çözülen problemler başımızı ileride daha çok ağrıtıyor, ki göreceğiniz gibi döviz kurları dur durak bilmiyor bunun sebebi zamanında yapılan günlük kurtarmaların sonucu. Acı ama üzgünüm gerçek. Dediklerine de aynen katılıyorum.

Anladık "ekonomi, döviz, dolar şöyle..."

Şu konuları günde 10 kere görmek can sıkıcı.

Bütün döviz, dolar, Euro, ekonomi vs. bir konu üzerinden konuşalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Döviz, Euro, Dolar... Finans bölümünün zaten bir alt dalı, burada konuşuyoruz. Bu konuları görmek istemiyorsan finans bölümünden bir süre uzak kalarak yada ana sayfada her gördüğüne tıklamayarak bu sorununu çözeceğine inanıyorum.

Son düzenleme:
Bütün söylenenlerin yanı sıra yurtdışından alışveriş yapıyor olmak ve yapmaya devam etmek de ekonomiye oldukça zarar veriyor. Ülkenin elindeki doları kullandıkça dolar azalıyor, daha da değerleniyor.

Neyse ki PlayStation 5'i Türk Lirası ile alıyoruz (!).

Geri
Yukarı