Dövüş esnasında kullanılan refleks nasıl geliştirilir?

PunPun

Hectopat
Neredeyse 9-10 yaşımdan beri wing chun ve bak MEI dövüş sanatlarına ilgim var. Wing Chun'da çoğu tekniği biliyorum ama bak MEI'ye hakim değilim tam olarak. Şimdi asıl konuya gelmek istiyorum. Teknikleri biliyorum bilmesine de kullanamıyorum çünkü refleksim zayıf. Ben tamam hedefleyebiliyorum vuracağım yeri onda sorun yok ama vurmadan önce bir düşünüyorum biraz böyle bekliyorum. Bugün fark ettim bunu da ve ilk kez kullandım birine karşı. Tabii çocukta sokak stili dövüşüyordu ve benden daha yavaştı akciğerine zincir tekniği ile abandım ama vuruşlarını engellemekte aşırı yavaş olmasında rağmen zorlandım. Normalde o kolunu kendini savunmasız bırakacak şekilde dümdüz uzatıyor ama ben o kolun dirseğine vurmayı veya kolundan tutup yere yatırmayı anlık düşünmeme rağmen yapamıyorum. Başta dediğim gibi yumruk atmayı böyle düşünüyorum. Kısacası reflekslerim zayıf. Evde reflekslerimi geliştirmek için herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymadan yapılacak bir şey var mı? Aslında ilk başlarda vuracağım noktayı da zor hedefliyordum 3-4 ay boyunca şu kolları geri çekip aynı noktaya vurma olayını yaptım alışıyordum ona. Acaba düşündüm de bu yaptığım şey farkında olmadan reflekslerimi geliştiriyor muydu? Hala o dediğim harekete devam etsem gelişir mi? Ayrıca unutmadan da söyleyeyim rakip vuruşa hazırlanınca vücudunda kıpırdattığı yere göre bir geri çekiliyorum ve böyle savunmaya benzemeyen bir savunma yapıp gözlerimi kapatıyorum. Bu refleksten de kurtulmak istiyorum mesela.

Pratik yaparak. Refleks topları var genelde kalitelilerinden alabilirsin. Ama dövüş sporu adı üzerinde spordur sokakta adam dövmek için değildir. Önce sporuna hakim ol derim.

Pratik yaparak. Refleks topları var genelde kalitelilerinden alabilirsin. Ama dövüş sporu adı üzerinde spordur sokakta adam dövmek için değildir. Önce sporuna hakim ol derim.

Haklısınız ama savunma için öğrenmek istemiştim küçükken çok dayak yiyordum. Zaten normalde kullanmazdim ama dişli bir rakip değildi o yüzden atak için kullandım denemekten zarar gelmez dedim. Aslında reflekslerimi geliştirirsem çok işe yarar çünkü bu tarz kişiler çok açık veriyor ve işini bitirmek çok kolaylaşıyor. Tabii son cümlede kendi fikrimi belirttim siz belki daha iyi biliyorsunuzdur.

Haklısınız ama savunma için öğrenmek istemiştim küçükken çok dayak yiyordum. Zaten normalde kullanmazdim ama dişli bir rakip değildi o yüzden atak için kullandım denemekten zarar gelmez dedim. Aslında reflekslerimi geliştirirsem çok işe yarar çünkü bu tarz kişiler çok açık veriyor ve işini bitirmek çok kolaylaşıyor. Tabii son cümlede kendi fikrimi belirttim siz belki daha iyi biliyorsunuzdur.
En etkilisi her daim sparring'tir. Hiçbiri gerçek bir rakiple idmana benzemez. Asya dövüşlerine pek hakim değilim mantıklı da bulmuyorum ama cobra bag yada refleks topları da fena olmaz. Ama sokak kavgasında daha çok grappling konuşur.

En etkilisi her daim sparring'tir. Hiçbiri gerçek bir rakiple idmana benzemez. Asya dövüşlerine pek hakim değilim mantıklı da bulmuyorum ama cobra bag yada refleks topları da fena olmaz. Ama sokak kavgasında daha çok grappling konuşur.
Teşekkürler hocam.Zaten sokak kavgasında rakibi bu şekilde pata küte indiremem.Anatomi de bilmek lazım hatta anatomi bilmeden pek bir işe yaramıyor rakipten gelen vuruşları savuşturmak haricinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı