Doğru şekilde RAM frekansı öğrenme

bambam111

Decapat
Öncelikle herkese merhabalar. HP-DB1068NT diz üstü bilgisayarıma RAM yükseltmesi yapmak istiyorum. Şu an takılı olan RAM'e başka bir tane daha eklemek istiyorum bu sayede 'Dual Channel' olarak kullanabilirim. Ancak sorun şu ki sahip olduğum RAM'in frekans değerini bir türlü bulabilmiş değilim. Aslında buldum ama hangi değere inanmalıyım konusunda sıkıntı yaşıyorum. Konuyla alakalı resim de attım. Üstelik görev yöneticisinin RAM kısmında 2400 MHz yazıyor. 2400 mü 2666 mı anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 2020-04-26 (2)_LI.jpg
    2020-04-26 (2)_LI.jpg
    61,7 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleyen: Moderatör:
En doğru yöntem BIOS'tan bakmaktır.

En doğru yöntem BIOS'tan bakmaktır.
BIOS kullanarak bakmaya çalıştım ama HP'nin BIOS ayarlarını çözemedim. Yinede çok sağ olun.

CPU-Z programından fotoğraf atar mısınız.
2020-04-27 (1).png
2020-04-27.png

Elinizdeki belleğin aynısı. 2666 MHz ama sanırım cihazınız en fazla 2400 MHz desteklediği için bu hızda çalışıyor veya XMP açarsanız gerçek hızında çalışacaktır. Genelde ilk dediğim durum geçerlidir.

Anladım, çok teşekkürler. XMP açmamın bir sakıncası var mı acaba bilgisayarım için ?

Şu anda kullandığınız RAM'ler DDR4 2666 MHz, bu özelliklerin aynısından ve 1.20V voltajla çalışan RAM almanız gerekiyor.

Bu arada RAM'lerin kapasiteleri aynı olmak zorunda mı? Mesela 8 yerine 4 GB bir RAM alsam donanımsal ya da performans olarak sıkıntı yaşar mıyım? Ve 'Dual Channel' için bu durumun bir sıkıntısı olur mu?

Bu arada RAM'lerin kapasiteleri aynı olmak zorunda mı? Mesela 8 yerine 4 GB bir RAM alsam donanımsal ya da performans olarak sıkıntı yaşar mıyım? Ve 'Dual Channel' için bu durumun bir sıkıntısı olur mu?

8 GB yerine 4 GB RAM alırsanız bir sorun olmaz fakat Dual Channel olarak kullanamazsınız.Dual Channel kullanacağım diyorsanız yanına bir 8 GB daha eklemeniz gerekmektedir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı