Doğum günün kutlu olsun Steve Vai!

Bora Dere

Zettapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
32
Yer
Slytherin
Daha fazla  
Elektro gitarın tanrısı, bundan tam 61 sene önce bugün doğdu. Müzik kariyerine Frank Zappa'nın yanında başlayan Vai, solo kariyerinin yanında Whitesnake, Ozzy Osbourne gibi pek çok grup/sanatçıyla da çalışmalara sahiptir. Sadece müzikle kalmayıp oyunculuğa da adım atmışlığı vardır. Özellikle Crossroads filmindeki gitar düellosunda çalamadığı parçayı kendisinin yazmış olduğunu, parçanın başarılı icrasının da aslında kendisi tarafından edildiğini bilmek epey komiktir. (Tamamını izlemek istemeyenler için, çuvalladığı kısım 4.58'de başlıyor.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Frank Zappa olmasa bugün Steve Vai olmazdı. Müzik tarzını ve stilinin tamamını ona borçludur.
Ayrıca Joe Satrıanı'nin öğrencisidir.

Ozzy ile ne dönemde çalıştı? Ozzy fanı olarak böyle bir şeyi kaçırmış olmam mümkün değil.

Ozzy ile ne dönemde çalıştı? Ozzy fanı olarak böyle bir şeyi kaçırmış olmam mümkün değil.
Ben de ilk görünce şaşırmıştım açıkçası. 1994'te Ozzmosis albümünde beste ve söz yazarlığında yardımı olmuş. Ancak bazı anlaşmazlıklar yüzünden gitarlar sonradan Zakk Wylde tarafından tekrar kaydedilmiş, kalan tek parça da My Little Man imiş.

Ben de ilk görünce şaşırmıştım açıkçası. 1994'te Ozzmosis albümünde beste ve söz yazarlığında yardımı olmuş. Ancak bazı anlaşmazlıklar yüzünden gitarlar sonradan Zakk Wylde tarafından tekrar kaydedilmiş, kalan tek parça da my little man imiş.

O son albüm gibi konuklu bir albüm. Gitarist Zakk Wylde. Birçok kişi katkıda bulundu. No More Tears'ta da Lemmy söz yazarı besteciydi. Jack E. Lee sonrasında Ozzy ile adı geçti ama Zakk ile devam etti Ozzy.

Ufak katkılar bunlar kariyer taşı unsurlar sayılmaz bana sorarsan, çünkü gitaristinden solistine her müzisyen yüzlerce kişiye katkıda bulunmuştur / bulunur. Misal Toto'nun gitaristi Steve Lukather ve Led Zeppelin gitaristi J. Page aynı zamanda stüdyo gitaristidir. Pop / rock piyasasında binlerce eserde imzaları performansları vardır.

Majör katkılardan bahsediyorum. Örneğin David Lee Roth ile yaptığı iki albüm çok önemlidir. Roth'un Van Halen'dan ayrılması sonrası kendisinden Eddie Van Halen stilinde performans göstermesi beklenmiştir. Becerebildi mi? Kısmen.

Grup müzisyeni değildir kendisi. Tıpkı hocası Satriani gibi esasında. Solo müzisyenidir.
Çok önemli müzisyenlerle çalışmalarına rağmen başarılı olamamışlardır. Deep Purple efsanesi Coverdale ile birlikte Whitesnake'te eh işte diyebileceğimiz bir albüm yapabilmiştir. Is This Love şarkısını ise John Skyes yapmıştır. Grup çalışmalarında hatırlanabilir bir başarısı yoktur yani. Alcatraz'da da albüm yapmış ama grubun önceki gitaristi Malmsteeen'i aşamamıştır.

Ayrıca ilave edeyim, benim açımdan kendini fazla tekrar eden ve artık müziği bıraksın gari dediğim bir gitaristtir. Ultra Zone albümünden sonra yaptığı tüm işler panayır bozması birbirinin tekrarı. Artık duymaktan sıkıldım aynı lülülülüleri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük bir katkısı bulunmuyor tabii, elle tutulur sadece bir şarkı kalması ve o şarkının da ne kadarının kendisine ait olduğunu bilmememiz sebebiyle. Zaten siz de demişsiniz, özellikle solo kariyerindeki çalışmalarıyla bilinen bir sanatçı.

Ufak katkılar tabii ki kilometre taşı sayılamaz fakat böyle ilginç olanları bahsedilmeye değer bence. Mesela birisi gelip bana Steve Vai ile Ozzy'nin ortak bir yapımı olduğunu, büyük küçük fark etmeksizin Vai'nin bu yapımda katkısının bulunduğunu söylese inanmazdım. Yapıtın büyük olmasına, grubun asıl gitaristinin çok önüne geçmesine gerek yok. Küçük bile olsa Steve Vai'yi bugünkü haline getiren yaşanmışlıklarından biridir.

Aynen öyle. Vai'nin yüzde biri yeteneğindeki Zakk'tan hiç hazzetmem mesela ama yerine albümlerde Vai olsaydı önceki performanslarına bakarak söyleyebilirim ki; gene Zakk'ı aşamazdı.
Benim için R. Rhoads'dan ziyade en iyi gitaristi Jack E. Lee'dir Ozzy'nin. O da başka mesele :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı