Doğum yapan kedim sürekli etrafta dolaşıyor

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Geçen hafta perşembe günü sokaktaki kedim doğurmuş. Merdiven altında kışın üşümesin diye yaptığımız bir kutu vardı, onun içine yavrulamış. Yeri pis olduğu için daha temiz bir yere taşıdım. Geniş, kullanmadığımız bir valizi masanın altına karanlığa yerleştirip altına yumuşak bir şey serdim ve kedim eşliğinde taşıdım yavruları. Bize karşı ofansif davranmıyor. Sadece kendi yaptığı gibi enselerinden tuttum çok fazla temas etmeden taşıdım.

Fakat ertesi gün kontrol için girdiğimde kedileri bulamadım. Kenardaki taş vazonun içine bir bez bulup koymuş, onun içine taşımış yavruları. Geniş olsa bırakacaktım fakat kedi girince gerçekten dar bir alan kalıyor ve hem hareket alanları çok kısıtlı hem de nefes almaları zor. Alışıktır diye temizleyip eski kutusuna koydum.

Kedimin maması ve suyu hep taze. Suyunu bile günde iki kere yeniliyorum içine tüyleri düşüyor falan diye. Aç da olamaz çünkü mamasını da bayatlamasın diye azar azar koyup sürekli tazeliyorum. Gelin görün ki kedi sürekli eve girmeye çalışıyor, önünü alamıyoruz. Sadece etrafı geziyor, kokluyor, bir şeyler yapıyor, yanında geziyorsam bana dönüp miyavlıyor. Kendi kendine takılsın diye geçtim bilgisayara kapıyı açık bıraktım. Bir süre sonra yanıma geldi, yere oturup miyavlamaya başladı. Masaya çıktı, sırnaştı, sevdim, hala sırnaşıyor. Normalde olsa kabullenirdim ama yavruları varken ilk günlerde iki metreden fazla uzaklaşmıyordu neredeyse. Şu an zamanının çoğunu dışarıda geçiriyor, bu kadar rahat olması normal mi? Yavruları terk etmiş olabilir mi?

Yuvasından çıkarken bazen yere yavru düşüyor (kutu yerde, fazla mesafe yok üç dört santim ancak). Alıp diğerlerinin yanına koymaya tenezzül bile etmiyor. İlk defa doğum yapan bir kedim oldu ve ne yapacağımı bilmiyorum. Bu olanlar normal mi onu da bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Kediler, bulundukları alana kokularını bırakan ve kendi kokularının olmadığı farklı kokuların olduğu ortamlarda bulunmaktan çekinen hayvanlardır. Kaldı ki kendisi anne olmuş, siz de var olan kutuyu değiştirip yerine iyi niyetinizle valizi koymuşsunuz fakat, valizde kendi ve yavrularının kokusunu bulamadığından dolayı yabancılamış olup, tehdit algılayarak yavruları koruma içgüdüsü ile başka bir yere taşımış olması gayet doğal.

İlgilenmiş olduğunuz kediye, diğer insanlara kıyasla daha fazla ilgi ve alaka göstermiş olmanız onun da ilgisini çektiğinden sizinle daha fazla vakit geçirmek istemesi doğal. Size mırıldanması, sürtünmesi etrafınızda dolaşması bir şeyler anlatmaya çalıştığına işaret. Yavrular doğduktan sonra, dışarıda kalması sizden uzaklaştığını düşünerek yavruları bırakıp sizin yanınıza gelmek istemesine sebep olmuş olabilir. Benim de bir tane kedim var, bazen bizleri özledikleri ve sevgi göstermek istediklerinde bu tarz eylemlerde bulunabilirler. İlk defa anne olmuş olması, onun için biraz garip olabilir. Böyle bir tecrübesi yok, sizinle iletişim kurmasının sebebi yanınızda olmanızı istiyor oluşundan olabilir.

Ama burada bir sorun yok, kediler genel olarak zeki ve içgüleri kuvvetli hayvanlardır. Yapmış olduğu eylemlerin tamamen annelik duygusu ve size olan sevgisi dolayısı ile olduğuna eminim.

Yavru konusunda da şüpheniz olmasın, o yavruyu tekrar kutusuna koyar. Ya da yavru bir şekilde girene kadar başında bekler.

Kediler, bulundukları alana kokularını bırakan ve kendi kokularının olmadığı farklı kokuların olduğu ortamlarda bulunmaktan çekinen hayvanlardır. Kaldı ki kendisi anne olmuş, siz de var olan kutuyu değiştirip yerine iyi niyetinizle valizi koymuşsunuz fakat, valizde kendi ve yavrularının kokusunu bulamadığından dolayı yabancılamış olup, tehdit algılayarak yavruları koruma içgüdüsü ile başka bir yere taşımış olması gayet doğal.

İlgilenmiş olduğunuz kediye, diğer insanlara kıyasla daha fazla ilgi ve alaka göstermiş olmanız onun da ilgisini çektiğinden sizinle daha fazla vakit geçirmek istemesi doğal. Size mırıldanması, sürtünmesi etrafınızda dolaşması bir şeyler anlatmaya çalıştığına işaret. Yavrular doğduktan sonra, dışarıda kalması sizden uzaklaştığını düşünerek yavruları bırakıp sizin yanınıza gelmek istemesine sebep olmuş olabilir. Benim de bir tane kedim var, bazen bizleri özledikleri ve sevgi göstermek istediklerinde bu tarz eylemlerde bulunabilirler. İlk defa anne olmuş olması, onun için biraz garip olabilir. Böyle bir tecrübesi yok, sizinle iletişim kurmasının sebebi yanınızda olmanızı istiyor oluşundan olabilir.

Ama burada bir sorun yok, kediler genel olarak zeki ve içgüleri kuvvetli hayvanlardır. Yapmış olduğu eylemlerin tamamen annelik duygusu ve size olan sevgisi dolayısı ile olduğuna eminim.

Yavru konusunda da şüpheniz olmasın, o yavruyu tekrar kutusuna koyar. Ya da yavru bir şekilde girene kadar başında bekler.
Biliyorsunuz herkesin ağzındadır "Yeni doğan yavruyu ellemeyin, annesi reddeder" tarzı cümleler. Ben de bu sebeple endişelenmiştim daha sonra her kedi için geçerli olmadığını öğrendim. Normalde taşımayacaktım dediğiniz gibi ürkütmemek ve doğasını bozmamak adına. Fakat yeri gerçekten pisti ve yavruların sağlığından endişe ettim.
Yaptığı hareketlerin bizim için tüyünden başka bir sorunu yok ki o da halledilebilir bir şey. Onun gibi ben de acemiyim ve yavrular konusunda endişelendiğimden biraz evham yapmışım sanırım. Bilgilendirme için teşekkürler :)
@Çağdaş İstar kedimi en son dün gece gördüm, bugün sabahtan beri ortalıkta yok. Yavruların gözleri artık açıldı, sürekli bağırıyorlar. Akşama doğru artık yavrulardan endişe ettik, acıkmışlardır diye bebek muhallebisi hazırlayıp şırıngayla yedirdik biraz. Böyle terk etme vakaları yaşanır mı? Umarım başına bir şey gelmemiştir fakat kedime bir şey olduysa yavrulara ne yapmamız gerekir? Yakınlarda süt anne arayışına girdim fakat bulacağımdan emin değilim, olumsuz senaryolar için soruyorum. Biraz bilgilendirir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı