Doktor, öğretmen ve milletvekili maaşları

Ekonomik olarak bakarsan gayet normal bir durum aslında. 1 Milyon civarlarında öğretmen, 150 bin civarlarında doktor var. Milletvekili dediklerinden ise 550 tane var.

Milletvekillerinin (GERÇEK milletvekillerinin) işini küçümsememek gerek. Sonuçta bizim için millet meclisinde karar veriyorlar. Ama bu kadar da olmaz ya canım. 16.000TL maaş mı olur? Benim babam gerek gece gerek gündüz evden çıksın. Devriye atsın dönsün dolaşsın o milletvekillerini korusun halkı korusun. Bu şahsiyetlerin maaşını 3 ayda anca alsın. Adalet yok. Kim maaşları azaltacak? Karar milletvekillerinde. Bizim yararımıza bir şey olsa oy birliğiyle reddedilsin. Kavga etsinler kırsınlar geçsinler. Ama milletvekili maaşları arttırma teklifi gelse hemen oy birliğiyle evet verilsin. Ayrıca miletvekili kantininden bahsetmek istemiyorum bile. Aklıma menüyü görünce "Acaba onlar insan da biz o.çocuğu muyuz?" Diye geçmiyor değil aklımdan. Kimse kusura bakmasın ama böyle düşünüyorum. Hatta çok daha ağır biçimde düşünüyorum ama burası yeri değil.

Milletvekili var, milletvekili var. Kimisi bazı önemli, toplumun tüm kesimini ilgilendiren olayları gündeme getiriyor, kimisi de bütün dönem boyunca meclis koltuklarında yatıyor, uyuyor, yemek saatinde domuz gibi yiyor. Sonra yasa/madde oylaması sırasında oturduğu yerden elini kaldırıyor. Bunların bazılarının aldığı maaş kesinlikle hakları değildir. 550 milletvekili vardı en son, 600 oldu mu bilmiyorum ama nereden bakarsanız bakın o kişilerin %80'inin aldığı para hak değildir.

Düşünün mecliste yasa/gündem tartışmalarında kaç tane milletvekili doğru-haklı bir şekilde konuşuyor? Vekillerin çoğunu tanımıyoruz. Çünkü aktif değiller. Uyku modundan çıkamıyorlar. Yüzünü tanıdığınız vekil sayısı belki de 15-20 kadardır. Meclisle ilgili bir benzetme yapardım ama ceza alacağımdan yapmıyorum.

Adamlar yer altında madende ölüm-kalım mücadelesi içerisinde, asgari ücrete çalışsın, bu güya milletin vekilliğini yapan miskin kişiler de refah içinde çalışsın (!) , emekli olsun. Çok adaletli bir ülkede yaşıyoruz!!!

Asgari ücretli bir kişi ayda 225 saat çalışır normal mesaide. Aldığı maaş saat başına bölündüğünde 7,12 TL/saat yapar. Milletvekillerinin ise saatlik ücreti için ayda 225 saat çalıştıklarını düşünürsek; 83,97 TL/saat ediyor.

Öğretmen ve doktorlar bu ülkeye lazım olan en önemli meslek sahibi kişilerdendir. Doktorlar bir insanın hayatını kurtarır. Öğretmenler ise bir toplumun geleceğini kurtarır. Bu ikisi gibi statü sahibi mesleklerin bazı mensupları o mesleği yapmayı hak etmiyor. O ayrı bir konu neyse.

Bana kimse bu ülkede ''adalet-eşitlik var'' demesin. Ama adaleti arayın, belki bulursunuz bir yerlerde.

2002de çekilen bölüm. Yıllar geçse de bir şey değişmiyor insanın fıtratında var ! ;)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Milletvekili dediğiniz kişiler partilerinin genel başkanı ne derse ona göre oy vermiyor mu? Peki bu durumda 550 vekillik koca meclisi aslında 4 partinin genel başkanı yönetiyor diyebilir miyiz? Bence kesinlikle deriz, o zaman şu soruyu soralım, madem durum bu, neden 550 adama ayda 18 bin lira para ödüyoruz? Ayrıca hepiniz sadece maaşa bakmışsınız lakin bu adamlara verilen özlük haklarının maliyeti maaşlarından fazladır belki, makam arabası, yedi sülalelerinin özel hastanede bedava tedavi olması, cep telefonu, tablet, laptop, makam odası, sekreter, emekli maaşı, gittikleri yerlerin ulaşım ücreti, bütün bunların hepsi bedava bu vekillere. Meclis restoranının ucuzluğunu anlatmaya gerek yok, en kral et yemekleri 2-3 TL gibi bir fiyat olması lazım, bu fiyatta bu lokanta kar eder mi? İmkansız, bunun maliyetini de bizler ödüyoruz:)
Her zaman demişimdir, milletler hak ettikleri şekilde yönetilirler, böyle millete böyle siyasetçiler :) Ye kürküm ye.

Geçenlerde duyduğuma göre milletvekili maaşları öğretmen ve doktor gibi mesleklerin maaşlarından daha fazlaydı. Ben de doğru mu diye merak ettiğim için üstünkörü bir araştırma yaparak miktarlara ulaştım ve bu yazıyı yazıyorum. Yanlışım varsa düzeltin.

Öğretmen maaşı (Kaynak) : 3.537₺
Uzman doktor maaşı (Kaynak) : 6.064₺
Milletvekili maaşı (Kaynak) : 18.893₺

Şimdi cumhuriyetle yönetilen bir ülkede olduğumuza göre milletvekili en önemli mesleklerden birisi, cumhuriyetin baş elemanlarından biri hatta. Ama neden geleceğimizi şekillendiren öğretmenler ile günümüzü daha iyi yaşamamızı sağlayan doktorlar (böyle daha nice meslek olduğunu biliyorum sadece -bana göre- en önemli ikisinden bahsettim) milletvekillerinden (genel olarak) daha zor şartlarda çalışmasına rağmen neden milletvekillerinden daha az maaş alıyorlar?
İşini düzgün yapıp öğrencilerle iyi vakit geçirmeye çalışan öğretmenlere lafım yok. Fakat oturduğu yerden size anlatmasam'da paramı alırım diyen mankafa öğretmenlerin o parayı bile hakettiklerini düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı