Dolandırıcıdan intikam almak mı yasal yollara başvurmak mı?

zaboomafoo

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Malum sarı siteyi sık sık kullanıyorum, satıyorum da alıyorum da. iPhone 7 için ekran bakarken donör telefonlarada bakıyorum bu şekilde orijinal ekran kullanabilme şansım daha yüksek oluyor. Bir ilana denk geldim 350 TL'ye Kahramanmaraş/Onikişubat'tan bir arkadaş anakart arızalı bir iPhone 7 satıyordu pazarlıkla 250'ye indirdim. O gün içerisinde EFT yaptım o da kargoya verdi.

Kargo daha bana gelmeden arkadaş beni engelledi fotosu gitti bildiğiniz :D. Ben işkillendim tabii ama bir şey demedim kargonun gelmesini bekledim. Fakat orada ise farklı bir oyun söz konusu arkadaş tahminimce özellikle benim açık adresimi eksik yazmış. YK beni aradı adresi teyit ettim sonra elime ulaştı, orada bir karnaşa oldu ben ile kargo şirketi ile ama hallettim. Ben ilk başta ürün kendine geri kargolansın diye adresi eksik yazdığını düşündüm ki belki hala öyledir bilemiyorum.

Velhasıl kelam kurye geldi ödedim ücreti aldım elime kargoyu daha açmadan anladım zaten, ben dolu kasa ekran ile beraber anakartı arızalı olan bir iPhone 7 bekler iken, beni karşılayan şey altın rengi bir iPhone 6'nın çıkma boş kasasıydı kesinlikle 250 TL edecek bir şey değil.

Elbetteki büyük hayal kırıklığına uğradım ve üzüldüm. Giden para umrumda değildi, ama tek isteğim kırık ekranımı tamir edik telefonumu adam akıllı kullanmaktı adama nefret kusacak bile takatim yok olayın üzerinden üç hafta geçti ve ben bir şey yapmadım. Ama sonradan fark ettim hesap kasım 2020'de açıldı hiç dikkat etmemişim ona.

Hakkında bildiğim şeyler;

IBAN numarası. (sahibinden.com üzerindeki isim ile aynı ama o mudur bilmiyorum.)
Sahibinden.com konuşmalarımız.
WhatsApp konuşmalarımız.
Dekont.
Sahibinden ilanının ekran görüntüleri.
Sosyal mühendislik ile bulduğum ipuçları ("forgotten password?"Olayı işte :D.)
Telefon numarası (arkadaşlarım baktığında onlarda engelli değildi büyük ihtimalle aktif numara)

Asıl sorum şu;

Hukuki yollara mı başvurmalıyım yoksa, her ne kadar üsülsüz de olsa kendim mi uğraşayım? Para umrumda değil benim kalbım kırıldı başkasının kırılmasın. Bir şekilde yaptığının karşılığını ödemeli.

Adaleti ben mi sağlamalıyım yoksa devletten medet mi ummayalım?

Elbette. Neden hakliyken haksiz duruma düsesiniz ki? Elinizdeki bilgilerle sikayette bulunun derim.
Elbette ama maalesef ülkemizde böyle şeyler pek önemsenmiyor, bisikletim çalımıştı gittim karakola güvenlik kamerası kayıtlarını verdim bakacağız dediler ama ses yok, oysa tek yapmaları gereken biraz araştırmak kameralara bakmak 1-2 saat mesai yapmak.
IBAN üzerinden vatandaş bilgileri bulunabilir diye düşünüyorum ama bu dolandırıcı şahış başkasınıda kullanmış olabilir.

Kesinlikle yasal yollara başvurun. Eğer intikam alırsanız size dava açar siz haksız duruma düşersiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı