Dolandırıcıdan "kargonuz iptal edildi" adlı mesaj geldi

Engelleyin gitsin hocam. Böyle bir durum olsa bile ararlar zaten mesajla olacak iş değil.

Mesajı sil, numarayı engelle ve hayatına devam et.

Bana bir numaradan "Yurtiçi Kargo: Koliniz adres nedeniyle gonderim merkezine iade edilmistir, tekrar gonderilebilmesi icin adresinizi guncelleyiniz! https://is.gd/*******"
Şeklinde mesaj geldi ben hiçbir şey sipariş etmedim. Ne yapmam gerekiyor?
Hocam, is.gd ile başlıyor. Termux'ta bende de bu site var. IP Adreslerinizi görmenizi sağlıyor ve izin verirseniz kamera vb. erişebiliyor.

Link'e basınca ne oluyor? Merak ettim.
Eğer profesyonel dolandırıcıysa virüsü ekler ve telefonda ne varsa alır.
Biraz acemiyse sahte bir form hazırlar ve doldurduğun bilgileri ele geçirir.
Her zaman en kötü senaryoyu düşünmekte fayda olduğundan linke basmamak en iyisi.

Her zaman en kötü senaryoyu düşünmekte fayda olduğundan linke basmamak en iyisi.
Bakın hocam, hiç bir şekilde bir linkten virüs bulaşmaz. En kötü ip adresiniz gidiyor. Oda VPN ile haloluyor zaten.
Ve sanırım linki termux ile hazırlamış eleman.

Siteye tıkladığımızdamı virüs yiyoruz yoksa uygulama indirince filen mi?

Bakın hocam, hiçbir şekilde bir linkten virüs bulaşmaz. En kötü IP adresiniz gidiyor. Oda VPN ile haloluyor zaten.
Ve sanırım linki Termux ile hazırlamış eleman.

Bende linkten virüs mü yiyoruz onu düşünüyordum :D

Siteye tıkladığımızdamı virüs yiyoruz yoksa uygulama indirince filen mi?

Bende linkten virüs mü yiyoruz onu düşünüyordum :D
Hayır, linkten virüs yemezsiniz hocam. Dediğim gibi ip adresiniz falan gözüküyor zaten. Onun dışında VPN ile girerseniz herhangi bir sorun kalmaz.
Sadece örneğin linke tıklayıp sizden bir uygulama indirmenizi ister, indirip erişim verirseniz o zaman geçmiş olsun.
Onun dışında asla linkten virüs bulaşmaz.

Bir örnek vermek gerekirse:
Örneğin uygulamayı indirdiniz, sizden depolama, SMS görme(tehlikeli), Cihaz yönetme erişimi istedi siz de verdiniz.
İşte o zaman eleman banka hesabınız varsa banka hesabınıza girip giriş yapabilir. Dikkat ettiyseniz SMS görme tehlikeli yazdım çünkü banka hesabına girince SMS kodu istiyor, o SMS Kodunu da siz SMS görme izni verdiğiniz için görebilir ve banka hesaplarınıza erişebilir.

Geri
Yukarı