Dolandırıcıyı nasıl bulabiliriz?

254182

Hectopat
Merhaba kardeşim bir Instagram hesabından ayakkabı sipariş etmişti kapıda ödemeli olarak. Ve ayakkabı gelmiş bende kontrol edip öyle ödemesini yap dedim fakat kargo yetkilisi ürünün açılmaması gerektiğini söylemiş. O yüzden kontrol edemeden ödemesini yapmış. Boş bez alakasız bir ayakkabı gönderdiler sayfaya ulaştığımda ise engellediler beni. Hatta hesaplarını kapattılar o derece. Büyük bir meblağ değil 900 lira sadece fakat peşine düşmek istiyorum bu işin. Bu kişinin isim soy ismini veya telefon numarsını falan bulsam evimin yakınında karakol var şikayetçi olacağız. 5 kardeşiz 3'ü avukat zaten kolayca hallederiz. Fakat kişinin bilgileri lazım. Kargo şirketine olayı anlatırsak verirler mi?
(Benimle alakası yok kardeşimin olayı. Ama gene de bende peşine düşmek isterim.).

Son düzenleyen: Moderatör:
3 tane kardeşin avukat ve sen bu soruyu buraya mı soruyorsun :D

Küçük kardeşime kızmasınlar diye soruyorum. Sence bu benim aklıma gelmedi mi? Yani şu soruyu kendine sorunca yüksek IQ olmana gerek kalmadan anlayabilirdin anlamasan bile bir sebebi var ki soramıyor sonucuna varabilirdin ama yardımcı olmayacaksan alakasızca konuya yorum yapma kanka sen.

Küçük kardeşime kızmasınlar diye soruyorum. Sence bu benim aklıma gelmedi mi? Yani şu soruyu kendine sorunca yüksek IQ olmana gerek kalmadan anlayabilirdin anlamasan bile bir sebebi var ki soramıyor sonucuna varabilirdin ama yardımcı olmayacaksan alakasızca konuya yorum yapma kanka sen.

Kardeşinin dolandırıldığı iyi olmuş. Böylece ders almış oldu bir daha dolandırılmaz :))

Açtığın konudaki cümlelerle senin iq belli oluyor zaten kardeşim. Evin yanında karakol varmış şikayetçi olacakmışsın. Karakol uzak olsa olmayacak mısın yani :))

Kardeşinin dolandırıldığı iyi olmuş. Böylece ders almış oldu bir daha dolandırılmaz :))

Açtığın konudaki cümlelerle senin IQ belli oluyor zaten kardeşim. Evin yanında karakol varmış şikayetçi olacakmışsın. Karakol uzak olsa olmayacak mısın yani :))

Olmayacağım demedim. Yakın olduğu için olacağım da demedim. Kafanda boş senaryolar kurup durma. Bende dolandırılmasına pek üzülmedim aslında evet ders almış olması iyi oldu.
Ama eğer IQ nasıl yazılır onu dahi bilmiyorsun ama IQ eleştirisi yapıyorsun o da biraz trajikomik olmuş :D konularıma yorum yapmazsan sevinirim hocam. Seninle tartışmak istemiyorum.

Savcılığa suç duyurusunda bulunmaktan başka yapacak bir şeyiniz yok.

Bir de hatırladığım kadarıyla kapıdayken ürünü kontrol edebiliyorsunuz. Kurye muhtemelen uğraşmak istemedi, kontrol edemezsiniz demiş. Kontrol etme hakkınız var. Eğer kontrol ettirmeye izin vermiyorsa da ürünü almazsınız, ürünü almayınca da satıcıya iade oluyor zaten.

Son olarak da Instagram sayfalarından hiçbir şey satın alınmaz. Instagram satıcılarının çoğunluğu dolandırıcı oluyor ve sorun yaşamanız dahilinde karşınızda muhatap bulamıyorsunuz. Gönderilen ayakkabının replika çıkma olasılığı da yüksek.

Savcılığa suç duyurusunda bulunmaktan başka yapacak bir şeyiniz yok.

Bir de hatırladığım kadarıyla kapıdayken ürünü kontrol edebiliyorsunuz. Kurye muhtemelen uğraşmak istemedi, kontrol edemezsiniz demiş. Kontrol etme hakkınız var. Eğer kontrol ettirmeye izin vermiyorsa da ürünü almazsınız, ürünü almayınca da satıcıya iade oluyor zaten.

Son olarak da Instagram sayfalarından hiçbir şey satın alınmaz. Instagram satıcılarının çoğunluğu dolandırıcı oluyor ve sorun yaşamanız dahilinde karşınızda muhatap bulamıyorsunuz. Gönderilen ayakkabının replika çıkma olasılığı da yüksek.
Kapıda kodu vermeden kontrol etmeye kalkışırsa ve açıp kontrol ederse ürün 2. el olmuş olmuyor mu? Diyelim ki açtı baktı beğenmedi, satıcıya geri iade gitti. satıcı kutunun açılmış olduğunu görüyor ama karşı taraf kutuyu teslim almamış (kodu vermemiş bile). Bu durumda kuryenin başı yanmaz mı? Sormazlar mı karşı taraf teslim almadan açılmış bu kutu diye.

@LemonTree68 kuryelik durum değil. Alıcının kargosunu kapıda kontrol etme hakkı var ve isterse ürünü almayabilir. Bu da satıcıya gidiyor, satıcıya iade ediliyor. Alıcının ürünü 14 gün içerisinde iade etme hakkı oluyor, ürün her türlü 2. el konumuna düşüyor da satıcıların çoğu iade edilmiş ürünleri de gönderebiliyor. Mesela Amazon'dan teknolojik ürün kesinlikle satın almam. Amazon'un koşulsuz iade şartlarından dolayı Amazon'a çok fazla iade yapılabiliyor ve Amazon iade edilmiş ürünleri gönderebiliyor. Bu riski pek almak istemem.

Yeni konular

Geri
Yukarı