Dolandırılmamak için yapılması gerekenler

DarKSaGaa

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Konuyu belirttim direkt olarak konumuza geçiyorum.

Kural 1: Satıcı direkt olarak TC verirse/isterse şüpheye düşün.

Kural 2: Konuşmalarda alacağınız parça.
(Bilgisayar parçası olarak düşünüyorum)
Hakkında kurcalanmadı, hakkında bilgim yok, ürün yanımda değil diyerek geçiştirirse (diyebilir fakat sürekli diyorsa) şüpheye düşün.

Kural 3: Kutusu var diye atlanmamalı garantisi "var mı? - Yok mu?" Diye sorulmalı.

Kural 4: Şehir dışındaysanız ge-t çözüm değildir. Kargo gelindiği andan itibaren videoya alınmalı ve videoda açılmalıdır.

Özellikle satıcı: "Yok ben ge-t açamam yok, bilmem, ge-t'de ne?" Gibi tabirler kullanırsa kaçın.

Kural 6: Diyelim ki havale yapacaksınız, adam kargo şubesine gitti. (Sözde)

Örnek olarak PTT şubesi olsun.

Veznedarı isteyin, sizin için kontrol etmesini rica edin büyük ihtimal kabul edecektir. Ek olarak size kutuyu tarif etmesini, nasıl paketlendiğini, ağırlığını, boyutunu sorun.

Kural 7: Şahıs size kontrollü kargo göndereyim diye tutturursa Bit yeniği vardır muhakkak. (Bkz. Instagram sayfaları, Facebook'ta matkap satanlar)

Kural 8: Satıcıyla konuşmanızda problem sezerseniz, ki bu çok doğal bir histir bende oluyor çünkü, bir bahaneyle satışı iptal edin.

Kural 9 ve son: Sözleşme hazırlayabilirsiniz. İki taraf adına en iyisi olacaktır.

Technopat'ta başlıca güvenilir ikinci el satıcıları:
@sheltonzane01
@ramazandeveli (alışveriş yapmadım ama güvenilirdir.)
Hocalarımdır.

Bu bir reklam konusu değildir, deneyim konusudur.

Sonradan ekleme : Dijital iz araştırması yapınız. (Öneri : Ramazan Develi hocama ait.)

Satış yorumları, puanları, referansları araştırmanızda yarar var.

Letgo gibi uygulamalarda bu tip yorumlar için önlemler fazlasıyla mevcut fakat aşılmayacak diye bir kaide yok.

Referans bulmak, en çok lehinize olan şeydir. Tabii satış çeşitliliği de bir o kadar önemli bunun yanında.

Son düzenleme:
Konuyu belirttim direkt olarak konumuza geçiyorum.

Kural 1: Satıcı direkt olarak TC verirse/isterse şüpheye düşün.

Kural 2: Konuşmalarda alacağınız parça.
(Bilgisayar parçası olarak düşünüyorum)
Hakkında kurcalanmadı, hakkında bilgim yok, ürün yanımda değil diyerek geçiştirirse (diyebilir fakat sürekli diyorsa) şüpheye düşün.

Kural 3: Kutusu var diye atlanmamalı garantisi "var mı? - Yok mu?" Diye sorulmalı.

Kural 4: Şehir dışındaysanız ge-t çözüm değildir. Kargo gelindiği andan itibaren videoya alınmalı ve videoda açılmalıdır.

Özellikle satıcı: "Yok ben ge-t açamam yok, bilmem, ge-t'de ne?" Gibi tabirler kullanırsa kaçın.

Kural 6: Diyelim ki havale yapacaksınız, adam kargo şubesine gitti. (Sözde)

Örnek olarak PTT şubesi olsun.

Veznedarı isteyin, sizin için kontrol etmesini rica edin büyük ihtimal kabul edecektir. Ek olarak size kutuyu tarif etmesini, nasıl paketlendiğini, ağırlığını, boyutunu sorun.

Kural 7: Şahıs size kontrollü kargo göndereyim diye tutturursa Bit yeniği vardır muhakkak. (Bkz. Instagram sayfaları, Facebook'ta matkap satanlar)

Kural 8: Satıcıyla konuşmanızda problem sezerseniz, ki bu çok doğal bir histir bende oluyor çünkü, bir bahaneyle satışı iptal edin.

Kural 9 ve son: Sözleşme hazırlayabilirsiniz. İki taraf adına en iyisi olacaktır.

Technopat'ta başlıca güvenilir ikinci el satıcıları:
@sheltonzane01
@ramazandeveli (alışveriş yapmadım ama güvenilirdir.)
Hocalarımdır.

Bu bir reklam konusu değildir, deneyim konusudur.

Çok teşekkürler bu benim çok işime yarayacak

Geri
Yukarı