Dolap 1000'den fazla orijinal ayakkabı satan satıcı güvenilir midir?

Peki 2.el ayakkabı satın alırken orijinal olduğunu nasıl anlayabilirim?

En hızlı yöntem faturası. Sana şu kadar söyleyeyim böyle "mağazada" fotoğraf çekenlerin alayı çakma, 1 tane bile orijinal satan yok. Bu herifler ya cep telefonu kılıfı satıcısı ya da replika ürün satıcısı olur zaten hiç şaşmaz.

Alacaksan kendi kullandığı ayakkabıyı Sahibinden ya da Letgo üzerinden satanlarla görüş. Dolap dediğin yer dolandırıcı ve replikacı yuvası.

En hızlı yöntem faturası. Sana şu kadar söyleyeyim böyle "mağazada" fotoğraf çekenlerin alayı çakma, 1 tane bile orijinal satan yok. Bu herifler ya cep telefonu kılıfı satıcısı ya da replika ürün satıcısı olur zaten hiç şaşmaz.

Alacaksan kendi kullandığı ayakkabıyı sahibinden ya da Letgo üzerinden satanlarla görüş. Dolap dediğin yer dolandırıcı ve replikacı yuvası.

Anladım hocam teşekkürler, bu kadar insansın bu satıcının 1000'den fazla satışını sorgulamayıp orijinal ayakkabı diye 1000-2000TL vermeleri enayilik bence.

Peki 2.el ayakkabı satın alırken orijinal olduğunu nasıl anlayabilirim?

Belli başlı taktikler var tabii modele göre değişir. Örneğin Air Jordan'larda yan dikişin bitiş noktası, Air Jordan yazı fontu ve boyu, ayak bilek kısmının çıkıntı seviyesi ve açısı gibi özelliklerden anlaşılabiliyor. Tabii iyi sahteler için bahsediyorum. Kötü olanlar zaten bağırıyor sahteyim diye. Onun dışında eğer gerçekten çok iyi bir sahte ise "Legit Checker" dediğimiz bu işin uzmanı insanlar var. Kokusundan ağırlığından bile anlayabiliyorlar. Türkiye'de bu işi yapan pek yok ama tabii ufak bir para alıyorlar. O toplara pek girmemeni tavsiye ediyorum.

Bu işlerden biraz da olsa anlarım bu ayakkabıların orijinal olma ihtimali yok.

Anladım hocam teşekkürler, bu kadar insansın bu satıcının 1000'den fazla satışını sorgulamayıp orijinal ayakkabı diye 1000-2000TL vermeleri enayilik bence.

George Carlin "ortalama bir insanın ne kadar aptal olduğunu düşünün, şimdi de insanların yarısının bundan da aptal olduğunu düşünün" demiş. O yüzden hiçbir zaman sayılara ve kitlelere bakma.

Sokakta sana duty-free diye parfüm satmaya çalışan adamlar neyse bu replikacılar da o. Ya dediğim gibi kendi kullandığı ürünü satan bireysel kişilerden al, kendi sitelerinden/Amazon gibi sitelerden indirimleri takip et, ya da daha ucuz markalara yönel.

Replika giyerim dersen de DHGate var işte, bu heriflerin alayının sipartiş verdiği yer, içerisi ayakkabı dolu. Görsellerin logosuz olduğuna bakma hepsinde logo var, telif hakkından sebep siteye gizleyerek görsel koyuyorlar.

Geri
Yukarı