Dolap'ta satılan ürün kargoda hasar almış

Centipat
Arkadaşlar Dolap'ta konsol sattım ama kargo da konsolun bir tarafı ezilmiş. İade talebi oluşturdu, ben de itiraz ettim. Ne süreç izlemem lazım? Bilgili birileri varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alıcı ürünü almak zorunda değil, Çünkü alıcı hasarsız biliyordu.

Kargo şirketi ile sizin aranızda bence.

Alıcı ürünü alırken hatasız/hasarsız olarak bildiği için ürünü alır. Kargo esnasında ürüne zarar gelirse alıcının bir bağlayıcısı yoktur. Konu tamamen sizin ve göndermiş olduğunuz kargo firması ile alakalı. Alıcının iade talebine itiraz etmeniz biraz garip olmuş. Ancak çok zorlamayın isterseniz hakkını hukuki boyutta aramaya başlamasın çünkü konu onun ile alakalı değil. Öncelikle alıcı kişiden video ve fotoğraf kanıtlarını isteyin. Şayet hali hazırda gönderdiyse ürünün sizin sattığınız ürün olduğunu doğrulayacak bir seri numarası fotoğrafı isteyin. Umarım kendi ürününüzün seri numarasını biliyorsunuzdur. Eğer seri numaraları da uyuşuyor ve evet sizin sattığınız konsol kargoda hasar almışsa bu bilgiler ile kargoyu yaptığınız firmaya gidip uzlaşmaya çalışın ve hasar tespit tutanağı tutturmaya çalışın. Ama iş birliği yapacaklarını zannetmiyorum çünkü kargo teslim alınırken kontrol edilip kurye gitmeden önce onunla birlikte hasar tespit tutanağının tutulması gerekiyordu. Alıcının da burada bir hatası var. Hasar raporundan sonra eğer firma anlaşmaya yeltenirse o günkü kura göre konsol ücretinizi verir ama Türkiye şartlarında bunu kimse yapmıyor çünkü caydırıcı bir hukukumuz maalesef yok. Size dava açabileceğinizi söyleyecek. Sizde dava açmak için avukata başvuracaksınız vekalet-avukat masrafı - dosya masrafı derken zaten davaya başlamadan en az 5-10 bin tl cebinizden çıkacak (tahminen) sonrasında o firmaya dava açacaksınız ancak uzayacakta uzayacak. Normal bir dava bile günümüz şartlarında 2 yıldan aşağı çözülmüyor.

Geri
Yukarı