Dolar 11TL, Euro 12TL

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sanırım ekonomik krize gireceğiz gibi duruyor, bugün markette gittiğimde bile yağ yoktu. Sanırım artık tuz ve yağ gibi şeyleri teker teker alacağız gibi duruyor. Çok ürktüm açıkçası.
Ne güzel işte hocam. Bundan 20 yıl sonra çocuklarımıza bizde anlatırız artık, siz yokluk görmediniz yağ alamadık,tuz alamadık, ekmek alamadık diye.(!)

Ne güzel işte hocam. Bundan 20 yıl sonra çocuklarımıza bizde anlatırız artık, siz yokluk görmediniz yağ alamadık,tuz alamadık, ekmek alamadık diye.
Kardeş krize çoktan girdik senin haberin yok mu şu an devalüasyon oluyor.

Keşke? Maaş çok yüksek sanki hocam dolarla alsak neye yarar?
Asgari ücret alan birinin maaşından 5 senede $400 inmemiş olurdu. Dolar düşmeye devam ederken alım gücü sabit kalırdı.
Sabit birimde kuru değiştirirsek de zaten çok bir şey açıklamaya gerek kalmaz, Türkiye gibi bir yerde aylık $3000 aldığını düşün.

Asgari ücret alan birinin maaşından 5 senede $400 inmemiş olurdu. Dolar düşmeye devam ederken alım gücü sabit kalırdı.
Sabit birimde kuru değiştirirsek de zaten çok bir şey açıklamaya gerek kalmaz, Türkiye gibi bir yerde aylık $3000 aldığını düşün.

Sende haklısın hocam kafa bırakmadılar.

Size şöyle bir örnek vereyim ortalama saat ücreti olan bir Avrupalı yada
Amerikalı Singapurluda olur :D Türkiyede asgari ücretlinin gün boyu kazandığı parayı 1 satte kazanıyor an itibari ile. Şaka gibim.

Size şöyle bir örnek vereyim ortalama saat ücreti olan bir Avrupalı yada
Amerikalı Singapurluda olur :D Türkiyede asgari ücretlinin gün boyu kazandığı parayı 1 satte kazanıyor an itibari ile. Şaka gibim.
Hocam saatlik ücretten ziyade alım gücü çok önemli bir etken. Amerika'dan örnek veriyorum misal reşit olmayan bir çocuk 1 ay çalışıp kazandığı parayla sahip olabildiği ürünleri burada almanız için aylarca belki de 1 yıl üzerinde yemeden içmeden çalışmak gerekiyor.

Hocam saatlik ücretten ziyade alım gücü çok önemli bir etken. Amerika'dan örnek veriyorum misal reşit olmayan bir çocuk 1 ay çalışıp kazandığı parayla sahip olabildiği ürünleri burada almanız için aylarca belki de 1 yıl üzerinde yemeden içmeden çalışmak gereki
Aynen öyle alım gücü var çünkü üretim var ,bu sene tüm dünyada bir corona enflasyonu var ama alım gücü hala yıllar önceki gibi sayılır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı