Dolar 11TL, Euro 12TL

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nasıl yani hocam ?
Üretimle dolar rezerviyle falan alakası yok mu yani bunların ?
Üretim etken. Ancak üretici TL bazında kazanç sağlarken satıcı, tedarikçi dolar bazında işlem alıyor.
Yani sen bir elma üretiyorsun ve adeti 1 TL diyelim. Sonra millet alıyor 10 TL fiyatla.
Bu sebeple üretim ciddi bir etken değil. Çünkü TL ile yerli üretimi yaşayan bir ülke değiliz artık.

Şöyle bir örnek sunayım. Çiftçi yakıtı kaça alıyor, yıllık vergisi ne, gider toplamı ne ve kazandığı ne bakmak lazım.
Üreticiyi desteklemediğin zaman üretiminden hiçbir gelişme olmaz. Ülke ekonomisine hiç kazancı olmaz.

Dolar rezervi zaten ciddi bir etken. Kara para aklama olayı buradan çıkıyor.
Dolar ihtiyacı var diyerek kur'a açılan dolar rezervi düşük kurdan satılırsa ve sonra yüksek kurdan geri alındığından sorun oluşuyor bu noktada.
Buda bir kara para aklama yöntemidir.

Dolar rezervi bu ülkenin halkına mı açılıyor? Kime açılıyor? Bu millet ne zaman kazanç elde etmek için dolar almış veya ihtiyaçtan almış.
Dolar alan bu millet şu an TL'nin değer kaybetmesi sonucu alıyor. Yatırım amaçlı değil.

Kara para aklayan çakallar kazanç ve güç elde ederken. Bu millet parama yazık olmasın ne kurtarırsam kârdır kafasında işlem alıyor.
Bu etken ile TL daha çok değer kaybediyor.

TL değer kaybetmesi üzerine yurtdışı kaynaklı mallar kur ile girip kur ile vergilendirilirse TL daha çok değer kaybeder.

Önceki yorumlarda ekran kartı paylaşımları olmuş.
En baba ekran kartı en fazla 6 bin TL fiyattan alınıyordu.
Dolar kuru + dolar kuru ile vergilendirmesi + dolar üzerinden kâr kazancı + satışı etkisi daha ciddi bir sorun.

Sanırım Cumhurbaşkanımızın faizi kaldırmak istemesinden dolayı çok parası olan kişiler yüzünden bir anda böyle yükseldi. (Bankalar falan, çünkü faiz kaldırılırsa bankaların geliri çok fazla düşer.)

Faiz'i kaldırma gibi bir eylem yok kardeşim. Nerde var ben mi göremiyorum, körde değiliz halbuki.

Düşen faiz senin bankaya yatırdığın vadeli hesabındaki para için geçerli.
Kredi çektiğin zaman ki faiz ile bir alakası yok.

Şu kıyaslamaları neden yapmıyorsunuz.

Bir bakın artık şu şeylere.

Vadeye yatırdığın kazanç ile sen ne kadar kazanıyorsun, kredi ödemen ile banka ne kadar kazanç sağlıyor bir bakın.

11 gördü mü yoksa yuvarlayıp mı söylediniz?
Konunun içeriğini düşünürken 11.94 olmuştu. Ardından bir süre sonra tekrar baktığımda 11.88'e düşmüştü. Şu an ise 11.46'ya kadar düşmüş ama önemi yok. Ay sonuna kalmadan 12'yi görür.

Faiz'i kaldırma gibi bir eylem yok kardeşim. Nerde var ben mi göremiyorum, körde değiliz halbuki.

Düşen faiz senin bankaya yatırdığın vadeli hesabındaki para için geçerli.
Kredi çektiğin zaman ki faiz ile bir alakası yok.

Şu kıyaslamaları neden yapmıyorsunuz.

Bir bakın artık şu şeylere.

Vadeye yatırdığın kazanç ile kredi ödemen ile banka ne kadar kazanç sağlıyor.
Faizi kaldırdı demedim, kaldıracağı için çok fazla parası olan kişiler tepki gösterdi, tepki olarak doların yükseltmeye teşebbüs ettiler.

6546546.png

Döviz altın falan biraz düştü en fazla 1 ay dayanır sonra yine güm :D :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı