Dolar kuru düşüşe geçer mi?

Bence kesin bir şey demek doğru olmaz. Bundan önce de 7 seveyilerine çıkmıştı ama geçtiğimiz süreçte 6'nın altındaydı. Burda asıl mesele dolar düşse de fiyatlar düşecek mi? Dolar 6 liradan 7 liraya çıkınca her şeyin fiyatı çok fazla artmıştı geçmişte, ama 6 liranın altına düşünce öyle büyük bir fark göremedik. Fiyatlarda biraz indirimler, kampanyalar olur ama dolar eski haline geri dönse bile bizim uyanıklar (!) o fiyatları aşağı indirmezler daha. :)
firmalar ellerindeki stoğu bitirince 3 aylık yeni stoklar alacak o zamanda aldıkları stoklar dolar 7 kurundayken olacak, dolar düşsede stokları eritmeden indirim yapmaları beklenemez. Tabi bu durumda art niyetli olarak fahiş fiyattan satmaları beklenilir bir durum.

@Fk_Jester Dostum benim dediğim olay yaşanalı 2 yıl olacak nerdeyse. Yakın zamanda olan bir şey değil. Dolar ilk 7 liraya çıktığı zamanlardan bahsediyorum. Ondan sonra fiyatlarda gözle görülür bir fark olmadı zam yaptıkları kadar.

@Fk_Jester Dostum benim dediğim olay yaşanalı 2 yıl olacak nerdeyse. Yakın zamanda olan bir şey değil. Dolar ilk 7 liraya çıktığı zamanlardan bahsediyorum. Ondan sonra fiyatlarda gözle görülür bir fark olmadı zam yaptıkları kadar.
Zaten sizi destekler bir yazı yazdım. :) Bu durum bence normal, döviz kurunun bu derece oynak olduğu bir dönemde kur düşse bile fiyatları düşürmek firmaları zarara uğratır, büyük firmalar için durum kazan-kazan politikası oluyor ve olan gene son kullanıcıya oluyor.

Amerika ekonomisi çökme noktasında virüs yüzünden ama hâlâ dolar TL karşısında inanılmaz bir şekilde değer kazanıyor gerçekten çok ilginç.
Sonuna ünlem koymayı unuttun dimi ironi yaptığını belirtmek için. Bizim hiç bir üretim kaynağımız vergilerden başka gelirimiz olmadığı için TL bu kadar değersiz olduğu için olabilir mi?

Sistem için Black Friday haftasını beklemenizi ya da özel gaming PC bileşenlerinin indirime girdiği çeşitli mağazaların veya şirketlerin internet sayfalarını takip edip, bütçeyi toparladığınız vakit toplamanızı öneririm. Dolar konusunda ise net bir şey söylemek çok zor, yükseliş veya düşüş oranları belli uluslararası parametrik faktörler doğrultusunda her an her şekilde değişebilir; uçuşa da geçebilir, alçalışa da geçebilir ya da bunların tersine benzer seviyede sabit değişimlerle istikrarlı bir dalga durumu da gözlenebilir. Bu Covid-19 durumlarının belli bir süre daha küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam, Merkez Bankası şu sıralar deli gibi para basmaya başlamıştı diye biliyorum, ayrıca bu dolar olayının akıbetinin ne olacağı durumu, her sene sık sık gündeme gelen bir konu olduğu gibi, global anlamda hayatı dolaylı veya dolaysız olarak birçok açıdan etkileyen, dünya düzeninin adeta bir satranç taşı niteliğinde yaşama yön veren vazgeçilmez unsurlarından biri konumunda. Bu yüzden gelecekte ne olur ne biter, hiçbirimiz bunu net olarak bilemiyoruz. Bunu net olarak kestirmek de imkansıza yakın bir durum açıkçası. Bu sebeple, en sağlıklı kararı, günü zamanı gelince yine kendiniz vermelisiniz bu noktada.

Son düzenleme:
@Fk_Jester Kusura bakmayın uyku başıma vurmuş okuduğumu anlayamıyorum. :D Kur yükseldiği an fiyatları yükseltmesini iyi biliyor o firmalar malesef. Kur düştüğü an değil de sizin dediğiniz gibi stoklar bitip düşük kurla sipariş ettikleri ürünlerin fiyatını düşürseler yeterli olur. Ama onu da yapmayacaklar geçmişte gözlemlediğim kadarı ile.

Bence kesin bir şey demek doğru olmaz. Bundan önce de 7 seveyilerine çıkmıştı ama geçtiğimiz süreçte 6'nın altındaydı. Burda asıl mesele dolar düşse de fiyatlar düşecek mi? Dolar 6 liradan 7 liraya çıkınca her şeyin fiyatı çok fazla artmıştı geçmişte, ama 6 liranın altına düşünce öyle büyük bir fark göremedik. Fiyatlarda biraz indirimler, kampanyalar olur ama dolar eski haline geri dönse bile bizim uyanıklar (!) o fiyatları aşağı indirmezler daha. :)
Kesinlikle birşey söylemek yanlış hatta bazı insanlar yatırım tavsiyesi veriyor forumda bunun yasal bir yükümlülüğünün olduğunu bilmiyorlar sanırım. Ancak şu unutulmamalı geçen seferki doların 7 ye tırmanışı yalan bir kur artışıydı, Amerika tarafından uygulanan yaptırımların sonucuydu ancak bu seferki tırmanış gerçek bir global kriz sebebi ile oluyor arada ciddi fark var

Aslında ihracatımız artıyor. Samsun'da ki araba fabrikası 108k araç satmış. Sürekli tıbbi malzeme gönderiliyor. Çok emin değilim ama 40-60 kuruş kadar inebilir yakın zamanda. (Edit: Hemen linçlemeyin kendi görüşüm yanlış olabilir.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı