Dolar-TL dengesi nasıl olmalıdır?

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlar, bugün arkadaşlarımla konuşurken konu bir şekilde dolar kuruna geldi. Arkadaşım TL'nin ne çok değerli ne de çok değersiz olması gerektiğini ve bu dengenin 1 dolar=3-3.5 TL şeklinde olması gerektiğini söyledi. Ona da coğrafya öğretmeni seçmeli uluslar arası ilişkiler dersinde anlatmış. Bu olay benim aklıma pek yatmadı, bende size danışmaya karar verdim. Fikirleriniz nelerdir? Belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Coğrafya öğretmeninin Uluslararası İlişkiler dersine girmesi zaten eğitim sistemini biraz açıklar gibi olmuş:) Bizde de İngilizce öğretmeni Ev Ekonomisi dersine girerdi:)
Dünyada fiyat piyasasını belirleyen bir kaç para birimi vardır. Bunların başında malum Dolar ve Euro gelmektedir. Bir firma düşünün 100 Dolar bütçesi var. Türkiye'den 100 Dolar'a 100 TL'lik ürün alması mı karlı olur yoksa 400 TL'lik ürün alabilmesi mi? Eğer üreten ve küresel piyasaya hakim bir ülke değilseniz ve bu ülkeleri kendinizden ticaret yapmasını istiyorsanız kuru belirli bir düzeyde tutmanız gerekmektedir.
Örneğin Çin. Çin ihracat olarak herhalde dünya devidir biliyorsunuz. Ama para birimini asla Dolar'ın veya Euro'nun üzerine çıkarmaz. İhracat büyüklüğünü devamlı aktif tutmak için bu dengeyi korurlar devamlı. Ben de merak edip İşletme mezunu bir arkadaşımla bu konuyu tartışmıştık o açıklamıştı bana da:)

Bir bilgisayar öğretmeni olarak söyliyim. Para biriminiz ülkenizin gelişmişliğini gösterir. Nasıl yani derseniz. Örneğin; Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya, ABD, Kanada, İngiltere para birimleri bir birlerine yakındır. Aşırı değerli ya da değersiz değildir.

Bir bilgisayar öğretmeni olarak söyliyim. Para biriminiz ülkenizin gelişmişliğini gösterir. Nasıl yani derseniz. Örneğin; Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya, ABD, Kanada, İngiltere para birimleri bir birlerine yakındır. Aşırı değerli ya da değersiz değildir.
Sen bilgisizlik konusunda beni de geçmişsin:) Para birimi ülkenin gelişmişliğini göstermez.
Untitled.png

Sen bilgisizlik konusunda beni de geçmişsin:) Para biriminin ülkenin gelişmişliği ile çok alakası yoktur.Eki Görüntüle 305687
Dostum bu yorumu hangi kafayla yaptın merak ediyorum. Adamlar çikolatayı 1 yen ile almıyor biliyorsun değil mi? Bizde de 1 dolar = 1 milyon tl'ydi. Sonra reis 6 sıfırı attı tuvalete 1 lirayla gitmeye başladık.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı