Steam Dolar yerine Türk lirası görmeyi sağlayan eklenti

KaptanUfuk

Decapat
Bildiğiniz üzere Steam dün sabah saat 03.00 civarında Türk lirasından dolar para birimine geçiş yaptı.
Bugün Steam üzerinde The Stanley Parable oyununa bakarken dolar yazması gözüme battı.
Ben de böyle bir script geliştirmeye karar verdim. Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.
Lafı uzatmadan scripte geçiş yapalım.

Steam üzerindeki dolar yazan yerleri Türk lirası cinsinden yazıyor özetle.
Dolar kurunu merkez bankasının sitesinden çekecektim ama XML şeklinde çıktı verdiği için scriptte güvenlik hatası aldım bu sebeple API get isteği atacak şekilde değiştirdim.
İlk başlarda Yapı Kredi bankası, vakıf bankası ve Ziraat Bankası üzerinde çekmeyi denedim fakat gelen düzgün response atmadılar (kurlar gelmedi) sanırım auth gerekiyor.
Ben de kurları api.genelpara.com/embed/doviz.json üzerinden çekmeye karar verdim.
Oyun fiyatını alıyor güncel kur ile çarpıp sonuna TL ekleyip oyun fiyatının olduğu geri yazıyor.

Script kurulumuna geçelim:
İlk olarak userscript kurulabilen bir tarayıcı eklentisine ihtiyacınız var tampermonkey greasemonkey gibi. Bende tampermonkey var.
Kullandığınız tarayıcınızın tarayıcı mağazasından indirebilirsiniz örneğin addons mozzila sayfasında aratarak Firefox için indirebilirsiniz.
Eklentiyi kurduğunuzu varsayıyorum.

Greasyfork üzerinden scripti kuralım.
Buradaki linkten greasyfork sitesindeki script sayfasına gidelim.
"bu scripti kur" tuşuna basın. (resimde var)

1700682406922.png

Açılan sayfa üzerinden bir daha kur tuşuna basmanız gerekiyor.(resimde var) bende kurulu olduğu için yeniden kur tuşu geldi.

1700682620695.png

Scriptimiz artık kuruldu. Bundan sonra yapmamız gereken bir şey var. Onu da Steam'e girince yapacağız.
Steam'i tarayıcı üzerinden açalım ve açılan pencerede "her zaman izin ver" tuşuna basın.

1700682758863.png

Artık hazırız. Steam üzerinde dolar fiyatlarının yanında TL karşılığı yazacak + DLC'lerin de fiyatları yazacak.
Sonuç:

1700683066594.png

1700683126085.png

1700683844813.png

Oynaması ücretsiz oyunların yanında hesaplama yapılamadığı için nan TL yazıyor. Bu hatayı çözmeye çalıştım ama sayfada birden fazla oyun varsa oynaması ücretsiz oyunun altındakilerin fiyatı TL cinsinden gelmedi o yüzden sonraki sürümlere erteledim.

Sağ üstteki arama çubuğunda oyunları aratınca dolar cinsinden çıkıyor. Bunun çözümü için de denedim çok uğraşmazdım fiyat sayfa yüklenir yüklenmez geldiği için bu sayfa yüklendikten sonra geliyor artık bu sorunu da sonraki sürümlerde çözeriz. Fiyatı görmek için oyunun üzerine tıklamanız gerek veya enter tuşuna basın oyun araması sayfası açılınca TL cinsinden yazıyor.

Satın alım opsiyonu dediği yer var bazı oyunlarda ona üşendim sonraki sürümlerde düzeltirim.

Sepet tutarı ve ödeme ekranındaki fiyatlara bakmadım hesapta oturum açmadığım için, bir sonraki güncellemede düzelecek bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı