Dolar yine neden artıyor?

Bahsettiğiniz her şey zamanında verilen yanlış politikaların sonucu maalesef. Ben istemez miyim olumlu yorumlar yapabilmeyi veya umut içeren fikirlere sahip olmayı. Fakat bıldırki hurmalar durumu var şu an. Devlet ne kadar şu an bu durumları istemese de zamanında yaptığı eylemlerin sonuçları bunlar. Takipsiz ve denetimsiz tarım sonucu güya ihraç edeceğiz diye sallamadıkları sebze, meyve; tarım ilaçlarına boğulduktan sonra geri çevriliyor.
Hükümet değişimi sonrasında sebzelerin geri dönmesi biraz daha farklı bir durum.

Evet tarımda maddi destek oldu fakat takip olmadı ve sürecinde tarımcılar 0 araba aldılar.

Biraz insanımızın bilinçlenmesi lazım, ziraat okuyanlar İstanbulda değil anadolu da olması lazım.

Refah düzeyi, eğitim ve cahiliyetin giderilmesiyle aynı orantıda yükselir.

Bel bağlanan inşaat sektörünün faiz oranları yüzünden satış önü kesilmiştir, burda yapılan hendeğin içine kum doldurmak değil üzerine çalı Sermekti, bu yanlış fakat kısa vadede para çevirmeyi burda gördüler.

Her daim hata olur ama eleştiri değil saldırıp yıkmanın hiç bir manası yok.

@Bakikaya iyide, Afrika'ya yatırım yaparken biz Afrika olacağız. Önce can sonra canan. O yüzden boşuna savunma, zaten savunamazsında. Diyanet için o kadar ödenek gereksiz. Yardım yapılacak kurum mu yok? Lösev'e yapılabilir mesela, ne kadar faydalı bir kurum. Din sağlıktan çok daha mı önemli?

@Bakikaya iyide, Afrika'ya yatırım yaparken biz Afrika olacağız. Önce can sonra canan. O yüzden boşuna savunma, zaten savunamazsında. Diyanet için o kadar ödenek gereksiz. Yardım yapılacak kurum mu yok? Lösev'e yapılabilir mesela, ne kadar faydalı bir kurum. Din sağlıktan çok daha mı önemli?
Sen Afrika'daki insanların avrupaya bakış açılarını bilmiyorsun, avrupa insanıda yardım götürüyor ama ne maksatla, gönülleri fethetmek lazım, insanlar artık toprak almıyor haberiniz olsun.

Ukrayna 2 ton dometesimizi geri çevirdi, hala saman ithal ediyoruz esprisi. Susuyoruz ama bazen harbi saçmalıyorsunuz.

Akdenizde doğal gaz için yapılan sondajlar ve askeri gemilerimizin devriyeleri birilerinin hoşuna gitmiyor.

Türkiye'nin güney doğusunda kurulmak istenen bir devletin akabinde Türkiye'nin sınır çizgileriyle oynamaya çalışan sisteme karşı geliyor.

Türkiye aynı zamanda afrikada mazlumlara su kuyusu açıyor hastaneler inşa ediyor okullar yapıyor , hani bu diyanet bu kadar parayı nereye akıtıyor derseniz.

Yaşadığımız dönem çok çetrefilli, içimizde algıyı yönetip işlerimizi zorlaştıran çok insan var ama ortamı izlemeden, yapılan hareketleri ve olan durumları yargılamayın.

Ağır sanayi arzı kuş kadar bir ülkesin. Ne algı yönetimi? Ne dış gücü? Her sabah 10 gram Ahaber, 10 gram da ensonhaber tüttürmekten hayal görmeye başladınız. Benden aldığınız GSS'ler de haram olsun. GSS ödemeyince hastaneye almıyorsunuz. İyi tamam, peki ulan şehrin göbeğinde elinde altın renkli iPhone 8 plus'ı ile bağıra bağıra konuşan Suriyelinin benden ne üstünlüğü var? Ona hastane bedava bana gelince "şurdaki ziraat atm'sine gidin". Siz anca karşı devrimin propaganda araçlarının masallarıyla, rüyalarınızda Amerikayı fetih edip putini dize getirirsiniz. Bağladığınız vatandaşlık haracıyla, ben ne sizin trollerinize verdiğim parayı helal ederim ne de Suriyelilerinize verdiklerinizi. Ama devir dönüyor. Devir dönünce birileri çok ağlayacak!
Sen Afrika'daki insanların avrupaya bakış açılarını bilmiyorsun, avrupa insanıda yardım götürüyor ama ne maksatla, gönülleri fethetmek lazım, insanlar artık toprak almıyor haberiniz olsun.

Afrika'da seni sallayan yok. 2 ay bulunduğum Cape Town'da adamlar senin ülkenin yerini gösteremezken, Amerika'nın neredeyse kuruluş tarihini biliyor. Afrikalının ne bakışı varmış Türkiye'ye? Sözde götürülen yardımlarla kimlerin cebinin doldurulduğunu da çok iyi biliyoruz. İki tane köye kameralar önün yapılan yardımlara inanın siz. Arka planda dönenlere hiç bakmayın.
Reis biraz kasasından dolar bozdursun belki düşer. Sonuçta milyon dolarları vardır onun 🤠

Geçen akp'nin en ağır fanatiklerinden olan bir arkadaş "Cumhurbaşkanının gemileri" diye Google'dan yazmış, telefonundaki geçmiş arama önerilerinde en yukarıda çıktı. Adamlarda gelişme var. Yavaştan akıllarında acabalar oluşmuş. (sanırım ona da hükumet GSS'yi saplamış) :D :D

Son düzenleme:
Bence onlardan önce gönlü fethedilmesi gereken kişiler biziz. Camiler, saraylar, vakıflara bağışlar yapılana kadar fabrikalar yapılsaydı bu halde olmazdık. Net.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ne demek istediğimi anlayan anladı, daha da konuşmayayım.
Adam çıkıyor açık açık ülkenin içinden geçtim diyor hala daha alkış tutuyorlar. Ne diyelim?

@Bakikaya siz ne saçmalıyorsunuz? Bize ne Afrika vatandaşlarından? Daha geçenlerde Türk vatandaş iş bulamıyorum diye kendini yaktı. İlk önce kendi ülkene bakacaksın. Millet çocuğuna bakamıyor, kendisine bakamıyor. Hala gelmişsiniz buraya yok Afrika yok Ukrayna boş boş konuşuyorsunuz. Ukrayna keyfinden çevirmedi o domatesleri. Gidin bir araştırın neden çevirdiğini. O domateslerin içerisinde insan sağlığına zarar verecek maddeler tespit edilmiş. Yarın ucuz domates diye tezgahlarda görür, alır yersin.

Neyse konumuza gelirsek, Dolar neden yükselmesin? Bana bir tane sebep söyleyin. Bu yüzden yükselemez diye. Denildiği gibi adam gidiyor hala tonlarca parayla cami açılışı yapıyor. İlla gösteriş yapacak. O parayla çok rahat fabrika açılabilirdi. Fakat fabrika açsa din üzerinden prim yapamazdı. Böyle daha iyi oldu. Bu saatten sonra Dolar hayatta inmez. Saçma sapan ilerliyoruz. Ha pardon benim güvendiğim bir adam var o da Berat Albayrak. Çok kral adam. Bir konuşuyor, Dolar yükseliyor. Adamın amacı ülkeyi batırmak herhalde.

* kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç para verip otobanlar, yollar yaptırırız..
* sonra onlara arabalarımızı satarız..
* daha sonra bankalarını satın alırız..
* o bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız..
* böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle..

o ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan bir kredi ayarlarız. ayarlanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez. o ülkede ‘proje’ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.

enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havayolları yapılır..
aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton yığınları oluşur ve bizim şirketlerimiz kazanır..
o ülkedeki birileri de nemalandırılır. toplum bu düzenekten hiçbir şey kazanmaz. ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkânsızdır. plan böyle işler..

sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki;
“bize büyük borcunuz var. ödeyemiyorsunuz. o zaman petrolünüzü satın, doğal gazı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin!
askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, birleşmiş milletlerde bizim için oy verin!.
elektrik, su, kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! onları amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın!”
ve bu arada;
sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemlerini ele geçiririz..
bu, ikili üçlü dörtlü bir darbeler serisidir.

John Perkins - Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları

Cevap belli "Amariga'nın oyunu yienim" şaka bir yana ekonomi ülkelerin siyasi ve politik duruşlarına göre dalgalanmalar oluşturur. Bunun yanında adalet sistemi,vergi yükümlülükleri de vardır bir örnek vermek gerekirse yurt dışından gelecek bir yatırımcı "Adalet sistemi,artan vergi oranları,bulunduğu bölge ve her gün değişen siyasi gündem" yüzünden bu pazar alanını riskli bulup yatırım yapmaz keza yatırım yapılmayan bir ülkeye döviz girmesi azalır ki buda paranızın değer kaybetmesini sağlar ama ülkemizde yanlış bilinen bir şey var aslında döviz kurları yükselmiyor bizim paramız değersizleşiyor. Ben biraz da bu işlerin içinde olduğumdan dolayı şöyle bir tahminde bulunuyorum. Büyük ihtimalle yıl sonu değerleri 7 ve üzeri olacak. S-400 olayı da patlak verdi ki Amerika şu anda Türkiye'nin kimin yanında durmak istediğini öğrenmek istiyor. Bu yüzden de kurların dalgalanmasını biraz daha arttırması bekleniyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı