Doları TL'ye çevirmeli miyim?

Amerika dediğin gibi battı hocam. Amerika şeker fabrikalarını satıyormuş parasızlıktan Telekom şirketlerini de lübnanlılara satmışlar. Hatta son duyumuma göre aramızda kalsın kimseye söylemeyin tank fabrikalarını da katarlılara satmışlar. Limanları da ona buna peşkeş çekmişler. Allah'tan Reis'i cumhurumuz var da altımızda mustangler porcheler var havuzlu villalarımızda parti verebiliyoruz.

O kadar övdüğün ülkenin parasını kim basıyor bir araştır. Kennedy bunu değiştirdiğinde nasıl suikast edildiğini de bir incele derim. Zira dolar hegamonyası bitip de güçler tamamı ile Çin'in eline geçince göreceğim ben ABD'yi.
Burada yanlış anlaşılmasın, bizim durumumuz iyi demiyorum. Ama kıyaslandığın ABD sandığın gibi milli ve yerli devlet değil.

O kadar övdüğün ülkenin parasını kim basıyor bir araştır. Kennedy bunu değiştirdiğinde nasıl suikast edildiğini de bir incele derim. Zira dolar hegamonyası bitip de güçler tamamı ile Çin'in eline geçince göreceğim ben ABD'yi.
Burada yanlış anlaşılmasın, bizim durumumuz iyi demiyorum. Ama kıyaslandığın ABD sandığın gibi milli ve yerli devlet değil.
Amerikan dolarını Uruguay mı basıyor? 😄 Merkezleri Washington ve Teksas'ta. Çin süper güç olunca ne olacak sanıyorsun? Adalet mi dağıtacak dünyaya. Daha beterlerini yaparlar sen emin ol.
Amerika süper güç olmazda ikinci süper güç olur. Biz bu sıralamada neredeyiz sen ona bakacaksın ve bulunduğun konumu göz önünde bulundurarak yazmalısın. Çinli bir iş adamı olsan ve bunları yazsan tamam da Türkiye'den Amerika'yı küçümsemeye çalışmakta ne bileyim... 😄

Amerikan dolarını uruguay mı basıyor? 😄 Merkezleri washington ve Teksas'ta. Çin süper güç olunca ne olacak sanıyorsun? Adalet mi dağıtacak dünyaya. Daha beterlerini yaparlar sen emin ol.
Amerika süper güç olmazda ikinci süper güç olur. Biz bu sıralamada neredeyiz sen ona bakacaksın ve bulunduğun konumu göz önünde bulundurarak yazmalısın. Çin'li bir iş adamı olsan ve bunları yazsan tamam da Türkiye'den Amerika'yı küçümsemeye çalışmakta ne bileyim... 😄

O kadar bağlamından kopuk şeyler yazdın ki, açıkçası cevap verme konusunda tereddüt yaşadım.
1- Merkezinin konumunun neresi olduğunun bir anlamı yok. Örnek olarak, iPhone Çin'de üretiliyor. Ama ABD menşeli marka. Sadece üretim Çin'de diye Çin'li marka olmuyor.
Üretim merkezî tabii ki Amerika'da ama özel elde, devletin tekelinde değil. Bu da bir gizem değil, açıp öğrenebilirsiniz.

2- Ben Çin veya ABD'nin politikaları hakkında yorum yapmadım. Çin barış dağıtacak demedim. Ciddi anlamda toplum olarak yazılanları okuyup temaşa etme konusunda sorunlarımız var.

3- Bağlamından kopuk şeyler yazmışsın dedim. Evet çünkü sen Türkiye kaynaklarını özelleştiriyor diye eleştirmişsin ve bunu ABD güzelleşmesi yaparak anlatmışsın. Ben de diyorum ki dolar basma bile özel, bu konuda güzelleme yaptığın ABD daha kötü.

4- Bu konu ekonomik güçten bağımsız bir husus. Sen gelmiş Türkiye dünyada nerede diyorsun. Ama ben ekonomik güç ile ilgili bir şey söylemedim. Izlenilen yol hakkında bir şey anlattım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı