Dolarla alakalı sorulara cevap

Yanlış anlamayın ama paranın fiyatını (faiz) düşürüp fiyatlar genel seviyesini (enflasyon) düşürmeye çalışan bir politikanın izlediği yerde spot fiyat yerine, vadeli dolar-TL oranına bakın demek için niye kendinizi yordunuz? Bu politika devam ederse son 5 yılda olduğu gibi TL'nin daha da değer kaybedeceği zaten belli. Esas soru bu politika ne zaman değişip, kurumlar bağımsız olacak? Daha da önemlisi değişecek mi?
Doların yükseleceğini sağır sultan duydu artık bunun bir olayı yok verdiğim bilgi sadece ne zaman kaç lira hedef alınıyor onu göstermekti.
Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur. Bu denklemi tersine çevirmeye kalkarsanız, kimse bunu yemez. Faizi 100 baz puan düşürdüğünde bile hemen bu denklemdeki kurlarda yükseliş adımı gerçekleşir ve bu döngü hep böyle devam eder. Olumsuz beklentilerin, güven kaybının ve yüksek ülke riskinin olduğu bir ortamda sermaye sahipleri, faiz düşse dahi yine de döviz alıyor, altın alıyor, bitcoin alıyor, ev alıyor, araba alıyor, tarla alıyor, gıda vs. depoluyor, estetik yaptırıyor ama yine de iş kurup istihdam yaratmıyor...

Yüksek ülke riskini nasıl düşürürüz diyecek olursanız da, çok zor. Daha 100 yıllık bir cumhuriyet bile değiliz ve şimdiye kadar ülkemizde birçok darbe yaşandı. 40 yıldır PKK bitmedi. Sayısız terör saldırıları yaşandı. Terör var diye fenerbahçeme Palermo'da ki Robin Quaison gelmedi!? Göç arttı, beyin göçü... Hukuka güvenmeyen yabancılar ülkeden çıktı gitti, ya da yatırımından vazgeçti. Avrupa insan hakları mahkemesinin kararlarını tanımadık. Ülkeye 5-10 milyon arası kim olduğunu bilmediğimiz mülteci doldu. (Belki daha fazla...) Ve daha da sınırlarımızdan elini kolunu sallayarak yüz binlerce afgan geçiyor. Tek adam rejimi de tuz biber oldu. Lafı uzatmaya gerek yok.
Hem iç hem dış piyasalar ülkemizi daha riskli gördükçe, TÜRK LİRASI değer kaybediyor.

1923 yılında 1 dolar = 1,67₺
1924 yılında 1 dolar = 1,93₺
1925 yılında 1 dolar = 1,87₺

1925'den 2021 yılına dek bu ülkede yaşananları ve Amerika'nın bu aralıkta neler yaptığını düşünün. İşte tüm bunların sonucu olarak;

2021 yılında 1 dolar = 10₺

Biz Amerika ile aynı ligde değiliz. Hatta bırak Amerika'yı California ile de aynı ligde değiliz?

Şu an birçok kişinin hayal olarak gördüğü, bazılarının da küçümseyip istemediği AB'ye üyelik süreci bizim için çok önemliydi ve bence tek kurtuluşumuzdu. Tam üye olmasak bile € bölgesine geçebilir, müzakerelere devam edebilirdik. Bir dönem buna epey yaklaşmıştık. Zaten AB'nin bize koştuğu şartlar bizim yüksek riskli bir ülke olmamızı engellemeye yönelikti. Ha bir de artık iş işten geçti ya. AB'de çatırdamaya başladı. Çin çok hızlı yükseldi ve yeni bir süper gücümüz daha var. Yakında Amerika'yı da geçecek. Ve bu yüzden aukus diye bir şey ortaya çıktı.

Son olarak, DOLAR 100 yıldır yükseliyor! Ve yükselmeye de devam edecek. Bence dolar niye yükseliyor vs. diye hiç düşünmeyelim, gidip meksika pesosu niye yükseliyor diye bakalım...
Faiz, enflasyon, döviz tam olarak bir üçgendir. Birini indirirsen diğer ikisi kalkar. Hepsini indirmenin yolu ülkeye kalıcı yatırım çekmektir. Bunun da yolu politik olarak düzgün bir ülke olmaktır. Hak veriyorum çok güzel bir yorum.

AB'ye üyelik süreci bizim için çok önemliydi ve bence tek kurtuluşumuzdu. Tam üye olmasak bile € bölgesine geçebilir, müzakerelere devam edebilirdik.
Euro bölgesine girme konusu biraz karışık ama gerek Euro bölgesine girme için Maastricht kriterleri gerek AB'ye girmek için Kopenhag kriterleri gerçekten önemliydi zira zamanında da dile getirilmişti. Biz bu kriterleri yerine getirelim ondan sonra istersek yine AB'ye girmeyelim, şeklinde.
Doların yükseleceğini sağır sultan duydu artık bunun bir olayı yok verdiğim bilgi sadece ne zaman kaç lira hedef alınıyor onu göstermekti.
İşte ben de onu diyorum: Dolar ne kadar veya ne zaman yükseleceğinin bir önemi yok. Esas sorun; ne zaman düşeceği? Düşecek olup olmadığı.

Euro bölgesine girme konusu biraz karışık ama gerek euro bölgesine girme için maastricht kriterleri gerek Ab'ye girmek için kopenhag kriterleri gerçekten önemliydi zira zamanında da dile getirilmişti. Biz bu kriterleri yerine getirelim ondan sonra istersek yine Ab'ye girmeyelim, şeklinde.

Hak veriyorum ve ekliyorum bence tüm şartları karşılasak bile Ab'ye girmek mümkün olamayacaktı çünkü bunu nato zamanına bakarak örneklendirirsek hiçbir Avrupa ülkesi Avrupa Birliği'nin Orta Doğu'ya sınırı olsun istemez. Bunun yanında Avrupa parlementosundaki vekil birlik ülkelerin nufusuna oranlandığı için parlementoya ciddi anlamda çok insan sokardık. Bunun yanında kültürümüz Avrupa'ya entegre olabilecek kadar Avrupa'lı değil.
İşte ben de onu diyorum: Dolar ne kadar veya ne zaman yükseleceğinin bir önemi yok. Esas sorun; ne zaman düşeceği? Düşecek olup olmadığı.

Düşmesi için sadece bir şart sağlanması şimdilik yeterli 2023'ü bekliyoruz onun için.

Hak veriyorum ve ekliyorum bence tüm şartları karşılasak bile Ab'ye girmek mümkün olamayacaktı çünkü bunu nato zamanına bakarak örneklendirirsek hiçbir Avrupa ülkesi Avrupa Birliği'nin Orta Doğu'ya sınırı olsun istemez. Bunun yanında Avrupa parlementosundaki vekil birlik ülkelerin nufusuna oranlandığı için parlementoya ciddi anlamda çok insan sokardık. Bunun yanında kültürümüz Avrupa'ya entegre olabilecek kadar Avrupa'lı değil.

Düşmesi için sadece bir şart sağlanması şimdilik yeterli 2023'ü bekliyoruz onun için.
Yani biraz sömürge ülkesi ama neticede Balkanlardan ve Müslüman olarak Bosna-Hersek'i kabul ettiklerine bence ekonomik büyüklük ve refah standartlarını yakaladıktan sonra teferruat olurdu. Avrupa Parlamentosu konusunda da zaten bir çok örneği var her ülkenin temsilcileri mevcut ki bundan dolayı ülkeleri değil milletleri temsil esaslı bir politikası var ama bunun çok önemi yok zira daha kendi içimizde bile burada yaptığımıza benzer bir tartışma ortamı, özgürlükçü yapı sunamıyoruz. Dar koridor kapsamındaki gibi kurumlar tabana yayılamıyor, sosyal haklar aranamıyor ki bu Antik Yunan döneminden beter bir hale bürünüyor maalesef.
Not: Nüfus bakımından bir Almanya bize eş fakat onun ekonomisine ulaşmamız da bu politikalarla mümkün değil anca yüksek teknoloji üretimi %3 yerine %15-18 dolaylarında olması lazım. :(
Bana daha çok orta gelir tuzağının yeniden kurulması için geri sayım gibi geliyor zira hep aynı yere dönüyoruz. Singapur'un 80'lerde kişi başı geliri bizden düşükken bugün kat ve kat üzerimize çıkmakla kalmadılar İGE'de kendilerine yer bile edindiler. İşin trajik yanı nüfusu salt bir büyüme endeksi olarak görüyoruz.

İşin trajik yanı nüfusu salt bir büyüme endeksi olarak görüyoruz.
Halk ekonomik olarak küçülüyorken, ülke ekonomisi büyüse neye yarar ? Varsın GSMH küçük olsun ama halk zengin olsun. Bunun yolu da nüfus planlamasından geçer. İlk 20 ekonomiye girmesek de olur. O anca büyük şirketlerin işine gelir.

Halk ekonomik olarak küçülüyorken, ülke ekonomisi büyüse neye yarar ? Varsın GSMH küçük olsun ama halk zengin olsun. Bunun yolu da nüfus planlamasından geçer. İlk 20 ekonomiye girmesek de olur. O anca büyük şirketlerin işine gelir.
Trajik olma sebebi de zaten o. Beşeri sermaye yok ama fiziki sermaye var hem de haddinden fazla var. Haliyle o da ücretleri düşürüyor, çalışma şartlarını kötüleştiriyor üzerine satın alma gücünü azaltıyor vs. Gerçi şuan dünya nüfusu da haddinden fazla lakin ülke bazında bizim olmayan nüfusa da sahibiz artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı