Donanım kimlikleri ile sürücü yükleme

İnsan.exe

Hectopat
Daha fazla  
SM Bus denetleyicisi:
PCI\VEN_8086&DEV_9C22&SUBSYS_131D1043&REV_04

High Definition Audio aygıtı:
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2807&SUBSYS_80860101&REV_1000

Bunların Windows 8.1 sürümünü bulamadım. Hep Windows 7 veya Windows 10 var. Bir türlü Windows 8.1'ini bulamadım.

Bir de ekran kartlarımı güncelleyemiyorum.

Intel(r) HD Graphics family.
PCI\VEN_8086&DEV_0A16&SUBSYS_228A1043&REV_0B

NVIDIA GeForce 820M.
PCI\VEN_10DE&DEV_1140&SUBSYS_228A1043&REV_A1

Bunlar da güncellenmiyor nedense.

Son düzenleyen: Moderatör:
SM Bus denetleyicisi:
PCI\VEN_8086&DEV_9C22&SUBSYS_131D1043&REV_04
1- Linke tıklayarak indir.
2- Masaüstünde bir klasör oluştur.
3- İndirdiğin ZIP dosyasının içerisindeki dosyaların hepsini masaüstünde oluşturduğun klasörün içine at.
4- Klasörün içerisindeki Setup.exe'yi çalıştır. Sana sürüm düşürmeyle ilgili soru sorarsa evete tıklayıp geç.
5- Kurulum sihirbazının yönergelerine göre kurulumu tamamla.
6- Kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

High Definition Audio aygıtı.
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2807&SUBSYS_80860101&REV_1000
Intel HD Graphics family.
PCI\VEN_8086&DEV_0A16&SUBSYS_228A1043&REV_0B
Bu ikisi tek bir dosyada paketlenir. Yani Intel HD Graphics sürücüsünü kurmak ikisini de çözecektir. Linkini aşağıya bıraktım.

1- Linke tıklayarak indir.
2- Direkt indirdiğin dosyayı çalıştır.
3- Kurulum sihirbazının yönergelerine göre kurulumu tamamla.
4- Kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

NVIDIA GeForce 820M.
PCI\VEN_10DE&DEV_1140&SUBSYS_228A1043&REV_A1
Sırayla sürücü vereceğim. Birisi Kepler mimarili 820M için 425.31 sürücüsü, diğeri ise Fermi mimarili 820M için 391.35 sürücüsü. Senin kartın Kepler mi yoksa Fermi mi onu bilmediğimiz için sırayla denemen gerekecek. Önce daha güncel olan 425.31'i dene. Eğer 425.31'in kurulumunda hata alırsan ekran kartın Fermi mimarili demektir, yani 391.35'i kurarsın.

Linkleri aşağıya bıraktım. Eğer linke tıklamana rağmen indirme başlamazsa linki kopyalayıp yeni sekme aç ve URL kısmına yapıştırarak entera bas, böylelikle indirme başlayacaktır.

425.31

391.35

Ne demek.

1- linke tıklayarak indir.
2- masaüstünde bir klasör oluştur.
3- indirdiğin ZIP dosyasının içerisindeki dosyaların hepsini masaüstünde oluşturduğun klasörün içine at.
4- klasörün içerisindeki Setup.exe'yi çalıştır. Sana sürüm düşürmeyle ilgili soru sorarsa evete tıklayıp geç.
5- kurulum sihirbazının yönergelerine göre kurulumu tamamla.
6- kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Bu ikisi tek bir dosyada paketlenir. Yani Intel HD Graphics sürücüsünü kurmak ikisini de çözecektir. Linkini aşağıya bıraktım.

1- linke tıklayarak indir.
2- direkt indirdiğin dosyayı çalıştır.
3- kurulum sihirbazının yönergelerine göre kurulumu tamamla.
4- kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Sırayla sürücü vereceğim. Birisi Kepler mimarili 820M için 425.31 sürücüsü, diğeri ise Fermi mimarili 820M için 391.35 sürücüsü. Senin kartın Kepler mi yoksa Fermi mi onu bilmediğimiz için sırayla denemen gerekecek. Önce daha güncel olan 425.31'i dene. Eğer 425.31'in kurulumunda hata alırsan ekran kartın Fermi mimarili demektir, yani 391.35'i kurarsın.

Linkleri aşağıya bıraktım. Eğer linke tıklamana rağmen indirme başlamazsa linki kopyalayıp yeni sekme aç ve URL kısmına yapıştırarak entera bas, böylelikle indirme başlayacaktır.

425.31

391.35

Hemen kuruyorum, sonucu yazacağım.
Chipset'i kurmaya çalışırken böyle bir hata alıyorum.

1624620409280.png

Intel HD Graphics'i de kuramaya çalışırken böyle bir hata aldım.

Eki Görüntüle 1082884
Yazıyorum, bir saniye. Düzenleyeceğim bu iletiyi. Sayfayı bir 10 dakika sonra yenileyip bakarsın.

Düzenleme:

Öncelikle linke tıklayıp dosyayı indir. Diğer üstte anlattıklarım gibi ZIP'in içerisindeki tüm dosyaları bir klasörün içine at. Bunu yaptıktan sonra iki tane kurulum yapacağız aygıt yöneticisinden. Birisi Intel HD Graphics, diğeri Intel Display Audio.

Intel HD Graphics kurulumu
1- Aygıt yöneticisine gir.
2- "Görüntü bağdaştırıcıları" başlığı altındaki Intel HD Graphics'e sağ tıklayıp "Sürücüyü güncelleştir" de.
3- "Bilgisayarımdaki sürücülere göz at" de.
4- "Gözat" butonuna tıkla.
5- Yeni bir pencere açılacaktır. En başta dosyaları bir klasörün içine atmıştık hani. İşte buradan o klasörün içerisindeki "Graphics" klasörünü seçip "Tamam," sonra da "İleri" de.
6- Sürücü yüklenmesi başlayacaktır, yüklenmesini bekle. Sürücü kurulurken ekran kapanıp açılabilir, ekranda pikseller bozulabilir vs.
7- Sürücü kurulduktan sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Intel Display Audio kurulumu
1- Aygıt yöneticisine gir.
2- "Ses, video ve oyun denetleyicileri" başlığı altındaki o ilk başta donanım kimliğini attığın High Definition Audio Aygıtı'na sağ tıklayıp "Sürücüyü güncelleştir" de.
3- "Bilgisayarımdaki sürücülere göz at" de.
4- "Gözat" butonuna tıkla.
5- Yeni bir pencere açılacaktır. En başta dosyaları bir klasörün içine atmıştık hani. İşte buradan o klasörün içerisindeki "DisplayAudio" klasörünü seçip "Tamam," sonra da "İleri" de.
6- Sürücü yüklenmesi başlayacaktır, yüklenmesini bekle.
7- Sürücü kurulduktan sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Son düzenleme:
Yazıyorum, bir saniye. Düzenleyeceğim bu iletiyi. Sayfayı bir 10 dakika sonra yenileyip bakarsın.

Düzenleme:

Öncelikle linke tıklayıp dosyayı indir. Diğer üstte anlattıklarım gibi ZIP'in içerisindeki tüm dosyaları bir klasörün içine at. Bunu yaptıktan sonra iki tane kurulum yapacağız aygıt yöneticisinden. Birisi Intel HD Graphics, diğeri Intel display Audio.

Intel HD Graphics kurulumu.
1- aygıt yöneticisine gir.
2- "görüntü bağdaştırıcıları" başlığı altındaki Intel HD Graphics'e sağ tıklayıp "sürücüyü güncelleştir" de.
3- "bilgisayarımdaki sürücülere göz at" de.
4- "gözat" butonuna tıkla.
5- yeni bir pencere açılacaktır. En başta dosyaları bir klasörün içine atmıştık hani. İşte buradan o klasörün içerisindeki "Graphics" klasörünü seçip "tamam," sonra da "ileri" de.
6- sürücü yüklenmesi başlayacaktır, yüklenmesini bekle. Sürücü kurulurken ekran kapanıp açılabilir, ekranda pikseller bozulabilir vs.
7- sürücü kurulduktan sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Intel display Audio kurulumu.
1- aygıt yöneticisine gir.
2- "ses, video ve oyun denetleyicileri" başlığı altındaki o ilk başta donanım kimliğini attığın High Definition Audio aygıtı'na sağ tıklayıp "sürücüyü güncelleştir" de.
3- "bilgisayarımdaki sürücülere göz at" de.
4- "gözat" butonuna tıkla.
5- yeni bir pencere açılacaktır. En başta dosyaları bir klasörün içine atmıştık hani. İşte buradan o klasörün içerisindeki "displayaudio" klasörünü seçip "tamam," sonra da "ileri" de.
6- sürücü yüklenmesi başlayacaktır, yüklenmesini bekle.
7- sürücü kurulduktan sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Dediklerinizi yaptım Intel HD Graphics familiy başarılı dedi. Yeniden başlattım, ses sürücüsüne gelince hata verdi.

1624622841344.png

Ve Intel HD sürücüsüne gelince hala 2013 sürümüne ait olduğu gözüküyor.

1624622913801.png

Dediğinizi yaptım ama setup'ı çalıştırmadan direkt daha önceki dediğiniz yöntem ile yaptım. Ses aygıtlarını otomatık olarak güncelledi ama şimdi de 2014 yaptı yani hala güncel değil.

1624624229401.png

@AJFA hocam Windows 7 için de sürücüleri ararken bana bunu atmıştı.

Bu sürümün Windows 8.1 için olanını bulabilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı