Donanım Mühendisliği zor mudur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Haklısınız böyle durumları tecrübe etmediğim için bilemem ama iyi bir İngilizcesi olan ve üniversite dersleriyle yetinmeyen parlak birinin yapamayacağı bir şey yok bence.
İngilizce bilmek yetmiyor. 🙂 Teknik ingilizce şart. Bir de IELTS sınavı var ki en az 6.5-7 istiyorlar. Bir kere mülakata girdim. O dönem 1 yıllık tecvrübeliydim ve adamlar açıkça "Daha yenisin." dediler. İmkansız değil gitmek. Ama zor. Bu arada eğer şirket vasıtasıyla referans sağlayabilirsen geçişin çok çok kolay olur.

İngilizce bilmek yetmiyor. 🙂 Teknik ingilizce şart. Bir de IELTS sınavı var ki en az 6.5-7 istiyorlar. Bir kere mülakata girdim. O dönem 1 yıllık tecvrübeliydim ve adamlar açıkça "Daha yenisin." dediler. İmkansız değil gitmek. Ama zor. Bu arada eğer şirket vasıtasıyla referans sağlayabilirsen geçişin çok çok kolay olur.
Peki şu an nerede çalışıyorsunuz? Yani üniversite dersleriyle yetinmeyerek ek olarak kitapların İngilizce hâlini kullanmak da çok önemli demek istemiştim.

İlk olarak imkansız olmadığını belirteyim. Ben lisans eğitimini inşaat mühendisliğinden alıp da siber güvenlik alanında çalışan birisi olarak söylüyorum bunu.

Ancak donanım zordur, yazılıma benzemez. İşletim sistemi (OS) gibi mükemmel bir yazılım sayesinde bilgisayarla anlaşmak kolaydır. Zor olan, donanım sürücülerini kontrolcüler ile iletişime geçirmektir. Hatta yeri gelince bunları bizzat yazmaktır. Ki bu iş kernel (işletim sistemi çekirdeği) yazmak kadar zordur.

Elbette zor deyip işin içinden çıkmak kolay :) kararlı olduğunu varsayarak gerekli olanları söylemek isterim.
  • En önemlisi, okuduğunu ve dinlediğini anlayacak kadar iyi bir İngilizce.
  • Elektronik parça ile uğraşmayı sevmek. Fizik gibi doğrudan elektrik ile ilgili dersleri sevebilmek.
  • Bilgisayar bilimi bilgisi. En iyisi bu işin formal eğitimini bilgisayar mühendisliği ile almak.
  • Çok iyi seviyede Assembly (özellikle X86) bilmek. Makine diline en yakın olan dil budur. Donanıma doğrudan müdahale edebilmeni sağlar. Bunun haricinde tersine mühendislik yapman gereken durumlar da olacaktır (kapalı kaynak kodlu projeleri okuyup anlayabilmek için vs).
Daha birçok madde sayılabilir :) fikir olması açısından kısa tutmak istedim. Donanım en zor bilgisayar alanlarının başında gelir, ama zevklidir.

Peki şu an nerede çalışıyorsunuz? Yani üniversite dersleryle yetinmeyene ek olarak kitapların İngilizce hâlini kullanmak da çok önemli demek istemiştim.
Üniversite hiçbir şey katmıyor, emin olabilirsin. Sana sadece teorik bilgi veriyor. Sen istediğin sektöre yönelip o alanda kendini geliştirmeye çalışıyorsun. Donanım konusunda zaten sürekli ingilizce ile iç içe olduğundan terimleri az çok öğreniyorsun. Ama bir parçanın binbir farklı özelliği var, bunları okuyup nerede ne kullanılacağını bilmen lazım ki sağlam ilerleme kaydedebilesin.

Gömülü Sistem Sektörü'nde çalışıyorum ben. Eğlenceli, ilgi çekici ama sahası az maalesef.

İlk olarak imkansız olmadığını belirteyim. Ben lisans eğitimini inşaat mühendisliğinden alıp da siber güvenlik alanında çalışan birisi olarak söylüyorum bunu.

Ancak donanım zordur, yazılıma benzemez. İşletim sistemi (OS) gibi mükemmel bir yazılım sayesinde bilgisayarla anlaşmak kolaydır. Zor olan, donanım sürücülerini kontrolcüler ile iletişime geçirmektir. Hatta yeri gelince bunları bizzat yazmaktır. Ki bu iş kernel (işletim sistemi çekirdeği) yazmak kadar zordur.

Elbette zor deyip işin içinden çıkmak kolay :) kararlı olduğunu varsayarak gerekli olanları söylemek isterim.
  • Elektronik parça ile uğraşmayı sevmek. Fizik gibi doğrudan elektrik ile ilgili dersleri sevebilmek.
  • Bilgisayar bilimi bilgisi. En iyisi bu işin formal eğitimini bilgisayar mühendisliği ile almak.
  • Çok iyi seviyede Assembly (özellikle X86) bilmek. Makine diline en yakın olan dil budur. Donanıma doğrudan müdahale edebilmeni sağlar. Bunun haricinde tersine mühendislik yapman gereken durumlar da olacaktır (kapalı kaynak kodlu projeleri okuyup anlayabilmek için vs).
Daha birçok madde sayılabilir :) fikir olması açısından kısa tutmak istedim. Donanım en zor bilgisayar alanlarının başında gelir, ama zevklidir.
Hiç mi imkanı yok bu şirket fikrinin? Neden yok? Bu arada daha ortaokul 3'e geçeceğim. Bu Assembly denen şeyi ve İngilizcemi geliştirecek kadar fırsatım var mı?

Hiç mi imkanı yok bu şirket fikrinin? Neden yok? Bu arada daha ortaokul 3'e geçeceğim. Bu Assembly denen şeyi ve ingilizcemi geliştirecek kadar fırsatım var mı?

Elbette var ve hayal sahibi olmak güzel bir şey. Fakat hedefi hiçbir zaman doğrudan para veya güç yapmamak lazım. Şimdiden kendini geliştirmek büyük fayda sağlar, ancak okulu ihmal etmemek gerekiyor. İngilizce ve Linux bilgisi geliştirilebilir şu anki aşamada. Sonrasında bir programlama diline başlanıp genel mantık kavranabilir (hangi dil olduğu fark etmez). Assembly, yazılımda belirli düzeyde ilerleme kaydettikten sonra bilgisayar bilimlerine başlangıç yapıldığında öğrenilmeye başlanabilir. Register gibi kavramlar hiçbir şey ifade etmeyecektir ilk etapta.

Yol haritası çıkarmak çok zor. Çünkü kişiye göre değişkenlik gösterir. Eğitimin ucunu kaçırmadan boş vakitlerde kendini geliştirmek en iyisi.

Sen sektörde parmakla gösterilen kişiler arasında olduğunda para ve şöhret de kendiliğinden gelir zaten. Şirket fikri için sağlam bir çevre gerekiyor. İş yapabileceğin, danışmanlık yapabileceğin insanlar olması önemli. Bu da tecrübe ve kendini iyi geliştirmekten geçiyor.

Assembly'nin Türkçe dersi yok mu?
Türkiye'de İntel ofisi yok mu? İntel'de çalışmak onur olur benim için.
@Xantern size zahmet şu konuya kilit vurabilir misiniz?

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı