Donanım/Yazılımların Elektriksel Özellikleri

Sizce iyi anlatmış mıyım?

• Evet

• Hayır

• Anlatım iyi ama eksikler var.(Lütfen doğrusunu yorumlara yazın)

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Yazılımlar ikiye ayrılır: uygulama yazılımları, işletim sistemleri. Peki bunlar aslında nedir? Hadi tanıyalım.
1-Uygulama yazılımları: Bu yazılımlar belirli bir işletim sistemi üzerinde tanımlanmış, gerekli donanımların(spesifik birkaç tanesinin) çalışmasını sağlamak için yazılan, bu donanımların içerisindeki entegrelere derlenmiş kodlar sonucu ortaya çıkan belirli ikili kodları göndermeye yarayan, genelde ikilik kodların basitleştirilmiş versiyonlarıyla karşımıza çıkan yazı dizileridir.
İkilik kodlara çevrilmesinin tek nedeni bu kodların elektrikte "Entegrelerin evrensel dili" olarak geçmesidir. Entegreler ise "çok amaçlı anahtar" gibi davranarak içerlerindeki -varsa- transistörleri açıp kapatarak komut veren donanımlardır. Teknolojik aletleri "Akıllı" yapan araçlardır bir diğer yandan.
2-İşletim sistemleri: Tüm donanımların kontrolünü açılışta yapıp uygulama yazılımlarının onları komuta etmesine hazır hale getiren kod dizileridir. Yazması en zor, en karışık, ikilik sisteme en yakın kodlarla yazılan yazılımlardır. Hepsi kendisine has bir arayüze sahiptir. Adından da anlaşılacağı gibi "İşletim" amaçlıdırlar. Donanımları işlettikleri için bu adı alırlar.
Şimdi geçelim donanımlara:
Donanım: Yazılımda dijital/analog pinlere gelen uyartılara(İkilik kodlar) tepki veren fiziksel, elektriksel, her biri spesifik bir görev için yapılan parçalardır.
1- CPU (Mikro entegre): Gelen uyartılar (İkilik kodlar 100100001 gibi) sonucu çok işlevli bir anahtar gibi çalışan, tüm elektriksel devre elemanlarına enerji giriş/çıkışını kontrol eden, tüm parçalara teker teker, hep birlikte veya parça parça komut verebilen entegredir.
2- BIOS Entegresi: Belli bir donanımın veya birkaç tanesinin analog pinleri sayesinde iletişim kurabilen, dijital/analog görüntüleyici sistemine dönüt veren, enerji, voltaj, akım, direnç gibi hassas konuların stabilitesini kontrol edip stabilize eden entegredir. Aslında sistemin beynidir kendisi.
3- RAM: Hakkında çok bilgim olmamakla birlikte statik elektrik sayesinde elektriklenerek belirli ikilik kodları(komutları) kaydedip(saklayıp) arka planda uygulanmasını ve kontrol edilmesini sağlayan, dinamik ve ortalama 16 entegreden oluşan bir kart çeşididir.
4- HDD: Tüm verilerin fiziksel bir disk yardımıyla kaydedilerek saklanmasını sağlayan, bu fiziksel diskin yarattığı sürtünmeden kaynaklanan kayıt sistemini kullanan bir fiziksel hal diskidir.
5- SSD: Son zamanlarda kullanılmaya başlanan, belirli bir entegreye sahip, verileri dijital ortamda içerisindeki milyonlarca küçük "entegre içinde entegre"ye kaydeden bir sisteme sahip kayıt diskidir.
Elektron iletimine dayandığı için elektronların yarattığı sürtünme sonucu veri kaydedilir. Elektron hızı disk hızından yüksek olduğundan HDD'den hızlıdır.
6- Ana Kart: Adından da anlaşılabildiği gibi "ana" karttır. Tüm bağlı cihazları kontrol eden ve analog/dijital dönüt veren bir entegreye, cihazları tanıyan bir çok amaçlı bir yongaya ve birden çok gerekli pin ve soketlere sahip, gelen elektriği düzenlemeye yarayan bir devreye sahip(VRM) bir karttır. Tüm donanımlara yardım ve yataklık yaptığından "ana" karttır. Elektrik giriş/çıkışı, düzenlemesi, donanım sıcaklık ölçümü, elektriksel hassasiyetin sağlandığı bir devredir.
7- PSU(Güç Kaynağı Ünitesi): Özelliği adı kadar şekilli olmasa da olmazsa olmaz bir sisteme sahiptir. Özelliği ise 220-240v, 0,5-0,7 A gelen şehir cereyanını 24 pin 400/1000/2000W gibi değerlere çevirmektir. Akımı ve voltajı artırmak için elektromanyetizma fiziğini(Transformatör) ve belirli kalkış kondansatörlerini kullanırlar. Hassasiyete sahip değildirler. Bu enerjiyi hassaslaştıran ana karttır. Ana kartla birlikte sisteme düzenli güç sağlarlar. Sistemin kalbidir. Akım dalgalanmasını önlemek için bazı hassas sistemlere sahip olanlar ise
sertifikalar alır.
Örneğin bir adam düşünün. Maraton koşuyor ve o sırada tökezledi. Adam diyelim ki güç
kaynağından gelen akımdır. Tökezlemesiyse akım dalgalanması(Çevresel etmenlerden dolayı oluşur.). Güç kaynağımız ise adamın kalbi. Kalp bu dalgalanma sırasında daha fazla çalışacağından(Aksayan gücü telafi etmek için) destek ve hareket sistemi yeniden düzelir ve organ sistemleri yeniden kalkışa geçmiş gibi olur. Hiç durmadan devam etmek için +- 80W güç sağlamak ise Sertifikaya bağlı olarak değişir. Eğer +-80W değeri yoksa sistem akım dalgalanması durumunda çuvallar. Ancak ASUS adlı ana kart firması bizlere "Anti-Surge" gibi bir özellik sunuyor. Akım dalgalanmasını engellemek için PSU'nun yapması gerekeni yaptırıyor ana kart VRM devresine.
Eğer faydalı olduysa ne mutlu bana. Tüm bunları kafamdan yazdım dolayısıyla kaynak belirtemeyeceğim. Eğer dil ve anlatım hatası yaptıysam veya yanlış/eksik biliyorsam affedin. Doğrusunu yazın ki anlayıp başkalarına da anlatayım doğrusunu.
Hazırlayan: Doğukan BARBAROS

Son düzenleme:
Gözüme tek eksik gelen kısım işlemcilerin mors alfabesine benzetilmesi oldu. Mors alfabesi yerine ikilik sistem daha mantıklı olur. Pek fark olmasa da farklı şeyler.

Gözüme tek eksik gelen kısım işlemcilerin mors alfabesine benzetilmesi oldu. Mors alfabesi yerine ikilik sistem daha mantıklı olur. Pek fark olmasa da farklı şeyler.
Yani aslında 100001001 gibi kodlama sistemleri mors alfabesinin matematiksel manada mantık konusuna uyarlanmış hali değil mi? Tabi ki bunlar evet/hayır, çalış/çalışma, elektrik akımı al/alma gibi ikili komutlar.

Yani aslında 100001001 gibi kodlama sistemleri mors alfabesinin matematiksel manada mantık konusuna uyarlanmış hali değil mi? Tabi ki bunlar evet/hayır, çalış/çalışma, elektrik akımı al/alma gibi ikili komutlar.
Mors alfabesi bunların adı üstünde latin alfabesine çevrildiği türdür. Bilgisayarlar ise ikilik sistem kullanır. Yine de az çok aynı şeyler. Doğrusunu kullanmanız daha iyi olur.

Mors alfabesi bunların adı üstünde latin alfabesine çevrildiği türdür. Bilgisayarlar ise ikilik sistem kullanır. Yine de az çok aynı şeyler. Doğrusunu kullanmanız daha iyi olur.
Çok sağ olun yeni bir şey öğrendim ve bu beni mutlu kılıyor. Hemen düzeltmeye çalışacağım.

Ne yazık ki konu, tamamen alıntılarla hazırlanmış ve belli bir altyapı olmadan anlatılmıştır.
Doğru anlatımları arkadaşlar isterlerse eğer, zaman zaman burada işleyebiliriz.
Her bir konu içeriği birçok detay barındırdığı için, tüm anlatılanların açıklaması birkaç satır ile ifade edilemez.

Ne yazık ki konu, tamamen alıntılarla hazırlanmış ve belli bir altyapı olmadan anlatılmıştır.
Doğru anlatımları arkadaşlar isterlerse eğer, zaman zaman burada işleyebiliriz.
Her bir konu içeriği birçok detay barındırdığı için, tüm anlatılanların açıklaması birkaç satır ile ifade edilemez.
Sizi hiçbir şeye inandırmak benim vazifem değildir ancak sizi temin ederim ki ben buna 2 saatimi harcadım.
Eğer alıntı yapmış olsam bunu yazıda belirtir, kaynakça verirdim. Bilişim teknolojilerinden sınavım olduğu için bir kağıt hazırladım kendi bilgilerimle ve sonra bunu "Sosyal" ile paylaşmak istedim. Ancak ister inanın ister inanmayın. Bu beni alakadar etmez. Yani "HİÇBİR" şekilde alıntı yapılmamıştır. Daha önce alıntı yapılmış yazı görmediniz herhalde. Nasıl böyle bir kanaate vardığınızı hakikaten merak ediyorum. Ben bu sosyal ailesine "NEDEN" yalan söyleyeyim? Bir kanıt bulun ve paylaşın. Biraz akılcı olun, somut düşünün. Sonra yazı yazın.
Hem neden alıntı yapayım ki? Millet gitsin netten baksın ben ne yapayım? Hem kısa hem öz hem de konuyu özetleyen bir anlatım olduğu için bu yazı böyle kısa. Ama bana bir ders verdiniz, sosyale bir daha hiç bu tür bilgiler paylaşmayacağım. Hep her haltın altından bir şeyler arayan ama bir türlü bulamayınca öfkelenip iftiralar atan insanların bu forumda olacağını hiç düşünmemiştim. Bu yazıda bir bilgi hatası bulun ve düzeltin. Tek istediğim bu.

Yamyam forumu domine etme kardeşim.

Bir bilgin sen değilsin, bu forumda.

Ayrıca Vladimir.

Bu en az iki kitap edecek bir konu.

O da mütevazı düşünürsek.

Yanlış anlama da.

Neden kendini böyle bir zahmete soktun ki?

Neden geniş kapsamlı mevzuları fragmante etmek istedin?

Teşekkür ederiz.

Yamyam forumu domine etme kardeşim.

Neden geniş kapsamlı mevzuları fragmante etmek istedin?

Teşekkür ederiz.
Aynen öyle ama amacım insanların bu tür konuları gözlerinde büyütüp her gün kullandıkları aletlerin içeriğini, çalışma prensibini merak etmeyip bu konuları bir yerde "amin" diyerek kestirip atmalarının önüne geçmekti. Eğer kısaltırken fazla kısaltıp konuyu fragmante ettiysem oldukça özür dilerim. Bu yalnızca göz korkusunu yendirmek amaçlı bir yazı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı