Çözüldü Donanıma ayrılmış bellek sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Measterpo

Centipat
Makaleler
2
Kullanılabilir bellek sorunu yaşıyorum, 8 GB belleğe sahibim 4 GB'ı donanıma ayrılmış olarak gözüküyor, ben de bu durumda 8 GB belleğin 4 GB kadarını kullanabiliyorum.
Bunu nasıl çözebilirim, bellekler test edildi bir sorun yok.

1608479386200.png

1608479400060.png

Evet, direkt son sürümü kurun. Güncelleme sırasında yaşanabilecek olası sorunlardan sorumlu olmadığımı belirteyim.

BIOS güncelledim bir değişiklik olmadı, hocam size son bir sorum olacak önceki bilgisayarımda 16 GB RAM vardı anakartı yanmıştı, ekran kartı sağlamdı ki hala onun ekran kartını kullanıyorum, ben oradaki RAM'leri denesem bozulup bozulmadığını test etmeye kalksam bir sıkıntı çıkartır mı RAM'ler kit halindeydi. Yoksa zorunlu olarak bir kit ram almak durumunda mıyım?

Oradaki bellekler DDR3 ise deneyin.

Evet DDR3. Teşekkürler bütün yardımınız için. Bundan sonrasında sizin yapabilecek bir şeyiniz kalmadı, iyi günler.
Oradaki bellekler DDR3 ise deneyin.
Hocam çözüldü olarak belirttim ancak, o ramleri denedim çalışıyor ancak yine 8gb yüklü 4gb kullanılabilir olarak gözüküyor.
Başka bir yerde mi sorun var acaba? @tirabzonun_kaymagi
1608486960463.png

1608486973210.png

1608486989151.png

Son düzenleme:
Çözümü kaldırın öyleyse. İşlemci pinlerinden şüpheleniyorum. İşlemci soğutucusunu tamamen çıkartın.

O işlemi ancak yarın öğleden sonra yapabilirim, yaptıktan sonra bildireceğim. Sorun pinlerde ise işlemci değiştirmeden düzelmez o zaman değil mi?

Pinler çok dert edilecek bir sorun değil. Kendiniz 0.5mm bir kalemle düzeltebilirsiniz.

Peki anladım, pek bir bilgim olmadığı için söylemiştim yarın saat 13:00 gibi işlemci soğutucusunu sökeceğim son durumu bildiririm.
@tirabzonun_kaymagi hocam çok teşekkürler, işlemci pinlerine baktım hiçbirinde bir eğiklik büküklük yoktu, sonra geri yerleştirdim bilgisayarı açtığımda kullanılamayan diğer belleği de tanımıştı bilgisayar.

Son düzenleme:
Peki anladım, pek bir bilgim olmadığı için söylemiştim yarın saat 13:00 gibi işlemci soğutucusunu sökeceğim son durumu bildiririm.
@tirabzonun_kaymagi hocam çok teşekkürler, işlemci pinlerine baktım hiçbirinde bir eğiklik büküklük yoktu, sonra geri yerleştirdim bilgisayarı açtığımda kullanılamayan diğer belleği de tanımıştı bilgisayar.

Merhaba dostum sana yardımcı olmak istiyorum. 2 tane bellek kullanıyosan 2'sini de aynı DDR sürümü ve aynı çalışma hızı (MHz) sahip olması gerekiyor. Sanırsam resimde gördüğüm kadarıyla birisi 800 MHz diğeri 667 MHz hızında çalışıyor. Yani 2 ramında çalışma frekansları farklı. Sen 2. RAM'ı sök ve tek RAM takılıyken Görev Yöneticisi'nden belleğin hızına bak. (örneğin 3200 MHz yazar). Öğrendikten sonra aynı MHz değerine ve aynı DDR sürümüne sahip 2. RAM satın al. Sorun 2 RAM'ın da farklı hız (MHz) değerleri olmasından kaynaklanıyor. Yani ben böyle olduğunu düşünüyorum umarım yanılmam.

Geri
Yukarı