Donanımsal gibi gözüken yazılımsal ghost screen

Tatsız

Kilopat
Daha fazla  
Özellikleri şu şekilde olan:
Intel Core™ i7-10750H
6 GB GDDR6 NVIDIA® GeForce® RTX2060 192-BIT DX12 Refresh (2020 Sürümü)
16 GB (1x16 GB) DDR4 1.2V 2933MHz RAM
512 GB Samsung PM981a M.2 SSD
Windows 10

Monster Tulpar T5 V19.2 dizüstü bilgisayarımda fotoğrafta görebileceğiniz ekranda iz kalma problemi var. Bu problem ekranda birkaç dakika dahi sabit bir görüntü kalsa o görüntünün sabit kısımlarının hafif bir izinin kalmasına sebep oluyor. Chrome'un sekme barı gibi sabit kısımlardan bahsediyorum. İz yalnızca fotoğrafta görebileceğiniz koyuluktaki gri tonlarında belli oluyor.

Bir başka ve bence aynı sebepten kaynaklanan problem şu videoda görebileceğiniz problem. Yine benzer gri tonlarının üstünde sekme Title'ı gibi görüntünün üstüne gelecek yeni bir görüntü katmanı yaratıldığında bir saniyeliğinde koyu bir dikdörtgen oluşuyor daha sonra kayboluyor.

Şimdi sorunun kaynağıyla ilgili tahminlerimi paylaşıp sizinle beyin fırtınası yapmak istiyorum. Öncelikle korsan herhangi bir yazılım kullanmadığımı, garip sitelerden şüpheli bir şey indirmediğimi söylemek istiyorum. Bu grafik anomalileri ekran görüntüsü aldığımda gözükmüyorlar bu sebeple sanki problem donanımsal mış gibi bir illüzyona kapılabilirsiniz ama değil!

Bundan önce yıllarca kullandığım bilgisayarda da aynı sorunla karşılaşmış yıllarca aldırmadan o şekilde kullanmıştım. Hatta sorunu Technopat Sosyal'de paylaşmıştım, şurada görebilirsiniz. O paylaşımdan yıllar sonra Windows 8.1'den Windows 10'a geçirdiğimde bilgisayarımdaki problem bir anda kaybolmuştu! Evet yıllarca donanımsal sandığım ekran problemi sistem değiştirince gitmişti! Üstelik o bilgisayara daha önce bir defa daha format atılmıştı ama format atıldığında yüklenen sistem yine Windows 8.1'di.

Halihazırda bilgisayarımda kurulu olan sürücülerden bahsedeyim. bilgisayarımın ana ekran kartı olan GeForce RTX 2060'ın sürücüsü güncel durumda. Intel'in işlemciye dahil olan ekran bağdaştırıcısının sürücüsüyle ilgili ise şöyle bir durum var: Aygıt yöneticisi ve Intel Driver Support Assistant farklı sürücüler öneriyorlar. Intel'in asistanının önerdiği sürücü daha güncel bir sürücü ancak yükleme sayfasında "Bu genel Intel grafik sürücüsü, bilgisayar Üreticiniz (OEM) tarafından sağlanan özelleştirilmiş tüm sürücülerin üzerine yazılacaktır." şeklinde bir uyarı var. Ben iki sürücüyü de denedim ikisinde de aynı sorunlar devam etti ancak aygıt yöneticisinin önerdiği sürücüyü kurduktan sonra birkaç saatliğine videodaki hata gitti ancak sanırım bilgisayarı yeniden açtığımda geri geldi.

Velhasıl problemim budur. Bilgisayarımı harici bir ekranla deneme şansım yok. Çok yoğun olduğum bir dönem olduğu için şu an format da atamam ama zaten önceki bilgisayarımda sorunun çözülmesinin temel sebebinin format değil formattan sonra düzelen sürücü problemleri olduğunu düşünüyorum. Yukarıda anlattığım tespitlerin üstüne siz değerli Technopat'ların sorunumu çözebileceğine inanıyorum. Teşekkürler.
@Recep Baltaş abi ne düşünüyorsun?

Dosya Ekleri

• görsel1.jpg
    görsel1.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 121
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı