Donanımsal hızlandırma nedir?

jrpascha

Decapat
1615631199763.png

Şu an Opera GX kullanıyorum. Önceden bu açıkken rahat rahat video izleyebiliyordum. Fakat şimdi ses var görüntü yok. Bunu kapatınca düzeliyor ama bu ayar tam olarak ne işe yarıyor bilgi verebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 1615631109049.png
    1615631109049.png
    7,8 KB · Görüntüleme: 117
Gerektiği zamanda GPU'yu kullanıyor.

Aşağıya yaptığım alıntıyı ve attığım konuyu okuyabilirsiniz.

Donanım hızlandırma, yazılımın içerisindeki grafiksel işlemleri ekran kartına, yani GPU'ya yaptırma işlemdir. Örneğin Chrome ile YouTube'dan 4K vidieo izlemek isterseniz işlemci bu yükün altından kalkamayabilir fakat ekran kartınızın içinde 4K videolarda kullanılan sıkıştırma teknolojisini doğrudan açabilen H.264 kod çözümleyici bir kısım (NVENC) vardır ve bu sayede hiçbir takılma olmadan videoyu oynatabilirsiniz.

Tabii donanımsal hızlandırma her zaman grafiksel olmak zorunda değildir. Örneğin bir şifre kırma programı da donanımsal hızlandırmadan faydalabilir. Normalde CPU ile kırması çok uzun sürecek bir şifre GPU ile çok daha kısa sürede kırılabilir zira GPU içinde binlerce paralel işlem birimi vardır. NVIDIA'da bunlara CUDA, AMD'de ise Stream işlemci denilmekte.

Video izlerken gerektiği yerlerde ekran kartını kullanabilir demek. Kapatmanızı tavsiye etmem bütün güç CPU'ya binecek CPU'da çok yorulacak. Mesela ben bu ayar yüzünden YouTube dahil bütün sitelerde 60 FPS videolarda sayfa kaydırırken FPS düşüşü yaşıyorum. O ayarı kapatınca düzeliyor fakat ben kapatmıyorum. Tabii sizin CPU'nuz çok güçlü bir CPU ise işler değişir.
Not: Ekran kartınızı güncellerseniz sorununuz çözülebilir. Ekran kartıyla alakalı bir şey zaten.

Donanım gücünü kullanarak daha iyi bir video deneyimi sunuyor diye biliyorum bu ayar, düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlar için kasma yapabilir.

Sistemim gayet iyi aslında neden öyle oldu ki?
Video izlerken gerektiği yerlerde ekran kartını kullanabilir demek. Kapatmanızı tavsiye etmem bütün güç CPU'ya binecek CPU'da çok yorulacak. Mesela ben bu ayar yüzünden YouTube dahil bütün sitelerde 60 FPS videolarda sayfa kaydırırken FPS düşüşü yaşıyorum. O ayarı kapatınca düzeliyor fakat ben kapatmıyorum. Tabii sizin CPU'nuz çok güçlü bir CPU ise işler değişir.
Not: Ekran kartınızı güncellerseniz sorununuz çözülebilir. Ekran kartıyla alakalı bir şey zaten.

Ben kapatmak istemiyorum ama açık olunca videoda görüntü olmuyor. Sistemim gayet iyi. Yanlış bir ayarla mı oynadım acaba?

Hocam bende de aynı problem oldu. Dün ekran kartımı değiştirdim. Bugün hd ve fhd videolar oynatılırken kaydırınca ekran kasıyordu. Bunu kapatınca düzeldi. İşin garibi ekran kartını değiştirmeden önce default olarak açıktı ama sorun yaşamamıştım. Sorun ne acaba?

Geri
Yukarı