Dopamin'i kontrol altına almak hayatımı nasıl tamamen değiştirdi?

E Corp

Hectopat
Bu yazı, okuduğum ve beğendiğim bir Reddit gönderisidir. Türkçeye çevirip size sunmak istedim.

Yıllarca aşırı yorgunluk ve herhangi bir şey yapmak için motivasyon eksikliği ile mücadele ettim.

Okuldayken mezun olabildim, ancak yapabileceğimi bildiğim notları alamadım. Çalışmaya başladığımda bir işte tutunabiliyordum ama asla başarılı olamıyordum. Ayrıca spor salonuna gitmek ve sağlıklı beslenmek gibi hedeflerim vardı, ancak yıllar geçtikçe hiçbir zaman tutarlı bir alışkanlık edinemedim ve sağlığım bozulmaya devam etti.

Sonunda, Andew Huberman'ın dopamini düzenlemekle ilgili Podcast'ini dinlediğimde kafamda bir ampul yandı. Her zaman motivasyon eksikliğimin ADHD veya diğer sorunlardan kaynaklandığını düşündüm.

En bariz olan şey ise, çoğu kişi gibi benim de telefona bağımlı olmamdı. Uyandığımda yaptığım ilk şey ve yatmadan önce yaptığım son şey sosyal medyada videoları kaydırmaktı. Bu podcasti dinledikten sonra, dopamin ile aşırı fazla uyarıldığımı fark ettim.

Telefon bağımlılığımdan kurtulmayı takıntılı hale getirdim. Çok zordu ama sonunda günde +7 saatten, <1 saate inmeyi başardım. Ve bunun hayatımın değişmesinde ki en büyük etken olduğunu söyleyebilirim.

Ekran başında geçirdiğiniz süreyi azaltmak zor, ancak aşağıdaki gibi şeyler yaparak önemli bir fark yaratabilirsiniz:

Sabahları telefonunuzu kontrol etmeden önce bir saat bekleyin. Dopamin seviyemiz bir gecede büyük ölçüde sıfırlanır, yani sabahları telefonu kullanmaya başlamadan öncesi kendimizi en iyi kontrol edebildiğimiz zamanlar. Bu zamanı değerlendirin.

İyi bir ekran süresi uygulaması edinin. Uygulama engelleyiciler benim için hiç işe yaramadı, bu yüzden arkadaşlarım ve ben "Present - Screen Time Control" uygulamasını kullanıyoruz ekran sürenizi gerçekten motive edici bir şekilde azaltmayı bir oyun haline getiriyor.

Dikkatinizi en çok dağıtan uygulamaları telefonunuzdan silin. Hesaplarınızı silmek zorunda değilsiniz, sadece bu uygulamaları bilgisayarınız üzerinden kullanmaya yönelin. Telefonumuzdaki uygulamaları farkında olmadan sıkça açmak dopamin salgılamamızın kolay bir yoludur. Bu yüzden, bu alışkanlığı yönetmek için uygulamaları ilk etapta bilgisayardan kullanmak daha faydalı olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel yazı ama eksik kalmış gibi. Devamı yok mu?

Geri
Yukarı