Dosyayı indirmeden virüs kontrolü yapmak

Labne

Kilopat
Elimde bir dosya var bunun içinde virüs olup olmadığını anlamak için indirmekten başka çarem yok mu? Peki sadece indirsem ama açmasam istediğim dosya ZIP dosyası indirip sadece ZIP'ten exeyi virüs Total'e taratsam olur mu?

Elimde bir dosya var bunun içinde virüs olup olmadığını anlamak için indirmekten başka çarem yok mu?
Hangi URL'den dosya iniyorsa o URL'yi VT'nin URL tarama yerine yapıştırın. Belki deneyebilirsiniz. İndirme riski almaya gerek yok.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Diğerleri kim ve bunu ne zaman yaşadılar bilmiyorum fakat Utku Oktay'ın Google Görseller üzerinde aldığı Kaspersky uyarısının direkt bir saldırı ile alakası yoktu. Yalnızca zararlı bir domain üzerinden yüklenen resim Web kalkanını tetikledi.

Aynı yanlış bilgilendirme çok kez yapılıyor. Zararlı dosyanın indirme bağlantısını Virustotal'de taratmak aynı sonucu vermeyecektir. Vendörler, bağlantıyı kullanarak dosyanın kendisini taramaktan ziyade URL kontrolüne tabii tuttuğu için çoğu durumda asıl tehditi tespit etmeyeceklerdir. Örnek olarak:

Screenshot_2020-10-27 VirusTotal(1).png

Screenshot_2020-10-27 VirusTotal.png

Diğerleri kim ve bunu ne zaman yaşadılar bilmiyorum fakat Utku Oktay'ın Google Görseller üzerinde aldığı Kaspersky uyarısının direkt bir saldırı ile alakası yoktu. Yalnızca zararlı bir domain üzerinden yüklenen resim Web kalkanını tetikledi.

Aynı yanlış bilgilendirme çok kez yapılıyor. Zararlı dosyanın indirme bağlantısını Virustotal'de taratmak aynı sonucu vermeyecektir. Vendörler, bağlantıyı kullanarak dosyanın kendisini taramaktan ziyade URL kontrolüne tabii tuttuğu için çoğu durumda asıl tehditi tespit etmeyeceklerdir. Örnek olarak:

Eki Görüntüle 717146

Eki Görüntüle 717147
Benim de başıma gelmişti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınıza indirmekten çekindiğiniz dosyayı, Windows işletim sistemsiz bir mobil cihaz ile VT'den taratmayı düşünebilirsiniz.

Mesajımı eksileyecek bir şey yok. Kelime kelime, harf harf mesaj yazıp yardım etmeye çalışmak eksi atmak kadar kolay değil.
Benden daha iyi yardımcı olabileceğinizi düşünmekteyseniz, buyurun.

Bilgisayarınıza indirmekten çekindiğiniz dosyayı, Windows işletim sistemsiz bir mobil cihaz ile VT'den taratmayı düşünebilirsiniz.

Mesajımı eksileyecek bir şey yok. Kelime kelime, harf harf mesaj yazıp yardım etmeye çalışmak eksi atmak kadar kolay değil.
Benden daha iyi yardımcı olabileceğinizi düşünmekteyseniz, buyurun.

İlk mesajımda doğru bir bilgi vererek yeterince yardımcı olduğumu düşünüyorum.

Konudaki diğer mesajlar dahil, mesajına eksiyi ben attım. Yanlış bilgilendirme içeren bir mesaj olduğu için haliyle eksilenmesi yerindeydi. Yanlış bilgilendirme yapıldığına dair bir kanıt olsun diye de senden çok daha fazla emek vererek yukarıdaki ekran görüntülerini paylaştım. İnsan hem yanlış yaptığını anlayıp hem de karşı tarafa böyle bir mesaj yazmaya utanır cidden.

Konuda birkaç sürtüşme olmuş fakat doğru olan @acv hocamın cevabı. URL taraması çoğu zaman işe yaramaz. Hatta dosya arşivli ise dosyanın kendisini taratsanız da tespit etmeyenler çıkar VT üzerinde. Böyle dosyaları arşivden çıkarıp taratmak lazım.

Fakat şöyle bir mevzu da var.
Kaspersky uyarısının direkt bir saldırı ile alakası yoktu. Yalnızca zararlı bir domain üzerinden yüklenen resim Web kalkanını tetikledi.
Bu şekilde de zararlı bulaşması mümkün. Sadece tetikleme değil yani. Resim ayağına zararlı yiyenler çok fazla.

Yeni konular

Geri
Yukarı