Dota 2 Konsol Komutları ve İpuçları

Jim Carry

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar,

Yeni başlayanlar (noobs) ve bilmeyenler için oyunda avantaj sağlayacak faydalı bulduğum bazı konsol komutlarını ve ipuçlarını sizlerle paylaşacağım.

NOT: Anlatım rahatlığı açısından konu resimlerle desteklenmiştir. :)

Oyun içinde konsol açmak için öncelikle Steam'e giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra Kütüphane sekmesinden;

euR9Tkp.png

EPTUoNm.png

xFiIFij.png

LUIy8aJ.png

Tamam dedikten sonra oyunumuza giriş yapalım.

Oyuna açıldıktan sonra (kel abimize selam verdikten sonra) konsol ekranı ile karşılaşacağız.

QTjb4ZO.png

Gelelim konsol komutlarına;

dota_force_right_click_attack 1: Bu komut A+Sağ Tık ile deny yapma derdini ortadan kaldırır. Kısaca sadece sağ tık ile creplerinize deny(reddetme) yapabilirsiniz. Bu sayede az da olsa zamandan kazanabilirsiniz.

dota_minimap_hero_size XXX: Bu komut ile mini map'teki (harita) hero (kahraman) simgelerini büyültebilir veya küçültebilirsiniz. (XXX=Rakamlar) (Orjinal: dota_minimap_hero_size 600) Simgeyi büyütmek, büyüklüğünün verdiği dikkat çekme sayesinde olabilecek karşı ataklarda haritadan daha iyi verim almanızı sağlayabilir ve bu sayede duruma göre daha hızlı savunma veya atak pozisyonu alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse;

vV2Hk09.png

dota_disable_range_finder 0: Bu komut oyun içinde kullanmak istediğiniz skill'in (yetenek) bulunduğu yerden yeteneğin kullanıldığı alana kadar olan kullanılabilir veya kullanılamaz olduğunu belli eden bir çizgi oluşturur. (Orjinal: dota_disable_range_finder 1) (Profosyonel oyuncular için geçerli değildir.) Yeni başlayanlara tavsiye ederim bu sayede yeteneklerin kullanım mesafelerini öğrenmeleri daha hızlı gelişir.
Örnek vermek gerekirse;

XmFb4Y8.png

VezjFHn.png

dota_always_show_player_names 1: Bu komut ile oyuncuların ismini kahramanların üstünde görebilirsiniz. (Orjinal: dota_always_show_player_names 0)

Örnek vermek gerekirse;

B765unh.png

net_graph 1: Bu komut ile oyundaki fps ve pinginizi an be an görüntüleyebilirsiniz. (Ojinal: net_graph 0)

Örnek vermek gerekirse;

pI1vmnT.png

Tüm komutlar için: List of Console Commands - Dota 2 Wiki

Komutlar olarak şimdilik bu kadar zamanla eklemeler olabilir. Sizde yararlı bulduğunuz ve kullandığınız komutları paylaşabilirsiniz.

Oyun içinde hız kazanmak için bazı ipuçları;

Kahraman ayarlarını quickcast moduna alarak skillshot'a (atış yeteneği) sahip olan yeteneklerinizi, yeteneğin ilgili tuşuna bastığınız an kullanabilir bu sayede oyunda hız kazanabilirsiniz.

wOaKQSF.png

Kuryenizin eşyaları zuladan otomatik ve hızlı bir biçimde getirmesini istiyorsanız iki tuşla bunu yapabilirsiniz. Kullanıdığım mouse'un yanında tuşlar olduğu için ben o tuşları seçtim. Eğer varsa sizde de mouse tuşlarını yapınız. Rahatlık sağlayacaktır. Yoksa klavyeden rahat ulaşabileceğiniz yan yana olan kullanmadığınız iki tuş seçin.

borVtHk.png

Arkadaşlar şimdilik bu kadar zamanla duruma göre eklemeler olacaktır.

Herkese iyi oyunlar :)

Son düzenleme:
Keşke oyuna başlamadan önce görseydim bunu. İlk başladığımda skillerde çok sıkıntı çekmiştim. :D
Yararlı konu. Ancak artık benim için bir önemi kalmadı. :D Yeni başlayan arkadaşlara çok yararı olacaktır. Özellikle de skill çizgisinin.

konsol açmaya gerek yok reborna geçtikten sonra ayarlardan yapılabiliyor artık bunların hepsi ama faydalı olacaktır bilmeyen arkadaşlar için

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı