Download hızı 9 Mbps'ye düştü ama upload normal

BISHAMON

Hectopat
Bilgisayarımda internet bağlantısı için Ethernet kablosu kullanıyorum. Upload hızım normal sayılır fakat download hızım düşük kullandığım paket fazla yüksek değil genelde 35 40 Mbps arası download 8 Mbps civarı da upload hızı alırdım. Fakat şu anki durumumda ikisi de 9 Mbps bu durum Ethernet kablosunun zarar görmesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Telefon ile Wi-Fi üzerinden test yaptığımda daha yüksek indirme hızı sonuçları alıyorum. İnternet sağlayıcımın müşteri hizmetlerine başvuruda bulundum etki eder mi bilmiyorum ama hat değerlerini güncellediklerini ve devamında sorunun çözümü için çalışacaklarını söylediler. Bilen birilerine sormanın iyi bir fikir olduğunu düşündüm, yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Teşekkürler😊

Şu şekilde mi?
Kabloda sorun var. Modemi yeniden başlatmak, reset atmak işe yaramaz. Şirketi araman da fayda etmez. İnternet hızın kablo tarafından sınırlanmış. Bir de şunu dene. Burada 100 Mbps seçince o hızı verebiliyor mu bak. Kablo kaldırmazsa internet hiç gelmez yada kendisi tekrardan 10 Mbps bağlar. Burada düzelse bile hız daha sonra tekrar düşebilir. Kalıcı çözüm için kablo değiştirmen şart.
Ekran görüntüsü 2024-01-15 220629.jpg

Kabloda sorun var. Modemi yeniden başlatmak, reset atmak işe yaramaz. Şirketi araman da fayda etmez. İnternet hızın kablo tarafından sınırlanmış. Bir de şunu dene. Burada 100 Mbps seçince o hızı verebiliyor mu bak. Kablo kaldırmazsa internet hiç gelmez yada kendisi tekrardan 10 Mbps bağlar. Burada düzelse bile hız daha sonra tekrar düşebilir. Kalıcı çözüm için kablo değiştirmen şart.
Eki Görüntüle 2085657
dediğiniz gibi oldu 100mbps olacak şekilde seçtim yine 10 gösteriyor.
idareten çıkar tak falan bir şekilde götürme ihtimali var mı? bu arada yardımınız için teşekkürler

dediğiniz gibi oldu 100mbps olacak şekilde seçtim yine 10 gösteriyor.
idareten çıkar tak falan bir şekilde götürme ihtimali var mı? bu arada yardımınız için teşekkürler
Yapacak pek bir şey yok. Tamir edilebilecek görünür bir hasar varsa belki oradan kesilip tekrar ek yapılabilir. Onun dışında kablo değiştirmek lazım.

TurkNet'e geçmeden önce 16 Mbps paketini kullanıyordum. Maksimum 9 veriyordu. İşkence gibi bir şey. Oyun indirmeleri için gece vaktinde elektriğin gitme riskine rağmen açık bırakmak, 480p video izlemek, oyunlarda lag sorunu. Daha sayabileceğim bir sürü sorun var. Belkide sorun 16 Mbps değildir, Türk telekomdur. Fakat yine de yetersiz.

Ben hayatımda iyi internet kullanmadım bu yüzden alıştım aslında durumumuz iyi ama ne iyi bir bilgisayarım var ne de internetim artık 480p ile 4 k arasındaki farkı anlayamıyorum.

Doğru 1 mb/sn bir de Epic üzerinden oyun falan indirince 600 kilobyte saniye falan oluyor.

Bendeki sabır olunca sıkıntı çıkmıyor bugün o internetle GTA indirdim acelem yok açık kalsın insin ha bir hafta sonra ha bugün.

Geri
Yukarı