DP(DisplayPort) nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

adgzl34

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ekran kartımda DP(DisplayPort) çıkışı var. Bu nedir? Ne farkı vardır? Normal hdmı veya vga, dvı çıkışından kullanmalı mıyım ? Açıklamalarınızı bekliyorum.

Display Port ve HDMI çok benzerdir. Display Port HDMI nazaren daha iyi denilebilir. VGA eskidi kullanmıyoruz, DVI da HDMI ın bir alt kademesi ama aralarında fark yok gibi. Normal kablosu aracılığıyla kullanabilirsiniz :D

HDMI ve DVI ile hemen hemen aynı kalitede görüntü alırsınız, sizde durum nasıl değişiyor anlamadım. Eğer imkanınız varsa DP kullanmanız mantıklı, ekran kartı ve monitör bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Monitör 50-75 Hz aralığını destekliyor, bu yüzden DP kablo kullanmanız gereksiz. Zaten giriş olarak da DP girişi bulunmuyor monitörde, dönüştürücü filan kullanmanız gerekecek bu da ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.
Monitörde hoparlör de mevcut olduğu için HDMI kablo kullanmanız en doğru seçim olacaktır. Ayrıca ses kablosu takıp kablo kirliliği de oluşturmamış olursunuz.
Bunlar benim naçizane tavsiyelerim, en doğrusunu işin ehli arkadaşlarımız bilir tabi ki.
İyi günler...

Monster'dan bir PC aldım kısaca özelliklerinden bahsetmek gerekirse.
i7 9750H işlemci.
16 GB RAM 2666MHz.
RTX 2060 6 GB ekran kartı.
1920X1080 144Hz bir ekranım var.
Bu laptopa monitör bağlanıyor ama nasıl arka taraflarında mini DP bulunmakta 2 tane ama nasıl yapabileceğim hakkında bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim ve ayriyeten mini DP olarak ne almamı önerirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Displayport u nasıl kullanıcam? hdmi ile birlikte mi yoksa sadece dp yi mi takıcam. taktıktan sonra oyunları nasıl ultrada oynayacam yardım lütfen

Bir ucunu ekran kartı üzerinde ki girişe bir ucunu monitöre takacaksın DP kablosunu bu kadar. Daha sonra monitörün Hz ayarlarını ve oyunun içinden Hz ayarlarını yapacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı