Çözüldü DPC_WATCHDOG_VIOLATION (133) mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

JohnWayne

Femtopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Merhabalar.

ASUS Vivobook15 X542UR-GQ275T marka laptopum mevcut.

Windows 10 64 Bit. Sürüm 1903
Intel Core i5 7200U 2.5GHz
8 GB RAM
GeForce 930MX 2 GB ekran kartı ve.
1TB HDD + 250GB sonradan alınma SSD var.

Bugün saat 16:00 civarı son formattan sonra (6-7 ay) daha önce hiç mavi ekran vermemişken durup dururken mavi ekran verdi. Olay olmadan önce kulaklığımı bilgisayara takıyordum fakat USB görmemişti kulaklığımı. Fare falan hareket ediyordu. Chrome'da müzik çalmaya devam ediyordu. Bir süre sonra mavi ekran verdi. Minidump dosyasını yükleyeceğim. Ayda 1 güncelleştirmeleri yaparım. Bu olaydan sonra da güncelleştirmeleri yaptım. Bir daha olur mu bilmiyorum ama nedenini merak ediyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Minidump: 120820.dump.rar

Çözüm
Ek olarak Driver Booster gibi yazılımlar ile sürücü güncellemesi yapmış mıydınız?
Ek olarak Driver Booster gibi yazılımlar ile sürücü güncellemesi yapmış mıydınız?

Çözüm
Yardımınız için teşekkürler.. Öncelikle şunu sormak istiyorum. Bir sürücü, yazılım durup dururken hata verir mi? Dediğim gibi 6-7 aydır hiç mavi ekran vermiyordu. Öncesinde de vermiyordu aslında. Şu an mavi ekran almamın sebebi son zamanlarda yaptığım bir şeylerden dolayı olamaz mı?

Asus'un sitesinden kendi bilgisayarıma verilen tüm sürücüler zaten güncel durumdadır. Kontrol ettim.
SFC /scannow yaptım. Herhangi bir sorun algılamadı.
VirtualBox uzun zamandır var. Bu süre zarfında mavi ekran hatası almadım.
Klavye, fare dışında aygıt yok.
Vanguard uzun zamandır var. Bu süre zarfında mavi ekran hatası almadım.
CD-ROM'da bir şey bulunmuyor. SSD'yi de kendi M.2 slotuna takmıştım.
HWiNFO yazılımını kullanmıyorum.
Harici bir kameram yok.
Ek olarak Driver Booster ile güncelleme yapmıştım çok önceden.

Yardımınız için tekrardan teşekkürler ama "sorunun net kaynağı budur, bundan dolayı hata aldın" diyemez miyiz? Çünkü bana bilgisayardaki programdan tutun aygıta kadar her şeyi değiştirmeyi veya silmemi söylemişsiniz. Bu mavi ekran hatasının (DPC_WATCHDOG_VIOLATION (133)) ve "ks.sys" anlamı nedir? Direkt format at deseydiniz daha iyiydi. :)

Direkt format at deseydiniz daha iyiydi. :)
Ek olarak Driver Booster ile güncelleme yapmıştım çok önceden.
Geçen süre zarfında format atmadıysanız temiz kurulum yapın. Mesajımı düzenleyerek diğer sorduğunuz şeylere de cevap vereceğim az sonra.
Bu mavi ekran hatasının [DPC_WATCHDOG_VIOLATION (133)] ve "ks.sys" anlamı nedir?
İlki hatanın kodu, diğeri de "Kernel CSA Library" anlamına gelmekte.
"Sorunun net kaynağı budur, bundan dolayı hata aldın." diyemez miyiz?
Maalesef böyle bir durum nadiren yaşanıyor.
ASUS'un sitesinden kendi bilgisayarıma verilen tüm sürücüler zaten güncel durumdadır. Kontrol ettim.
Sürücüleri kaldırıp yüklemeyi deneyin.
Bir sürücü, yazılım durup dururken hata verir mi?
Şu an mavi ekran almamın sebebi son zamanlarda yaptığım bir şeylerden dolayı olamaz mı?
Olabilir. Yaptığınız bir şey, eski programlar ile çakışıp ufak hatalara sebep olmuş bile olabilir. Bu yüzden Vanguard'ı ve VirtualBox'ı kaldırmanızı önermekteyim.

Ek olarak şöyle bir bilgi vereyim alakalı mı bilmiyorum. 3-4 gün önce laptop şarjda olmasına rağmen durup dururken kapandı. 2 kere yaptı bunu. 3 sene oluyor alalı. genelde şarja takılı kullanıyorum. Bataryanın ömrü dolmak üzere. Bilgisayar açıldığında pil sağlığı bir anlık %30 larda gözüktü. Ondan sonra baktığımda %54 flndı. şu anda 54 lerde.
BATExpert'den bakıyorum.

powercfg -energy -output ile de aynı değer çıkıyor.

HD Tune taraması bitsin sonucu söyleyeceğim. Disk sağlıklarına "OK" diyor.
HD Tune taraması bitti. hem HDD hem de SSD'de sıkıntı yok. Sağlıklar da "OK".
İleride tekrardan mavi ekran verirse yeni minidump dosyasıyla sorunun kaynağını daha detaylı teşhis edebiliriz. Şu anlık bir sorun gözükmüyor. Teşekkürler yardımlar için.

Geri
Yukarı