DRAM Günümüzde yaygın kullanılıyor mu?

Donanım konusunda tam bilgiye sahip değilim fakat bildiğim kadarıyla RAM ve DRAM aynı şeyler aslında. RAM'ler iki tiptir, DRAM ve sram günümüzde yaygın kullanılanı yani bilgisayarlarımızda kullandıklarımız DRAM olarak geçiyor.
DRAM dynamic RAM, düşük maliyetli, sram belleklere oranla biraz daha yüksek gecikme değerine sahip bellekler.
Sram static RAM, bu belleklerde de DRAM belleklere göre 6 kat daha fazla transistör bulunuyor bu sebeple daha düşük gecikme hızları daha yüksek maliyetler.

Megep üzerinde PDF formatında birtakım bilişim modül kitapları mevcut. Ben teknik lise de okuduğum yılarda da vardı. Oradan işlerdik dersleri, fakat beş para etmez tarih öncesi bilgiler ile doluydular. Günümüzde gelişme var mıdır bilemem, belki hala aynı kitapları işliyorlardır.

Megep Ağ Teknolojileri

An itibarıyla merakımdan dolayı kontrol ettim hala aynı kitapları kullanıyorlar. 🤣

Yeni kitaplara bu yıl geçtiler hocam. 9.sınıflar bilişim göreceği için yeni kitap vermişler 10.sınıflara da onu gösteriyorlar. BTT dersinde neden bilmiyorum ama YouTube ve internet üzerinden öğrendiklerim ile daha çok şey bildiğimi fark ettim. Hocamız işlemcilerin önbelleği bulunmaz dedi sonra kitapta görüp bulunur 2 GB, 4 GB olarak falan değişir dedi bayağı şaşırdım açıkçası. Güzel şeyler öğreneceğim diye umutlanmıştım umarım böyle gitmez.

Yeni kitaplara bu yıl geçtiler hocam. 9.sınıflar bilişim göreceği için yeni kitap vermişler 10.sınıflara da onu gösteriyorlar. BTT dersinde neden bilmiyorum ama YouTube ve internet üzerinden öğrendiklerim ile daha çok şey bildiğimi fark ettim. Hocamız işlemcilerin önbelleği bulunmaz dedi sonra kitapta görüp bulunur 2 GB, 4 GB olarak falan değişir dedi bayağı şaşırdım açıkçası. Güzel şeyler öğreneceğim diye umutlanmıştım umarım böyle gitmez.

2 GB, 4 GB önbellek mi? Çok kaliteli öğretmenleriniz var. Bizim de öyleydi zamanında.

Sebeplerine gelelim, bir bilişim öğretmeni yetiştirilirken nasıl eğitim alıyor? Biz üniversitedeyken sözde profesörlerimiz slaytı açıp ekrana ekranı bize okurdu. Sağ olsunlar okuma yazmayı baştan öğrendik. Bu adamların eğittiği öğretmenler nasıl olur sanıyoruz? Hiçbir uzmanlığı olmayan insanlar sırf sınavı geçti diye bir nesli eğitmeye kalkarsa sonuçlar felaket olur. Bu sebeple de dünya sıralamasında ciddiye alınmayacak bir noktadayız.

Eğitim alanında yapısal bir reform şart. Yoksa daha çok okumuş cahil yetişir bu ülkede. Senin şimdi okula gidip sadece derslerine odaklanman gerekiyordu, aldığın bir dersi YouTube, Technopat gibi yerlerde bir daha araştırıp teyit etme gereksinimi duymaman gerekiyordu. Senin için çok üzgünüm kardeşim, gerçekten çok üzgünüm.

2 GB, 4 GB önbellek mi? Çok kaliteli öğretmenleriniz var. Bizim de öyleydi zamanında.

Sebeplerine gelelim, bir bilişim öğretmeni yetiştirilirken nasıl eğitim alıyor? Biz üniversitedeyken sözde profesörlerimiz slaytı açıp ekrana ekranı bize okurdu. Sağ olsunlar okuma yazmayı baştan öğrendik. Bu adamların eğittiği öğretmenler nasıl olur sanıyoruz? Hiçbir uzmanlığı olmayan insanlar sırf sınavı geçti diye bir nesli eğitmeye kalkarsa sonuçlar felaket olur. Bu sebeple de dünya sıralamasında ciddiye alınmayacak bir noktadayız.

Eğitim alanında yapısal bir reform şart. Yoksa daha çok okumuş cahil yetişir bu ülkede. Senin şimdi okula gidip sadece derslerine odaklanman gerekiyordu, aldığın bir dersi YouTube, Technopat gibi yerlerde bir daha araştırıp teyit etme gereksinimi duymaman gerekiyordu. Senin için çok üzgünüm kardeşim, gerçekten çok üzgünüm.

Okulumuzda çok kaliteli öğretmenler de var fakat bize denk gelmedi. Dersi dinlerken gülmemek için kendimi zor tutmuştum açıkçası :D. Yapacak bir şey yok hocam meslek liselerine verilen değer ortada zaten. Bilişim öğretmeni olmak için de fen derslerini bilmek yetiyor sanırsam. Ben de bilişim öğretmeni olmak istiyordum soğudum neredeyse.

Yeni konular

Geri
Yukarı