DRAM LED turuncu yanıyor ve sistem açılmıyor

doruhanozkan

Kilopat
Yer
İstanbul
Merhaba bugün eski sistemimi satıp yeni bir sistem topladım. Anakartımın önerdiği şekilde RAM'leridim A2 ve B2 slotlarına taktım. Bunun sonucunda bilgisayar açılmadı ve RAM'in üst köşesinde yer alan turuncu ışık yanmaya başladı. Ardından turuncu yerini kırmızıya bıraktı sanırım PC restart atıyordu ve kırmızı ışıktan sonra tekrar turuncu ışık yanmaya devam etti. 2x8 RAM'i şu an kullanamıyorum.

Dim A2 slotuna taktığımda çalışıyor A1 slotunda çalışıyor fakat B1 ve B2 slotları çalışmıyor. 2 slotunda bozuk olma ihtimalini de göz önünde bulunduruyorum. Konuyla alakalı bilgisi tecrübesi olanlar paylaşırsa çok sevinirim. Ek olarak aşağıda yazdığım anakartın Dual Channel çalışması için önerdiği slotlarımı kullanmalıyım? Çünkü CPU soğutucu RAM slotunun üstüne geliyor elimle kastırarak PC'yi 2x8 olarak çalıştırdım A1 ve A2 slotlarını kullanarak. Aklıma PSU da geliyor ama net bir fikrim yok 2 slot bozuk gibi ama kesin emin olmak için ne yapmalıyım cevaplar için teşekkürler iyi forumlar.

Ek olarak denediklerim:

BIOS ayarlarını sıfırladım.

BIOS pilini resetledim.

RAM'leri tek tek çalıştırdım (A1 vs A2 slotları tek veya çift RAM takılı fark etmeksizin tüm RAM'ler için çalışıyor.)

Tüm slotları sırasıyla tek ve çift olarak denedim.

Sistem özellikleri.

i5 7600K (2.el anakartla geldi)

ROG STRIX Z270h(2.el)

Thermaltake Toughram 3666MHz 2x8 DDR4 RAM (sıfır aldım teker teker denedim çalışıyorlar)

PSU Thermaltake Litepower 600W (sistemi değişmeden önce de uzun zamandır sorunsuz kullanıyordum)

Ankartınıza tek bir ram bağlayıp deneyin. Bu işlemleri yaparken varsa HDD'yi sistemden çıkarmanızı öneririm. İşlemciden de kaynaklanabilen bir sorun olabileceğini düşünüyorum işlemciyi kaldırıp pinlerde yamulma varmı bakabilir misin? Zamanında başıma gelmişti

Ankartınıza tek bir ram bağlayıp deneyin. Bu işlemleri yaparken varsa HDD'yi sistemden çıkarmanızı öneririm. İşlemciden de kaynaklanabilen bir sorun olabileceğini düşünüyorum işlemciyi kaldırıp pinlerde yamulma varmı bakabilir misin? Zamanında başıma gelmişti
Merhaba ramlerden ikisinide tek tek çalıştırabiliyorum ramlerde sorun gözükmüyor gibi fakat bu bahsettiğim sadece dimm a slotlarında oluyor.Satın aldığım kişi video atmıştı 1 ve 3 slotlarına takmış çalışıyor sistemi.İşlemciyi söküp bir bakıcam dediğiniz gibi faydası olurmu bilmiyorum ama biosta ram undifined(tanımsız) gözüküyor 2677mhz olarak yazıyordu 3600e aldım xmp ile hala undifined 3600mhz yazıyor teşekkürler cevabınız içinde :)

Merhaba ramlerden ikisinide tek tek çalıştırabiliyorum ramlerde sorun gözükmüyor gibi fakat bu bahsettiğim sadece dimm a slotlarında oluyor.Satın aldığım kişi video atmıştı 1 ve 3 slotlarına takmış çalışıyor sistemi.İşlemciyi söküp bir bakıcam dediğiniz gibi faydası olurmu bilmiyorum ama biosta ram undifined(tanımsız) gözüküyor 2677mhz olarak yazıyordu 3600e aldım xmp ile hala undifined 3600mhz yazıyor teşekkürler cevabınız içinde :)
Sorununuzu çözebildiniz mi anlayamadım.

Sorununuzu çözebildiniz mi anlayamadım.

Maalesef çözemedim 1. ve 2. slotlara RAM'leri taktığımda PC açılıyor sorun yok fakat B1 ve b2'deki slotlara tek veya çift RAM takarsam DRAM LED yanıyor hala. Ek olarak işlemciyi söktüm anakartta oturduğu yerde bir pim yamulmuştu iğneyle çok hafif düzeltmeyi denedim bir miktar düzeldi bununla alakalı olabilir mi? Anakart ve işlemciyi aldığım arkadaşta tüm slotlar çalışıyor video atmıştı, onu izledim tekrar ama bende sorun devam etmekte.

Maalesef çözemedim 1. ve 2. slotlara RAM'leri taktığımda PC açılıyor sorun yok fakat B1 ve b2'deki slotlara tek veya çift RAM takarsam DRAM LED yanıyor hala. Ek olarak işlemciyi söktüm anakartta oturduğu yerde bir pim yamulmuştu iğneyle çok hafif düzeltmeyi denedim bir miktar düzeldi bununla alakalı olabilir mi? Anakart ve işlemciyi aldığım arkadaşta tüm slotlar çalışıyor video atmıştı, onu izledim tekrar ama bende sorun devam etmekte.
Dediğim yere gelmiş gibi görünüyor pini düzeltmeye çalışın.

Merhabalar yazmayı unutmuşum 1 pin yamulmuş düzelttim şuan canavar gibi hiçbir sıkıntı yok 😄
Sevindim sizin adınıza. Tecrübemin birinin yararına dokunması güzel birşey.

Geri
Yukarı