Drivelock ve BitLocker yüzünden diske erişilmiyor

rktf

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
HP S700 1TB
Geçen perşembe günü bilgisayarım mavi ekran hatası vererek kapandı. Yeniden başladığında sistemimin yüklü olduğu SSD görünmüyordu. USB2SATA adaptörüm ile Linux altında hdparm kullanarak SSD'min verilerini çektim ve diskte opal kilit bulunduğuna ve bilgisayarımın bana diski açmak için hiçbir şans vermediğine kanaat verdim. Diski yakın bir repair Shop'a götürüp testbenchlerden birine bağladım. Şansıma denk bu sistem diskin kilidini gördü ve diske erişebildim. Sorun şu ki önüme gelen BitLocker penceresine kurtarma anahtarını girmeme rağmen disk açılmıyor. Diskten başlattığımda anahtarı girer girmez siyah ekran ile karşılaşıyorum. Harici bir USB'ye kurduğum kurulum imajı yine diski açamadı. Denediğim komutlar ise hep takılı kaldı. Bunun üzerine evimdeki cihaza bağlayıp bir ümit TPM bir şeyler yapar dedim fakat diskin parolasını kaldıramıyorum.

Winpe imajımı başlatıp diskgenius uygulamasını kullanarak sürücünün BitLocker şifrelemesini kaldırabildim. Fakat şifrelemeyi tam olarak geri almak için çabalarım sürüyor. Bu sırada opal şifrelemeyi bir şekilde kaldırmayı başardım, Linux altında sedutil ile denediğimde diskte şifre olmadığını gösteriyor fakat sanırsam Master aktif, bunu engellemek ve diskin şifrelemesini tam olarak kaldırmak için birden çok yöntem deniyorum. Çalışan olursa burada paylaşacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı