Driver Booster Güvenilir mi?

alihandrox

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 yıldır driver'ları bu uygulama ile güncelliyorum ama aklıma takıldı acaba doğru mu yüklüyor veya performansı azaltıyor mu diye. Sizin görüşleriniz neler ?

Bu başlığı okurken ekranımda kocaman driver booster güncellemesi bildirimi geldi, ilahi bir işarettir diyip görüşlerimi bildireyim dedim.

Arkadaşımdaydım dün bilgisayar sürücülerinin güncellemelerini yaptık, tek tek, elle. Ben de eski topraklardan sayılırım, severim donanımların marka ve modeline göre kendim sürücülerini arayıp bulmayı, sonuçta böyle büyüdü bizim nesil, "böyle alıştı". Gerekli miydi bu şekilde yapmak? Hayır, sadece fanteziydi. :)

Driver güncelleme programlarından emin ol ki duymadığım kalmamıştır, yarısından fazlasını da kullanmışımdır. Değişik tecrübelerim oldu onlarla, pratik olarak hemen kullanıveriyordum birine lazım olduğunda. Kız arkadaşımın bilgisayarı vardı, neredeyse yakıyordum makinesini. Bir arkadaşımın ofisinde ise kenarda hesap makinesi niyetine kullandıkları bilgisayar vardı, sürücü güncellemesinden sonra bir de gaza geldi SSD aldı makineye şuan yaşlı kurt diyor ve en gözdesi.

Konumuz sürücü güncellemesinin önemi değil ama hazır yakınından geçerken de değinmeden edemedim affola. Sürücü güncellemeleri öncelerinde ciddi bir işlemdi. Ekran kartı için bunu yapacaksanız sürüm düşüremezdiniz, önce eskisini silmeden üstüne yükleyemezdiniz. İşlemci ve anakart sürüm güncellemelerini herkes yapamazdı ki zaten herkes bulamazdı. Bu algıyla yetişen nesil tabiki de beraberinde bu işe olması gerekenden fazla ehemmiyet yükledi ve şuan kendiliğinden oluşan bu olgunun sancılarını gözlemliyoruz.

İşin düz mantık benzetmesi nedir dostum biliyor musun, bu muhabbet düz vites araba mı yoksa otomatik vites araba mı sorusu kadar anlamsız bir konu. Çünkü eskiler düz'e alışmışlardır, eskiden otomatik viteslerin yakıt ve ivmelenme performansları daha düşük olduğundan böyle bir zihniyet yerleşmiştir. Şimdi ise artık yavaştan muhabbet değişti, otomatik varken neden düz vites kullanayım ki'ye döndü. Şöyle sağlamasını yap bundan 50 sene sonra sence düz vites araba kalacak mı? Bence koleksiyon sahipleri dışında çok zor ihtimal.

Gelelim kendi konumuza, evet önceden bu programlar eskisi kadar iyi bir yazılıma sahip değildiler. Yanlış yüklenen sürücülerden ötürü çok kişinin canı yandı, şimdinin kocaman adamları zamanında çok bilgisayarcı kapısında yattı ama birçok konuda ilerleme gösteren teknoloji ve algoritma mantıksalı sürücü yazılımında da kendini olması gereken seviyeye taşıdı. Sorduğun sorunun cevabını aslında kendin de vermişsin. 1 senedir kullanıyorsun herhangi bir zararını gördün mü? İnan ki çok faydasını görmüşsündür ve göreceksindir de.

Yalnız yine de içinde bir uhte kaldıysa kendi uyguladığım tekniği sana da tüyo olarak belirteyim. Öncelikle driver updater programı seçmeden geniş bir kullanıcı kitlesi yorumlarını araştır. Üretici demiyorum bak çünkü kimse yoğurdum ekşi demez ve bunu mümkün mertebe yabancı ve güvenilir teknoloji kaynaklarından yap. Sonra bir programda karar kıldın diyelim, hiçbir program yok ki sen "SCAN" tuşuna bastığında bulup çat diye yeni sürücüyü bilgisayarına yüklesin. Önce sana bulur ve senin donanımında yüklü olan ile karşılaştırmasını koyar. Kendin gir (özellikle de chipset sürücülerin) incele (sürüm tarihini, versiyonunu vb.). Sorun olmadığına kanaat getiriyorsan yüklemene başlayabilirsin. Ayrıca, ben daha aksi ile karşılaşmadım, driver yüklemeden önce tüm programlar sistem geri yükleme noktası oluşturur. Sistem performasında bir yavaşlama ya da bir hata olduğunu düşünüyorsan önce semptomlarını araştır (belki firmanın yeni güncellemesi stabil değildir) hatayı bulursan da geri yükleme noktasından eski haline döndürebilirsin.

Şahsi son tavsiyem; ben de uzun zaman diliminde iobit Driver Booster (DB)'ı kullanıyordum ama bir sorun için araştırma yaparken yabancı bir forumda DriverEasy ile tanıştım. Kurdum ve tarama aldığımda DB'ye göre çok daha güncel sürücüleri bulduğunu gördüm. Ardından birkaç kişide denediğimde de onların farklı sistemlerinde de daha başarılı olduğuna şahit oldum. Alternatif olarak onu da tavsiye edebilirim. Fakat DB'yi free kullanabiliyorken, onun free seçenekleri daha sınırlı böyle küçük bir dezavantajı var ama çok sorun olmayacağına eminim :) İyi günler, iyi forumlar.

Saçma. Ben çalıştım oldu, demek ki bu iyi mantığıyla hareket ediyorsunuz. Bu tür programlar zararlıdır. Hem en güncel sürücüleri yüklemeyebilirler hem de bozabilirler. Zarar verebilirler makineye. Özellikle bu program. Su an bile bu sebeple zarar görmüş birinin konusu var. Yani ben kullandım bir şey olmadı demek ki bu iyi buna laf edenler de bir şey bilmiyor ben en süperiyim mantığındasınız. Sosyal'de de bu mantığa yer yok.
@Murat5038

Saçma. Ben çalıştım oldu, demek ki bu iyi mantığıyla hareket ediyorsunuz. Bu tür programlar zararlıdır. Hem en güncel sürücüleri yüklemeyebilirler hem de bozabilirler. Zarar verebilirler makineye. Özellikle bu program. Su an bile bu sebeple zarar görmüş birinin konusu var. Yani ben kullandım bir şey olmadı demek ki bu iyi buna laf edenler de bir şey bilmiyor ben en süperiyim mantığındasınız. Sosyal'de de bu mantığa yer yok.
@Murat5038

Saçma diyerek söze başlamışsınız, tamam eyvallah belki gerçekten de saçmalamışımdır. Devamını okuyorum görüşümün saçma olmasının sebebi olarak öne sürdüğünüz önerme ise birinin bu sebepten ötürü zarar görmesi. Ben nizami ve dikkatli bir şekilde bu işlemi yaparaktan zarar görmedim diye önermem saçma ise birinin (kendisi hangi programı kullandı ve onun dışındaki etkenleri de bilmiyoruz) zarar görmesi yüzünden de tüm sürücü güncelleme programlarını bir kenara atmak nasıl bir mantık örneğidir peki?

Tekrar söylüyorum (belli ki yazım tam okunmamış), her program doğru ve stabil çalışıyor diye bir savunmam yok. Bu algoritmalar üzerine milyon dolarlık şirket kuruyorlar ve her geçen gün gelişiyor. Kendi kontolünüzle beraber kullanırsanız daha çok verim alırsınız, yarınlar için ise bu dikkate belki hiç gerek kalmayacaktır.

Kadevra arkadaşın cevabını okurken gözlerimden yaş geldi, o nasıl bir cevap öyle hocam :) Destan yazmışsın :D

Yeni yemek yediydim enerjimi klavyeye aktardım sanırım, ehe.

Birinin zarar görmesi? Biz haftada en az bir kere bu programlar yüzünden zarar gören birine yardım ediyoruz. Sizin aksinize gayet aktifiz ve bunun zararlarını iyi biliyoruz. Ben kullandım oldu diye çalışmıyoruz. Önce bu programları araştırın. Bir daha da İobit çöplerini bu şekilde savunmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı