Çözüldü "DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gokhan1907

Centipat
Daha fazla  
İşlemci
AMD a9 9410
Merhaba, ben 2017 yılında bir laptop almıştım, 2 yıldan uzun süredir kullanılmıyordu, performansı düşüktü ve bazı hatalar veriyordu mavi ekran vs. birkaç ay önce içindeki HDD'yi çıkartıp 240 GB SSD taktım ve Windows 10 kurdum. Aynı hataları vermeye devam etti ve performansı da artmadı. Aylar sonra tekrardan tamir etmeye karar verdim içini açtım fanları temizledim termal macunu vs. değiştirdim eskisi gibi ısınıp kendi kendine kapanmıyor fakat yine de eski performansından çok uzakta. Önce bilgisayarı açıyorum ve mavi ekran hatası veriyor sonra tekrar başlatıyor ve o zaman açılıyor.
Ekranda: Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. Şu anda bazı hata bilgileri toplanıyor, bu işlemden sonra yeniden başlatılacak.
Ve bilgisayarın özelliklerine CPU-Z'den baktığım zaman RAM'in frekansı garibime gitti. Burada 4 GB RAM var gömülü sanırım fiziksel bir RAM göremedim ama kasanın arkasında boş bir slot var.
Ve tüm bunları çözersem ve RAM takviyesi yaparsam performansına etkisi olur mu? Single channel yazıyor orada tam teknik detaylara hakim değilim.
Şimdi ben bu bilgisayarı bu hatalardan arındırıp performansını iyileştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz?
Buraya bir e ticaret sitesinden aldığım bilgisayarın özelliklerinin olduğu kısmı koyuyorum:

ozellikler.png

mavi ekran.jpg

konsol.png

dxdiag.png

cpuz.png

ram.jpg

Çözüm
AMD GPU DDU ile sil ve güncel sürücüyü yükle.
Chipset sürücünü güncelle.
OCCT ile CPU testi yap 20 dakika kadar.
Yakın zamanda driver güncellemesi yaptınız mı?
Herhangi bir antivirüs ya da güvenlik yazılımı yüklü mü?

Eğer yakın zamanda driver güncelleme yaptıysanız ondan kaynaklanan bir problem olabilir. Özellikle NVIDIA'nın güncel ekran kartı sürücülerinde böyle hatalarla karşılaşmaktayız. Antivirüslerden de kaynaklanan bir sorunda olabilir. Antivirüs yüklüyse kaldırıp tekrar denemenizde fayda var.

Yakın zamanda driver güncellemesi yaptınız mı?
Herhangi bir antivirüs ya da güvenlik yazılımı yüklü mü?

Eğer yakın zamanda driver güncelleme yaptıysanız ondan kaynaklanan bir problem olabilir. Özellikle NVIDIA'nın güncel ekran kartı sürücülerinde böyle hatalarla karşılaşmaktayız. Antivirüslerden de kaynaklanan bir sorunda olabilir. Antivirüs yüklüyse kaldırıp tekrar denemenizde fayda var.

Hocam benim kart AMD. Onun da 1 tane driveri var kuruluyken de kurulu değilken de aynı hata oluyor. Yakın zamanda güncelleme olayını da şöyle anlatayım bu hata çok önceden vardı ben sonra HDD'yi değiştirdim Windows'u 0'dan kurdum yine değişmedi.

Son düzenleme:
AMD GPU DDU ile sil ve güncel sürücüyü yükle.
Chipset sürücünü güncelle.
OCCT ile CPU testi yap 20 dakika kadar.

Dump dosyalarını kendim analiz etmeye calıstım. Problem amdkmpfd.sys'miş sanırım. Onu da bu video ile çözdüm:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama yine de senin dediklerini de yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı